jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: zibiboniek1 »

co o tym sądzicie?ja wysłałem emaila do tvn warszawa w sprawie tego projektu może zrobią jakiś reportaż :clap:

http://www.jaworzno.pl/aktualnosci/izyd ... term=linux
menthosh
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 424
Rejestracja: 05 gru 2009, 12:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: menthosh »

Brawo, brawo mogliby na całym śląsku tak zrobić za sprawą wojewody :)
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: marcin1982 »

@mentosh
Na Śląsku i w Zagłębiu ...
Adamski77
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 124
Rejestracja: 29 wrz 2010, 19:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: Adamski77 »

Gratuluje ludziom z Jaworzna. W sumie mogliby tak zrobić we wszystkich szkołach. :)
Ubuntu Studio 12.04 amd64 na AMD Phenom II X4 B55|8GB RAM| Nvidia GeForce 650 1GB GDDR5
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: zibiboniek1 »

mogli by ale każdy tłumaczy się że są to koszty związane ze szkoleniami informatyków szkolnych ale przecież każdy informatyk miał chyba w szkole systemy unixowe tak sądze
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: Heos »

Miał, na studiach masz przekrój wszystkich dostępnych systemów operacyjnych. Zresztą, jeżeli ktoś siebie tytułuje informatykiem powinien mieć podstawową wiedzę o systemach Uniksowych.
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
zxraf48kb
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 104
Rejestracja: 14 wrz 2007, 17:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: zxraf48kb »

Heos pisze:Miał, na studiach masz przekrój wszystkich dostępnych systemów operacyjnych.
Miałem okazje poznać paru wysoko wyspecjalizowanych, co umią tylko zresetować kompa i tylko pod windows.
Awatar użytkownika
Sueroski
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 206
Rejestracja: 01 mar 2010, 17:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: Sueroski »

zxraf48kb pisze:Miałem okazje poznać paru wysoko wyspecjalizowanych, co umią tylko zresetować kompa i tylko pod windows.
Przeciętny szkolny informatyk.
Przynajmniej podbudujesz sobie samoocenę, wiedząc, że wiesz dużo więcej od niego. :twisted:
Ciekaw jestem jakim oni cudem przechodzą te studia skoro oni tam mają te systemy... a potem się okazuje, że jest jednak tylko Jeden Słuszny System. Na studiach głupoty mówią, że jest tak wiele systemów, przecież nawet dziecko wie, że jest jeden i już. :lol:

O Jaworznie już słyszałem wcześniej. Trzeba im pogratulować :clap:
Chciałbym, żeby tak było w każdej szkole. Od razu bym zmienił podejście do informatyki w szkole, bo aktualnie to nie lubię jej. Nie dość, że nie pokazują młodzieży alternatyw, to jeszcze poziom jest dość żenujący. Chociaż poziom jeszcze zrozumiem, bo nie każdy musi w Assemblerze od razu programować i ten office i podstawy (X)HTML (no chociaż z tym HTML to litości - przecież ja sam na oko wyłapuje z 7 błędów, a walidator łapie 13 w przykładowym kodzie, by uczyli dzieci jak pisać poprawnie, żeby potem nie było takich perfidnych kwiatów, że ktoś wyśrodkowuje elementy na stronie tysiącem spacji) generalnie wystarczą.
Chociaż muszę przyznać - w podręczniku nawet jest coś o GNU/Linux'ie.
Jest taka lekcja z systemami i tam są wymienione: Windows, GNU/Linux, Mac OS X
Wszyscy równi, ale niektórzy równiejsi. Opis Windows jest na całą stronę, a opis GNU/Linux'a i Mac OS X to łącznie pół strony, czyli Windows 1 strona, reszta 0,25% strony.
Pomijając błędy w opisach takie jak to, że GNU/Linux jest wydawany na licencji GNU dzięki, której jest darmowy (sic! czy oni kiedykolwiek przeczytali coś o tej licencji? GNU GPL wcale nie gwarantuje darmowości tylko wolność).
Chociaż nawet taki temat co da? Ktoś przeczyta przez dziesięć sekund opis systemu i raczej to mało da. Powinni na takiej lekcji (powinni przez całe nauczanie tak robić, ale mniejsza) pokazać przykładowego GNU/Linux'a. Każdy by na nim popracował z pół godzinki, potem Mac OS X. Mniej więcej dzieci miałyby zarys jak to wszystko wygląda i być może ktoś by się zainteresował GNU/Linux'em.

Chociaż generalnie jestem za tym, aby uczyć tylko na GNU/Linux'ie.
Szkoła ma uczyć zasad moralnych, jak współpracować itp. używając niewolnego oprogramowania szkoła mówi - "ten program jest sekretem, którego tajemnicy nie jest ci poznać dane! Nie zabieraj tego programu, nie dziel się z nikim. Dzielenie jest złe, nie powinniśmy sobie pomagać. "
Inny OS = Trisquel 4.5
marcinmarv
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 25 sty 2010, 12:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: marcinmarv »

Unix na uczelni, taa.. Kilka lat do tyłu (3-4) z tego co pamiętam napomknięto coś o Solarisie wklepano kilka prostych komend w *BSD i tyle, aa tak uczyliśmy się jak wyjść z nano, co proste nie było (gdzie by tu kliknąć?). Ja dowiedziałem się o Linuksie od mojego mgr. Sieciowca nawiasem mówiąc. Nie wiem jak teraz ale większość tych informatyków wie, że istnieje jakiś Luxmix czy coś ale ciężki jest strasznie. Unix zna każdy (tzn. z nazwy) teraz na pewno jest trochę lepiej ale wątpię czy ci młodzi po studiach (informatyka+pedagogika lub informatyka + kursy) pchają się do szkoły drzwiami i oknami. Tam siedzą już nieco "leciwi" ludzie którym jest dobrze tak jak jest (po co coś zmieniać skoro dotychczas działało?).
Awatar użytkownika
tristan
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 333
Rejestracja: 04 maja 2005, 21:46
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: tristan »

zibiboniek1 pisze:mogli by ale każdy tłumaczy się że są to koszty związane ze szkoleniami informatyków szkolnych ale przecież każdy informatyk miał chyba w szkole systemy unixowe tak sądze
Heos pisze:Miał, na studiach masz przekrój wszystkich dostępnych systemów operacyjnych. Zresztą, jeżeli ktoś siebie tytułuje informatykiem powinien mieć podstawową wiedzę o systemach Uniksowych.
Sueroski pisze: Ciekaw jestem jakim oni cudem przechodzą te studia skoro oni tam mają te systemy... a potem się okazuje, że jest jednak tylko Jeden Słuszny System. Na studiach głupoty mówią, że jest tak wiele systemów, przecież nawet dziecko wie, że jest jeden i już. :lol:
Nazwa ,,informatyk'' jest tak pojemna, że każdy sobie tam wsadza dowolne coś i kreuje swoją własną wizję informatyka. Skoro mówimy o szkołach, to mamy do czynienia nie z informatykami, ale z nauczycielami informatyki. A w zasadzie nie tyle informatyki, co podstaw obsługi komputera (informatyka to przedmiot w Liceum, tylko w wybranych klasach i w części techników są przedmioty wokołoinformatyczne). Więc nauczyciel informatyki (zwłaszcza w podstawówce, a o niej mowa w przypadku Jaworzna) ma być po pierwsze dobrym dydaktykiem i metodykiem, a dopiero po drugie informatykiem-geekiem. Próba zapędzenia do pracy w szkole typowych informatyków-geeków to byłaby w ogóle porażka koncepcyjna, bo nie złapali by zupełnie kontaktu z dziećmi.

Więc w szkołach nie uczą Wybitni Specjaliści Informatyczni, bo oni ani do tego się nie nadają, ani nie zarobią w szkole tyle, żeby opłacało się im porzucić pracę Wybitnego Specjalisty na rzecz szkoły. Więc w szkołach uczą głównie osoby z wykształceniem informatycznym PODYPLOMOWYM. A podyplomowe studia oznaczają rok studiów bez w zasadzie żadnych przedmiotów technicznych. To w sumie nie jest wada, bo jak mówiłem, informatyk szkolny ma uczyć dzieci, a nie być Specjalistą.

Ja kończyłem magisterskie uzupełniające studia informatyczne, a nie podyplomowe, a i tak nie miałem zajęć z systemów innych niż Windows, bo silne obłożenie windowsami na Politechnice Śląskiej marginalizuje inne rozwiązania. Możliwe, że na dziennych studiach jest więcej czegoś innego, ale nie sądzę, żeby było wielu nauczycieli po dziennej informatyce.

Do tego dochodzi wiek. Jak ktoś studiował w latach 80 i początkach lat 90, to też niewiele mają studia wspólnego z obecnym stanem. A co z tymi, co studiowali w latach 70?
Sueroski pisze: O Jaworznie już słyszałem wcześniej. Trzeba im pogratulować :clap:
Chciałbym, żeby tak było w każdej szkole.
A kto i za ile ma to zapewnić?

Oto fragment z mojego tekstu o tej sytuacji:

Czwartą rzeczą, która mnie skłoniła do rezygnacji z promowania Wolnego Oprogramowania w pracowni była chęć zdjęcia z siebie ogromu pracy. W szkołach mamy świetnie działające pracownie oparte o nowoczesne rozwiązania. Większość pracowni ma na stacjach roboczych Windows XP (nowsze pracownie to Vista), a całością zarządza serwer Windows 2000 lub 2003 i domena Active Directory, ładnie sterująca działaniem całej pracowni i zapewniająca mobilne profile (uczeń ma dostęp do swoich danych z dowolnego komputera, także poza pracownią). Dzięki serwerowi pośredniczącemu ISA można także łatwo filtrować pewne treści (do czego zresztą obliguje szkołę prawo). W nowszej pracowni jest także IPAT.

Dodatkowo, dostępne jest silne wsparcie techniczne, zarówno ze strony Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów, jak i samego Microsoftu (tak, korzystałem). Dużą pomoc fachową można też dostać np. od producentów antywirusów (kiedyś sporo pomogli mi eksperci antywirusa Kaspersky, choć szkolny abonament to ledwie około 500zł rocznie na całą placówkę).

Zbudowanie tak działającej pracowni w oparciu o rozwiązania niewłasnościowe jest oczywiście możliwe (choć dużo trudniejsze), ale kto to zrobi i za ile? Przecież nie nauczyciel, który nie ma na to czasu ani kwalifikacji.

Sam kiedyś spędzałem długie godziny w pracowni walcząc z problemami, zupełnie w sumie bez sensu. Przykładowo: Poddając się modnej niechęci do IE, wdrażałem Firefoksa, który wtedy za żadne skarby nie chciał współpracować z pracownią opartą o mobilne profile użytkownika. W zasadzie nie wiem sam po co. Parę lat później Firefox już w takiej sieci działał bez walki, a przez te kilka lat uczniowie mogli używać IE i zresztą go używali! Teraz moda na nielubienie IE się rozprzestrzeniła, ale w 2003 roku większość uczniów po prostu tej przeglądarki używała. No bo czemu nie?

Moja ideologia szła dalej, próbowałem wdrożyć GNU/Linuksa. W efekcie kolejne godziny życia zmarnowane na próby dostosowania tego systemu do korzystania z kont Active Directory, na próby zmuszenia do właściwej obsługi dźwięku (dopiero z Kubuntu 7.04 w mojej pracowni zaczął działać dźwięk i Audacity zaczął być wykorzystywalny). Pojawiły się też problemy z dużą podatnością linuksów na uszkodzenia. Windows XP przez cały okres działania nigdy mi się nie wysypał, pomimo że był katowany przez uczniów na różne sposoby. A linuksom często szkodził po prostu twardy reset i już się nie uruchamiały witając nas po prostu czarnym ekranem. Owszem, zazwyczaj wystarczało uruchomić system z płytki, wydać polecenie fsck dla dysku i problem ustępował. Lataj tu jednak z płytką po całej pracowni albo zapanuj nad uczniami, żeby resetów nie przyciskali, zwłaszcza na przerwach.

Gdy już cała pracownia została przez lata doszlifowana, gdy już znałem wszystkie niuansiki, wszystkie problemy, a realizacja materiału została przeze mnie dopasowana do Wolnego Oprogramowania, nagle okazało się, że mogę zapomnieć o nowym GIMP-ie 2.4, bo do Kubuntu 7.04 nie ma paczek i nie będzie. Instalacja nowszego systemu to kolejna zabawa, a poza tym, sprzęt już nie chciał udźwignąć wymagań kolejnych wersji. Dołożenie pamięci (inwestycja 1000zł!, bo przecież liczymy w skali całej pracowni!) nieco pomogła, ale nadal najnowsze wydania GNU/Linuksa pracują wolno. Z kolejną wersją przestały też działać konta i hasła pobierane z Active Directory. Wróciłem do punktu wyjścia -- znów Linux nie był do wykorzystania na zajęciach.

Sueroski pisze: Chociaż generalnie jestem za tym, aby uczyć tylko na GNU/Linux'ie.
No więc kolejny fragment:

Najgorsza jednak jest próba wmuszania tzw. systemów alternatywnych. Windows jest wszędzie, w biurach, w domach, w szpitalach, warsztatach samochodowych, ba! nawet w bankomatach. Nic nie zmieni faktu, że to produkt z Redmond jest systemem, w którym działa cała masa oprogramowania użytkowego (zwolennicy FLOSS zapominają nieraz, że stacja robocza na przeglądarce i pakiecie biurowym się nie kończy). Nie wdrożenie do obsługi Windows oznacza stawianie ucznia przed rzutującym na jego przyszłość problemem. W bogatych rejonach, gdy każdy uczeń w klasie ma komputer, a większość dostęp do Internetu, można założyć, że Windows mają opanowany (bo nierzadko mają, nawet lepiej niż nauczyciel) i uznać, że ta krzywda nie wystąpi. Jednak są rejony kraju, gdzie zajęcia w szkole są jedynym spotkaniem z komputerem dla całej lub prawie całej klasy. Ideologicznie zaspokojony nauczyciel poprowadzi zajęcia w oparciu o GNU/Linuksa i wypuści spod swoich skrzydeł całą grupę technologicznie wykluczonych młodych ludzi.

Drugim negatywnym aspektem wdrażania w szkole Wolnego Oprogramowania za wszelką cenę jest dawanie upustu ideologicznym, rewolucyjnym zapędom. Czyż nie należy wybierać oprogramowania wg potrzeb, a nie według ideologii? Jeżeli faktycznie taki czy inny program spełnia swoje zadania dobrze, a ma przy okazji licencję pokrewną do GPL, to czemu nie, można go użyć. Jednak nastawianie się na wybór FLOSS, tylko z powodów wolnościowych, ideologicznie ukierunkowanych, jest nieuzasadnione. Czyż można wyjaśniać nastolatkowi, że ma przestać używać Gadu-Gadu, bo otwarty i wolny Jabber ma co prawda masę wad i utrudnień, a do tego wszyscy znajomi używają GG, ale przecież niesie za sobą odpór dla zgnilizny własnościowej licencji?

Trzeci aspekt sięgania po „dziwne” rozwiązania to niechęć uczniów. Jeżeli dany program (jak Firefox czy eMule) się już w społeczeństwie zadomowił, to dobrze. Jednak większość produktów świata Wolnego Oprogramowania wzbudza wśród nietechnicznych osób raczej wielkie zdziwienie. Wiadomo, że wszyscy używają MS Office, a tu nagle coś innego? Wiadomo, że wszyscy graficy używają Photoshopa, a tu nagle coś innego? Wiadomo, że do montażu filmów używa się programów Sony czy Adobe, a tu nagle nauczyciel mówi, że nie ma programów do montażu filmów (bo faktycznie wolnościowych nawet lekko konkurujących z ww nie ma w ogóle).

W szczególności problem jest z systemem operacyjnym. Wszyscy wokoło używają Windowsa, wszyscy go znają, a ten dziwny nauczyciel nagle każe używać jakiegoś Linuksa, który (nie czarujmy się) na biurowo-domowe stacje robocze nadaje się delikatnie mówiąc średnio i którego nie ma tak naprawdę powodu się uczyć. W uczniach jest silny wewnętrzny opór przeciwko rozwiązaniom linuksowym.

Gdy rok temu zacząłem uczyć w jednej klasie podstaw C++, dałem grupie wybór: Czy chcecie skorzystać z już zainstalowanego kompilatora g++, czy może będziecie się bawić sami w instalację Dev-C++? Większość wolała ściągać z internetu, instalować, dłubać w konfiguracji (jakieś drobne zgrzyty występowały pod Windows ze ścieżkami) i w efekcie nie pracować z linuksami.

Nowe, inne, nieznane odstrasza. A do tego, nie niesie nic potrzebnego i konkretnego. Wykorzystując Windows można przecież zrobić dokładnie to samo, co pod Linuksem, a do tego sporo więcej. Na przykład zainstalować programy dla polonistów, anglistów, fizyków, czy do prawa jazdy.


Adamski77 pisze:Gratuluje ludziom z Jaworzna. W sumie mogliby tak zrobić we wszystkich szkołach. :)
No mogliby. Tylko kto im za to zapłaci?
Ja teraz próbuję 10.10 zasadzić u mnie i na razie ciągłe są potyczki. A część problemów (np. z dostępem do zasobów SMB (viewtopic.php?t=134100) ) jest nadal nie rozwiązana. A robię to bo jestem pieprzniętym na punkcie linuksów ich fanatykiem. A bez tego to w ogóle mało komu by się chciało walczyć jak dziki w imię zasad.
Ja
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: zibiboniek1 »

to po o instalujesz wersję 10.10 która nie jest wersją finalną jak 10.04 po 2 to skoro nie ma tych programów po linuxa dla fizyków polonistów i innych to jak sobie radzą w jaworznie czytałeś chociaż o tym?
licencje dla windowsów kosztują kupę kasy a w szkołach są większe problemy do zrobienia np.pleśn w szkole i to nie na jakiejś wiosce tylko w wawie i nie ma pieniędzy na naprawę a na windowsy jest?!
wyobraź sobie że win xp nie jest już nawet wspierany przez m$ nie ma aktualizacji nic
a koszt win7 jest 4krotnie wyższy i co?
linux też jest wszędzie smartfony,android,meego gps-y nawet do samochodów i inne co do fotoszopów i innych to od kiedy w podstawówce się ich używa? weź koleś ale nie wiesz o czym ty mówisz jesteś fanatykiem ale nie linuxa tylko windowsa i tyle! ile razy mi wysiadł prąd lub wyłączałem kompa guzikiem power i zawsze wstał bez problemów!
czego nie mogę powiedzieć o xp pod którym zainstalowałem stery pod kostkę wifi i zaraz po tym blue screen!a dlaczego upośledzać dzieci używaniem windowsa? bo go wszyscy mają?wyobraź sobie że niektórych nie stać na windowsa i co w tedy muszą sobie ściągnąć piracką wersję bo szkoła tego wymaga tak to widzisz? dlatego polska ma tak wysokie piractwo bo szkoła wymaga windowsa brawwwo z twoim podejściem do sprawy a jeśli umiesz jakiegoś gnu/linuxa to i windows będziesz umiał bo przecież on jest dużo prostszy buhahahha
Awatar użytkownika
tristan
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 333
Rejestracja: 04 maja 2005, 21:46
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: tristan »

Zastanawiałem się czy odpowiadać, bo styl języka jest jaki jest... Ale spróbuję jeszcze raz, bo może po prostu zmęczony jesteś.
zibiboniek1 pisze:to po o instalujesz wersję 10.10 która nie jest wersją finalną jak 10.04
A więc 10.10 jest finalne. I jako pierwsza wersja od lat w ogóle działa. Od 3 lat miałem przerwę z linuksami właśnie dlatego, że kolejne wersje nie chciały nawet ruszyć na tym sprzęcie. 10.10 włożyłem jakby od niechcenia, pewny, że kolejna porażka. Ale mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło, bo jako pierwsze od dawna zadziałało. I to zarówno w pracowni jak i na moim osobistym laptopie, gdzie też nie dało się żadnej wcześniejszej odpalić (przynajmniej z moją wiedzą) w zakresie podstawowym.
zibiboniek1 pisze: po 2 to skoro nie ma tych programów po linuxa dla fizyków polonistów i innych to jak sobie radzą w jaworznie czytałeś chociaż o tym?4
Nie wiem jak sobie radzą. Nie napisali nic konkretnego. Czytałem coś o podstawówkach. Może się ograniczają do przeglądarki, OpenOffice. Niestety nie znam nikogo z doświadczeniami w takich wdrożeniach. U mnie jest potrzeba mania programów windowsowych. Możliwe, że można by je próbować uruchamiać na wine, ale kto ma to robić, za jakie pieniądze? W Jaworznie jak widać jest parcie urzędu. Gdy 3 (a może już 4?) lata temu organizowaliśmy konferencję NTNI poświęconą WO w szkole, proszone o honorowy patronat urzędy miasta odpowiadały (gdzieś mam jeszcze pisma od nich), że nie, że dziękują, ale nie planują wykorzystania tego typu oprogramowania w szkołach.

Więc ciężko powiedzieć jak to wygląda w Jaworznie. Kto finansuje to przedsięwzięcie, jakiej klasy fachowcy zostali zatrudnieni, jakie kompromisy podjęto i z czego zrezygnowano. Ja przedstawiam doświadczenia pojedynczego nauczyciela, który miał (ma?) takie hobby, żeby lubić WO.
zibiboniek1 pisze: licencje dla windowsów kosztują kupę kasy
Nie taką kupę. Zacznijmy od tego, że np. sporo szkół ma pracownie finansowane z EFS.
I te pracownie zostały dostarczone do szkół jako prezent. Szkoły nie zapłaciły za te pracownie nic. W naszej szkole są dwie takie pracownie pełne i 90% pozostałości po trzeciej, z 2003 roku, którą częściowo zintegrowałem z pracownią z 2005 roku. Windowsy są, od 2003 roku... Te same XP. Windows się tak nie starzeje, jak Linux. Opieka serwisowa nad tym też jest tania z uwagi na przygotowane kolekcje przez OEiZK oraz lepsze przygotowanie nauczycieli do serwisowania i pracy z Windowsami oraz większe zaplecze firm zewnętrznych sprawujących opiekę serwisową nad szkołami, których nauczyciele nie są w stanie, lub nie chcą, sami tego robić.

zibiboniek1 pisze: wyobraź sobie że win xp nie jest już nawet wspierany przez m$ nie ma aktualizacji nic
a koszt win7 jest 4krotnie wyższy i co?
No wiesz, jeżeli chcesz rozmawiać na poziomie wyobrażania sobie czegoś dogodnego dla ciebie, a niezgodnego ze stanem faktycznym, to ja wysiadam. Więc jak chcesz, to sam sobie wyobrażaj, że Windows XP nie ma wsparcia, a koszt Seven jest 4 krotnie wyższy niż jest. Ale mnie do tego nie zmuszaj. Nie mam czasu na dywagacje ,,co by było gdyby''. Jest jak jest i w takich realiach się obracam.
zibiboniek1 pisze: linux też jest wszędzie smartfony,android,meego gps-y nawet do samochodów
Ale niewidoczny, więc nie o tym rozmawiamy.
zibiboniek1 pisze: i inne co do fotoszopów i innych to od kiedy w podstawówce się ich używa? weź koleś ale nie wiesz o czym ty mówisz jesteś fanatykiem ale nie linuxa tylko windowsa i tyle! ile razy mi wysiadł prąd lub wyłączałem kompa guzikiem power i zawsze wstał bez problemów!
Możliwe. A u mnie zachowywało się to właśnie tak, gdy korzystałem około roku 2005-2007 z Kubuntu w mojej pracowni.

zibiboniek1 pisze: Jak na razie to można odnieść wrażenie, że ciebie coś upośledziło, b

bo go wszyscy mają?wyobraź sobie że niektórych nie stać na windowsa i co w tedy muszą sobie ściągnąć piracką wersję bo szkoła tego wymaga tak to widzisz?
A co znów szkoła wymaga? Kolejne wyobrażenia oderwane od świata?
zibiboniek1 pisze: dlatego polska ma tak wysokie piractwo bo szkoła wymaga windowsa
Tak, tak....
zibiboniek1 pisze: brawwwo z twoim podejściem do sprawy a jeśli umiesz jakiegoś gnu/linuxa to i windows będziesz umiał bo przecież on jest dużo prostszy buhahahha
Widzę, że nie masz styczności ani z uczniami w szkole ani z nieinformatycznymi użytkownikami komputerów.

Jeżeli uważasz, że szkoły powinny wdrażać Linuksa, zacznij to robić. Możesz zacząć od mojej. Zapewnię ci brak oporu ze strony nauczyciela, więc na starcie będzie ci łatwiej niż w innych szkołach.

Osobiście jestem zdania, że linux jako jedyny system do szkoły się nie nadaje, a bazowanie wyłącznie na wolnym oprogramowaniu jest pomyłką koncepcyjną na dzień dzisiejszy. Co nie znaczy, że jestem jego przeciwnikiem, o czym świadczy fakt, że z wersji na wersję próbuję w wolnej chwili sobie coś odpalić. 10.10 wykazała znaczny postęp, bo w ogóle się uruchomiła i odpaliła i jak na razie z poważnych błędów blokujących szersze zastosowanie na lekcjach, to wykryłem tylko ten błąd z SMB. Jeżeli mi się go nie uda rozwiązać, odczekam pół roku, może wersja 11.04 ten problem rozwiąże.

Pożyjemy zobaczymy.
Ja
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: zibiboniek1 »

proszę moje imaginacje
http://www-tus.csx.cam.ac.uk/windows_su ... index.html

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Kon ... 27635.html

i co zatkało!? a teraz mi powiedz że szkolne komputery udzwigna viśte lub 7 to cię wyśmieję a weszło nowe prawo że do bodajże 2012 1uczeń=1komputer

proszę linki bo przecież ja ściemniam wielki panie wyuczony jaki to lin jest niewidoczny
http://nt.interia.pl/szukaj/news/francu ... ch,1272483

http://nt.interia.pl/szukaj/news/policj ... sa,1051047

i nie pisz głupot tylko najpierw się dokształć
Awatar użytkownika
tristan
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 333
Rejestracja: 04 maja 2005, 21:46
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: tristan »

Przerażające. Ten straszny Service Pack 3.... Buuu... Ja się boję go instalować. Ała, aua.
Nie, lepiej nie mieć aktualizacji, niż zaktualizować system do SP3.
zibiboniek1 pisze: proszę linki bo przecież ja ściemniam wielki panie wyuczony jaki to lin jest niewidoczny
http://nt.interia.pl/szukaj/news/francu ... ch,1272483

http://nt.interia.pl/szukaj/news/policj ... sa,1051047

i nie pisz głupot tylko najpierw się dokształć
Ale twoja umieć język polski używać? Bo twoja na razie nie pisać polski, a innych atakować w zakresie douczenie się. Twoja nie tylko nie umieć słowo pisane tworzyć, ale także nie umieć słowo pisane zrozumieć, niestety. Moja nigdzie nie pisała, że nic poza windowsem nie istnieje. Moja pisała tylko, że potrzebą rynku jest praca z systemem Windows i że należy zakładać z dużą (90% tak na moje oko albo nawet więcej) pewnością, że przyszłe stanowisko pracy absolwenta liceum o profilu humanistycznym, biologicznym, chemicznym itepe będzie mniej lub bardziej związane z systemem Windows. A to oznacza, że całkowite usunięcie Windowsa z cyklu nauczania może być bardzo bolesne dla tych uczniów, którzy w domach nie mają dostępu do komputera z systemem Windows (czytaj: biednych). Oczywiście nie oznacza to, że błędem jest częściowe wykorzystanie innych systemów na zajęciach.
Ja
tydell
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 186
Rejestracja: 12 paź 2007, 21:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: tydell »

@zibiboniek
i co zatkało!? a teraz mi powiedz że szkolne komputery udzwigna viśte lub 7 to cię wyśmieję a weszło nowe prawo że do bodajże 2012 1uczeń=1komputer
1uczeń=1komputer to się zgadza w 2012 ale co ma do tego czy komp udźwignie Viste czy 7 ?
a koszt win7 jest 4krotnie wyższy
4krotnie wyższy od czego pytam ? atakujesz strasznie niedoinformowaniem, a sam nie wiesz na jakiej zasadzie licencje dla szkół są rozprowadzane
poczytaj tutaj -> http://www.licencjedlaszkol.pl/default.aspx wg nowych zasad współpracy z Microsoftem licencja na jedno stanowisko (najnowsza wersja Windows + Office z możliwością darmowej aktualizacji do nowszej wersji jeśli takowa wyjdzie) to 14zł
To jest cała puenta wcześniejszych postów tristana, coś nie zrozumiałeś chyba
Moja pisała tylko, że potrzebą rynku jest praca z systemem Windows i że należy zakładać z dużą (90% tak na moje oko albo nawet więcej) pewnością, że przyszłe stanowisko pracy absolwenta liceum o profilu humanistycznym, biologicznym, chemicznym itepe będzie mniej lub bardziej związane z systemem Windows.

Także zibiboniek nie bij piany, nie ma o co.
Sam jestem nauczycielem informatyki i przedmiotów informatycznych w technikum w zawodzie technik informatyk, z wykształcenia jestem informatykiem. I na lekcjach korzystam z linuksa na swoim laptopie, uczniowie z reguły korzystają z Windowsa, ale mają poinstalowane programy typu GIMP, Inkscape, CodeBlocks, Filezilla itp. Uczę ich o innych systemach niż windows, kilku nawet Ubuntu pomogłem zainstalować na domowych komputerach. Ale nic na siłę, nikogo nie ma sensu zmuszać. 90% uczniów u mnie to zainteresowania ma na poziomie gry(Windows)+nk.pl+innego rodzaju rozrywka. Na Ubuntu co roku robię kilka lekcji co by światopogląd im trochę poszerzyć i pokazać alternatywę do Windowsa, niech popróbują sami, ale z reguły nikt się nie garnie. Po podstawówce i gimnazjum mają zbyt wiele przyzwyczajeń.
Jak Tristan napisał w 90% przypadków w przyszłej pracy będą na windowsie pracować więc bezsensem jest na siłę ich przestawiać.
W ubiegłym roku postawiłem jedną pracownię na linuksie, gdyż windowsa xp kompy ledwo ciągną, (PII 256-512 RAM, kompy prawie dziesięcioletnie). Na linuksie działało wszystko jak burza, ale drugi z nauczycieli informatyki powiedział "a feee...". Bo na tym systemie on z kolei sobie nie radził. Po 2 tygodniach XP'eki się ślimaczyły ponownie (ja ich bynajmniej nie instalowałem). Program nauczania można na linuksie z powodzeniem zrealizować, nie ma z tym najmniejszych problemów.
Poza tym nauczyciel informatyki jest od nauczania a nie administrowania pracownią, zarządzania sprzętem czy instalowania systemów na komputerach w szkolnych pracowniach. Powinien się uczeniem zajmować a nie tracić czas wolny na ww czynności.
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: zibiboniek1 »

a więc co ma czy komputer udźwignie viste czy 7 a to że w szkołach są komputery do bani które nie pociągną na 90%tych systemów więc trzeba je będzie wymienić na nowsze,dodajmy do tego że win xp jest systematycznie wycofywany z rynku bo każdy przechodzi na viste albo 7 i to już wiąże się z kosztami i nauką tych właśnie systemów na przyszłość bo xp już wtedy nie będzie.
Ok skoro nie możesz obyć się bez oprogramowania typu fotoszop to obok windowsa postaw lina żeby chociaż ludzie wiedzieli że jest jakaś alternatywa na rynku a nie jak np.mówię komuś zainstaluj sobie linuxa a on mi na to a co to jest no krew zalewa na taką odpowiedź.
jeśli lin się komuś nie spodoba ok wolna droga ale warto chociaż uświadamiać od początku że na rynku OS-ów jest coś innego niż windows może akurat ktoś się dowie że istnieje taki system i jest darmowy ty nawet nie masz pojęcia ile ja osobiście znam osób które maja windowsy pirackie bo nie stać ich na nie a o alternatywie nawet nie wiedzą sam się dowiedziałem nie dawno o takim rozwiązaniu
tydell
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 186
Rejestracja: 12 paź 2007, 21:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: tydell »

Co do ilości takich osób to 99% moich uczniów nie miało pojęcia co to linux dopóki nie wspomniałem że coś takiego jest. I dlatego też pokazuję im co to za potworek ten linuks, przedstawiam jego wady i zalety, na lekcjach uczniowie czasem mają okazję pracować na linuksie, sam prowadzę lekcje za pomocą swojego laptopa a tam tylko linux bądź MacOSX stąd czy to za pomocą projekcji rzytnikiem multimedialnym czy prezentując treści przez iTalc'a pokazuję jak się pracuje na innych systemach.
Także moi uczniowie stykają się z tym na codzień. Kwestia że nie chcą korzystać, bo z reguły "windows u mnie działa", bo grać nie będzie mógł itp. W tym jest problem, w zmianie przyzwyczajeń które nagromadziły się przez lata szkoły podstawowej i gimnazjum.
Co do pirackiem windowsa to na oko jakieś 3/4 moich uczniów takowego ma, dokładnej ankiety nie przeprowadziłem. Zresztą pomimo że się tego uczy to uczeń o legalności czy licencjach komputerowych myśli jak o jakiejś kosmicznej abstrakcji która go nie dotyczy.
w szkołach są komputery do bani które nie pociągną na 90%tych systemów więc trzeba je będzie wymienić na nowsze
tylko że teraz już nie ma programów w których szkoły dostają pracownie w ramach EFS lub czegoś innego, więc będzie to wyglądało tak, że szkoła będzie musiała komputery kupować za własną kasę. Jak myślisz, ile szkół kupi nowe komputery i jak często będą modernizować sprzęt jeżeli same będą musiały to finansować ? Szkoły nie tak prędko będą zakupowały nowe komputery jak Ci się wydaje. To żę windows xp kończy wsparcie a mamy już windows7 a i windows8 już zapowiedziano wcale tego nie przyspieszy.
skoro nie możesz obyć się bez oprogramowania typu fotoszop
nikt tego nie napisał. Chociaż widzę że co trzeci/ co czwarty uczeń musi wręcz korzystać z PhotoShopa, wg niego jest on niezbędnym programem niemalże jak gg. To wynika z tego co napisałem wyżej, pojęcie licencji i legalności wśród nieświadomych użytkowników komputerów. Ja ze swojej strony uczniom pokazuję że każdą czynność co w PS tak samo łatwo zrobią w GIMPie, zajęcia pozalekcyjne wykorzystuję m.in. do tego aby uczyć alternatywnych opensource'owych programów zamiast odpowiedników komercyjnych.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4681
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: jacekalex »

Heos pisze:Miał, na studiach masz przekrój wszystkich dostępnych systemów operacyjnych. Zresztą, jeżeli ktoś siebie tytułuje informatykiem powinien mieć podstawową wiedzę o systemach Uniksowych.
Jeżeli ktoś się uważa za informatyka, to obsługa Google wystarczy w zupełności.

To by było na tyle
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
tristan
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 333
Rejestracja: 04 maja 2005, 21:46
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: tristan »

tydell pisze:To żę windows xp kończy wsparcie
Kończy jak kończy. Kwiecień 2014 to jeszcze trochę czasu. A i potem nikt nie mówi, że nie można będzie użyć XP. W końcu w szkole nie jest System Krytycznego Zastosowania. Znam wiele szkół, co wykorzystują waniliowe XP, bo w ogóle im się nie chce instalować aktualizacji. I też żyją. Ale to i tak nieistotne, skoro do kwietnia 2014 nie muszę o tym myśleć.
Ja
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Odp: jaworzno dostaje nagrodę fajnie tam mają:)

Post autor: zibiboniek1 »

do 2014 mają wsparcie tylko ci co wykupili pakiet rozszerzony a bez tego pakietu wsparcie zakończyło się już w kwietniu 2009
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 0 gości