Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Plotki, ploteczki na temat Ubuntu
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: jacekalex »

A wiecie, co mnie irytuje w Ubuntu?

Jest jakiś nowy gostek na jakimś forum Linuxowym, i stara gadka:
zainstalowałem Linuxa i sieć nie działa.
Np na forum Debiana.

Oczywiście o Ubuntu ani słowa, dopiero, jak zaczyna się kombinowanie ze sterownikami, dmesgami, firmwarami, gdy nagle z wyniku dmesg się okazuje się, ze to Ubuntu, i po chwili wiadomo, że to najnowsza wersja NM ( często z git/svn).
Takie same klocki bywały z Grubem, Pulseaudio, i innym diabelstwami, które nawet w Archu Current są starannie przetestowane, a w Ubuntu np kiedyś walnęli gruba w wersji 1.97-alfa-cośtam, i po instalacji nie wstawał system, przez chroota update-grub też nie działał, i przykładowo 9,04 zainstalowałem w ten sposób, że wrzuciłem 8.04 i dwie aktualizacje wydania do 9.04.

Z wiekiem system powinien dojrzewać, i developerzy powinni dojrzewać, a w Cannonical nigdy nie wiadomo, cóż wsadzą do nowego wydania, i co wyjdzie zwalone.

Mnie to już nie dotyczy, ale sytuacja, kiedy "najłatwiejszy system" jest zarazem systemem najmniej przewidywalnym, który potrafi się wywalić w najdziwniejszych okolicznościach, to jest największa wada.
Ze względu właśnie na przewidywalność, ten "łatwy i prosty system dla początkujących" jest dużo trudniejszy od stabilnego Debiana. :rotfl:

Niedawno komuś aktualizowałem stare Ubuntu 11.04 do 13.10, wywalił się już na aktualizacji do 11.10, musiałem ratować /home (Ubuntu ma piękny instalator, ale w przeciwieństwie do np SUSE ten cudny instalator nie proponuje osobnej partycji /home),
wiec zostawiłem na dyziu /home - zrobiłem resize partycji, żeby zrobić miejsce dla /,
i oczywiście ani mini.iso ani standardowy obraz nie działał, a sumy sprawdzałem 2 razy przy nagrywaniu, u mnie w domu.

Udało mi się Pacjentkę w końcu namówić na Debiana, wrzuciłem Mate, i śmiga jak burza.
Tylko godzinę musiałem tłumaczyć, że to praktycznie taki sam system, a nie jakiś mega-pro-trudny hardcore.

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: xxx666xxx »

jacekalex pisze:(...)
Mnie to już nie dotyczy, ale sytuacja, kiedy "najłatwiejszy system" jest zarazem systemem najmniej przewidywalnym, który potrafi się wywalić w najdziwniejszych okolicznościach, to jest największa wada.
Ze względu właśnie na przewidywalność, ten "łatwy i prosty system dla początkujących" jest dużo trudniejszy od stabilnego Debiana. :rotfl:

Niedawno komuś aktualizowałem stare Ubuntu 11.04 do 13.10, wywalił się już na aktualizacji do 11.10,
(...)
Dobrze mówisz. Ja tak miałem, że wysypał mi się po aktualizacji z 12.04.2 do 12.04.3. Mniej udziwniona metoda aktualizacji (niż Twoja) a tez się posypał jak domek z kart.
jacekalex pisze:Udało mi się Pacjentkę w końcu namówić na Debiana, wrzuciłem Mate, i śmiga jak burza.
Dobrze mówisz. Pod Core2Duo w moim Dell'u (opis w stopce) nie wiedzieć czemu Ubuntu 64 Bit z MATE działał jak żółw i strasznie się komp grzał (wręcz był nieużywalny) a 32 Bitowy wspaniale śmigał (poza tym, że potem się wykrzaczył podczas prostej aktualizacji) natomiast z Debianem Netinstall+MATE jest dziwnym trafem odwrotnie a właściwie chyba prawidłowo biorąc pod uwagę architekturę procesora. Na 32Bitach z leksza przymula (i mimo kernela i686 nie wykrywał mi 4GB RAM tylko 3,25GB) a na 64 Bitach pruje jak burza wykorzystując moc 64 bitowego procesora widząc prawidłowo ilość RAMu! Do tego stabilnie.
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
mati75
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 30 maja 2008, 16:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: mati75 »

xxx666xxx pisze: Dobrze mówisz. Ja tak miałem, że wysypał mi się po aktualizacji z 12.04.2 do 12.04.3. Mniej udziwniona metoda aktualizacji (niż Twoja) a tez się posypał jak domek z kart.
Przecież ta sama gałąź systemu i wątpię, żeby się wywaliła głównie przy poprawkach bezpieczeństwa. Idę o zakład, że dodałeś pewnie parę repozytorium ppa to system nie wytrzymał.
xxx666xxx pisze:natomiast z Debianem Netinstall+MATE jest dziwnym trafem odwrotnie a właściwie chyba prawidłowo biorąc pod uwagę architekturę procesora. Na 32Bitach z leksza przymula (i mimo kernela i686 nie wykrywał mi 4GB RAM tylko 3,25GB) a na 64 Bitach pruje jak burza wykorzystując moc 64 bitowego procesora widząc prawidłowo ilość RAMu! Do tego stabilnie.
Aby system "widział" 4GB ramu, musi być zainstalowane jądro 686-pae, a z tego co zauważyłem instalator często instaluje 486 i stąd są problemy. Poza tym SOA#1.
Debian Developer
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: bear7 »

mati75 pisze: Przecież ta sama gałąź systemu i wątpię, żeby się wywaliła głównie przy poprawkach bezpieczeństwa. Idę o zakład, że dodałeś pewnie parę repozytorium ppa to system nie wytrzymał.
Nasz iksowaty pacjent korzysta ze środowiska MATE, które to (jeden) nie jest w żaden sposób wspierane przez Canonical i (dwa) pochodzi z repozytoriów trzecich (dopiero od wydania 14.04 ma zagościć w domyślnych repozytoriach Ubuntu). Do kolegi nie dociera, że już to konkretne repozytorium może położyć tą jego konfigurację, na którą się zdecydował.

Mati75, napiszę Ci krótko... Szybciej głową mur przebijesz, aniżeli przekonasz iksowatego pacjenta do swojej słusznej teorii. Uwierz, próbowałem. Ale za każdym razem kończyło się ripostą "czemu mnie tu biją/czemu się mnie tu czepiają"...
jacekalex pisze: Niedawno komuś aktualizowałem stare Ubuntu 11.04 do 13.10, wywalił się już na aktualizacji do 11.10
Aktualizowanie z niewspieranego wydania do... niewspieranego wydani. Chyba sam się zgodzisz, że miało prawo się to nie udać? Jacekalex, nie odbierz tego jako atak, ale nie przyszła Ci do głowy świeża instalacja 13.10? Decydując się od razu na "ratowanie" /home i świeżą instalację 13.10 zajęło by ci mniej czasu, niż aktualizacja z 11.04 do 11.10, z 11.10 do 12.04, z 12.04 do 12.10, z 12.10 do 13.04, z 13.04 do 13.10. Napisanie ostatniego zdania zajęło prawie tyle czasu, co świeża instalacja 13.10. ;-)
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: jacekalex »

Aktualizowanie z niewspieranego wydania do... niewspieranego wydani. Chyba sam się zgodzisz, że miało prawo się to nie udać? Jacekalex, nie odbierz tego jako atak, ale nie przyszła Ci do głowy świeża instalacja 13.10? Decydując się od razu na "ratowanie" /home i świeżą instalację 13.10 zajęło by ci mniej czasu, niż aktualizacja z 11.04 do 11.10, z 11.10 do 12.04, z 12.04 do 12.10, z 12.10 do 13.04, z 13.04 do 13.10. Napisanie ostatniego zdania zajęło prawie tyle czasu, co świeża instalacja 13.10. ;-)
Tak też zrobiłem, świeża instalka, tylko zostawilem /home.
Płyta Ubuntu-13.10 - wywalił się na instalacji, mini,iso to samo.
Pewnie tradycyjna losowość sprzętowa, nie winię tu Ubuntu, bo w Fedorze jest identycznie.
Z jakichś dziwnych i niewyjaśnionych przyczyn w moich łapach tylko obrazy Debiana się instalują się zawsze i na wszystkim, jeszcze nie widziałem, żeby Debianowy instalator się na czymś wywalił.
Poza tym niedawno nie oznacza wczoraj, to było przed zakończeniem wsparcia dla 11.10.
Coś w okolicach 15 marca - 5 kwietnia 2013 - o ile pamiętam,
a wg wiki wsparcie tego wydania miało trwać do 9 maja 2013.
I nawet pociągnął aktualizacje, ale jak to zwykle bywa, .....

Aktualizacji wydania niech się lepiej *buntu nauczy od "tatusia".
W robocie mam Debiana Jessie, aktualizowany od Squeeze, i wszystko chodzi.

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: xxx666xxx »

jacekalex pisze:(...)
Z jakichś dziwnych i niewyjaśnionych przyczyn w moich łapach tylko obrazy Debiana się instalują się zawsze i na wszystkim, jeszcze nie widziałem, żeby Debianowy instalator się na czymś wywalił.
(...)
Bo Debian to Debian nie Ubuntu :)
jacekalex pisze: W robocie mam Debiana Jessie, aktualizowany od Squeeze, i wszystko chodzi.
Coś Ci się pokićkało... :pt36:
Jak można aktualizować z Debiana 8 (Testing) do Debiana 6 (Old-Stable) to raczej jest Downgrade :teeh: chyba chciałeś odwrotnie napisać :shock:
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: jacekalex »

xxx666xxx pisze:[quote="jacekalex""]W robocie mam Debiana Jessie, aktualizowany od Squeeze, i wszystko chodzi.

Coś Ci się pokićkało... :pt36:
Jak można aktualizować z Debiana 8 (Testing) do Debiana 6 (Old-Stable) to raczej jest Downgrade :teeh: chyba chciałeś odwrotnie napisać :shock:[/quote]

Nie pokićkało, Jessie obecnie, aktualizowany od wydania Squeeze, czyli:

Kod: Zaznacz cały

Squeeze => Wheezy => Jessie
W Gimnazjach już nie uczą, jaka jest różnica między słówkami od i do?
Bo za moich czasów takie rzeczy były w szkole.... :rotfl:

Pozdro
:craz:
Ostatnio zmieniony 30 sty 2014, 21:00 przez jacekalex, łącznie zmieniany 1 raz.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
Kernel_666
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 12 kwie 2013, 11:41
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: Kernel_666 »

To i ja kilka słów w tym temacie.
Zaczynałem dawno temu na Ubuntu, ale system ten szybko stał się dla mnie nudny.
Klikaczka upodobniona do Windows z naciskiem na odmóżdżające GUI.
Denerwowały mnie dziesiątki zainstalowanych z miejsca zbędnych programów i aplikacji.
System, który miał służyć za przyjazny sprawił raczej, ze poczułem się bardziej głupi.
Skąd tyle tego, po co i jak to się instaluje to pierwsze pytania, które przychodziły mi do głowy.
Kończąc moją wypowiedź powiem tylko, że Ubuntu przydało mi się do zainstalowania Debiana.
Wcześniej wypróbowałem na nim ( Ubuntu ) różne menadżery i zrozumiałem, ze to jest prawdziwa filozofia Linuksa.
System ma być tak przyjazny aby uczył, a nie robił z użytkownika kalekę.
Konsola jest bogiem i basta.
Nawiasem wcale się nie zdziwię jak Canonical zamknie swój system i trzeba będzie bulić już nie tylko za gadżety.
Dzisiejsze Ubuntu przestaje być Linuksem.
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: xxx666xxx »

jacekalex pisze: W Gimnazjach już nie uczą, jak jest różnica między słówkami od i do?
Bo za moich czasów takie rzeczy były w szkole.... :rotfl:

Pozdro
:craz:
Sorry fakt mój błąd :) przepraszam :cry: Zmęczenie robi swoje... Praca (9 godzin w sądzie) i Kobiety... to wykańcza... ale tak czy owak Debian 8 chyba nie jest zbyt dobry jeszcze... to wersja testowa! Stabilnością chyba podobny do Ubuntu. Lepszy Wheezy bo stabilny a aktualny.
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
Kernel_666
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 12 kwie 2013, 11:41
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: Kernel_666 »

To i ja się wtrącę ponownie.
Jeśli mogę skromnie coś polecić to Aptosid.
Dla mnie bomba.
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: xxx666xxx »

AptoSid bazuje na Debian Sid czyli niestabilnym (Dystrybucja ciągła) który to przez Canonical zmieniany jest na Ubuntu zatem Aptosid=Ubuntu moim zdaniem :) Nie widzę różnicy. Lepszy Wheezy :) No ale to moje osobiste zdanie :)
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
adam1360
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2014, 10:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Grudziądz, PL

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: adam1360 »

Wczoraj spotkało mnie coś dziwnego. Przy próbie uruchomienia (miałem coś pilnego do napisania), bunt na ekranie Ubuntu 13.10 zatrzymało się podczas logowania wykazując błąd. Startuję ponownie podobnie . Po raz pierwszy byłem cierpliwy (pilna robota a tu stop). Wyjąłem wtyczkę z komputera, odczekałem i ponownie start, tym razem doszedłem do pulpitu logowania i stop. Już trochę poirytowany chciałem odpalić xp które jest zainstalowane obok ale wykonałem jeszcze kilka prób, za każdym razem niepowodzenie. Rozgoryczony (od kilku już ładnych dni pracowałem nad skonfigurowaniem systemu (najpierw 13.04 a od kilku dni 13.10), zalogowałem się na xp. Jednak ciekawość zwyciężyła i ponownie przeszedłem na Ubuntu i tu niespodzianka ruszył. Ale ociężały i powolny. Restart. Ponownie nie ma rewelacji ale jest lepiej już można coś robić. Wprowadziłem aktualizacje restart jeszcze lepiej, właściwie już normalnie. Próba aktualizacji i tu zdziwienie program oprogramowania i aktualizacji wyrzuca błąd, nie może połączyć się z centrum, po chwili jednak informacja,że nie ma aktualizacji. Wszystkie inne funkcje działają właściwie (przynajmniej te które sprawdziłem). Ponownie restart. niestety program aktualizacji dalej wyrzuca błąd jednak po pewnym czasie pojawia się informacja, że brak aktualizacji. Jakieś przeczucie podpowiedziało mi aby włożyć kartę graficzna (gf210 nvidi) i tu niespodzianka - ruszyła) Przedtem walczyłem z nią od samego początku tak w Ubuntu 13.04 jak i w obecnej wersji tj. 13.10. w sterownikach pojawiły się propozycje dla nvidi. jednak pozostałem przy sterowniku uniwersalnym, nie ryzykowałem z własnościowymi bo zawsze kończyło się to katastrofą. Pozostał problem tylko z komunikacją z centrum oprogramowania. mam jednak nadzieje,ze i to po następnej aktualizacji się poprawi. Przedstawienie w/w problemów ma na celu pokazanie aby jednak nie od razu rezygnować a próbować rożnych opcji w sytuacjach awaryjnych. Chyba, że już nic nie można zrobić...
Awatar użytkownika
Nem
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 284
Rejestracja: 29 lis 2009, 13:23
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: Nem »

Docky - od tej wersji wywala się podczas instalacji oprogramowania, nie ważne czy przez konsolę czy przez centrum oprogramowania
Cairo - który przestał działać po ostatniej aktualizacji - zwyczajnie odpala się tryb konserwacyjny i nic więcej. Dwa razy!
Vice - emulator C64, który nie działa już od dwóch dystrybucji i nikt z tym nie robi
Equalizer Pulse Audio - którzy od zawsze ustawia domyślnie maksymalną głośność po zalogowaniu, kolejna sprawa to nie zadbanie o eliminację przesterów i charczenia. Toż to jest w każdym equalizerze pod windą!
Kosmiczne problemy z działaniem Jack
Nie zapisywanie brzmień przez ZynAddSubFX - bo nie i już!
Ciągle zmieniający się język na angielski po zalogowaniu
Problemy z zapamiętywaniem ustawień w dconf-editor
Opera, która wiesza się w momencie wklejania tekstu (dwa, trzy razy pod rząd wystarczą aby ją zawiesić) A dzieje się tak oczywiście tylko pod Ubuntu
Brak regulacji szybkości przewijania kółka myszy
Problemy z obrazem po przywołaniu zminimalizowanego okna, no cholery można dostać, gdy przywołane okno jest czarne!
Kosmiczne problemy z dodaniem zakładek w "nowym" Nautilusie, w ogóle co się stało z wyświetlaniem daty typu wczoraj, czwartek itd?
Awatar użytkownika
Kernel_666
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 12 kwie 2013, 11:41
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: Kernel_666 »

xxx666xxx pisze:AptoSid bazuje na Debian Sid czyli niestabilnym (Dystrybucja ciągła) który to przez Canonical zmieniany jest na Ubuntu zatem Aptosid=Ubuntu moim zdaniem :) Nie widzę różnicy. Lepszy Wheezy :) No ale to moje osobiste zdanie :)
Błąd nr 666
:)
Absolutnie się nie zgadzam.
Źródła Debiana pozostają w tym przypadku źródłami Debiana, a nie są inwentaryzowane canonicalowo.
Ąptosid daje również możliwość instalacji np. fluxboxa lub hm.. przy niewielkim wysiłku Awesome i sam decyduję co chcę mieć pod klawiaturą.
Tak wiem. Też w Ubu można, ale czy wytrzyma ono w tej sytuacji kolejne apt-get dist-upgrade.

???
:)
?
Wątpię...
Powiem tak.
Unity to największe badziewie pod słońcem, będące jednocześnie kolejnym krokiem kapitalistów z Canonical do osiągnięcia swego celu, a mianowicie do zamknięcia kodu, Wyrąbania się na użytkowników i żądania od nich jedynie pieniędzy.
Filozofia Linuxa jest jasna - Ubuntu tworzy swoją i własną.
Przykre to, ponieważ kiedyś Ubuntu mogło zaistnieć jako system, który zaprasza do poznania tajników Linuksa - dziś , podobnie jak Windows - po prostu zmusza do tego, a oferuje w zamian czapeczki z logo firmowym.

Mam nadzieję, ze użytkownicy capitalistbuntu pomyślą o czymś co było zamysłem człowieka pracującego nad kernelem Debiana + cała filozofia GNU.

Pozdrawiam


edycja:
@ igotit4free
Sam zamieniłem wyraz z gwiazdkami, na bardziej "przystępny".
Ostatnio zmieniony 01 lut 2014, 21:07 przez igotit4free, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wulgaryzm.
Awatar użytkownika
adam1360
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2014, 10:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Grudziądz, PL

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: adam1360 »

Ponieważ cały czas uczę się Ubuntu ale chciałbym też pracować, to szukam stabilności. Niestety jak na razie nie najlepiej idzie. Próby uruchomienia zainstalowanej karty nvidi (bezproblemowo w XP) w ubuntu 13.04, 13.10 nie powiodły się, cały czas system blokował się bez możliwości próby naprawy. System bardzo chimeryczny. Spróbowałem nową wersje 14.04. Tu z obsługą karty nie było problemu ale po dwóch dniach nie mogłem go uruchomić, niestety. Ponieważ podoba mi się system, posiada wszystko to co potrzebuję, ponowiłem instalację z płyty. Nadgranie przywołało komunikat o plikach które w systemie powodowały konflikt. Ponowna próba, już wgranie równolegle do XP od nowa i moje zdziwienie, bo pytanie było o to czy wgrać i zaktualizować system do14.04 LTS i tak poszło. Zdziwienie budzi tylko to ,że w informacji o komputerze widnieje Ubuntu 13.10, jednak przy starcie jest 14.04. Po wgraniu system chodzi poprawnie, zawiesza się jednak przy uruchomionych przeglądarkach tak Firefox jak i Chromium oraz przy pobieraniu plików, niejednokrotnie trzeba restartować komputer. Przy pozostałych programach tego nie zauważyłem. Jednak za każdym razem system staruje normalnie, brak informacji obłędach.
Awatar użytkownika
Kernel_666
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 12 kwie 2013, 11:41
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: Kernel_666 »

adam1360 pisze:Próby uruchomienia zainstalowanej karty nvidi (bezproblemowo w XP) w ubuntu 13.04, 13.10 nie powiodły się, cały czas system blokował się bez możliwości próby naprawy.
Karta karcie nie jest równa.
Z tego co pamiętam sprzed 666 - ciu lat temu, należy rozpatrzyć samemu pod jakie sterowniki konkretnie podpiąć model karty.
To bardzo ważne.
Poza tym towarzyszy temu pewna dodatkowa procedura.

Instalowałem przy pomocy takiego czegoś na mych Debianach i zasada ta działa do tej pory:
http://damlab.pl/howto/nvidia_drivers/
Oczywiście mam na myśli sterowniki własnościowe, które wedle mej i tylko mej opinii lepiej się sprawdzają niż oferowane za pomocą repo.
Awatar użytkownika
adam1360
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 29 sty 2014, 10:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Grudziądz, PL

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: adam1360 »

Ale za to bezbłędnie jak na razie pracuje w 14.04. System sam odnalazł, po dzisiejszych małych aktualizacjach przestał wieszać się na przeglądarkach. Na razie wygląda pozytywnie. Ponieważ system jest w fazie testów (pomimo,że przy ostatniej instalacji został przywołany 14.04 LTS (po zawieszeniu się wersji testowej) W tym momencie wiele rzeczy zaczęło prawidłowo działać. Sterownik do nvidi 331.38 (testowany).
Awatar użytkownika
mati75
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 266
Rejestracja: 30 maja 2008, 16:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: mati75 »

Kernel_666 pisze:Instalowałem przy pomocy takiego czegoś na mych Debianach i zasada ta działa do tej pory:
http://damlab.pl/howto/nvidia_drivers/
Oczywiście mam na myśli sterowniki własnościowe, które wedle mej i tylko mej opinii lepiej się sprawdzają niż oferowane za pomocą repo.
Ten poradnik jest co najmniej 4 lata nieaktualny, więc polecanie go jest głupotą.
Debian Developer
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: norvoles »

To ja dla odmiany napiszę za co ostatnio lubię Ubuntu (trochę bardziej), a w zasadzie jego światłe przywództwo: http://www.markshuttleworth.com/archives/1316
Widać Mareczek postawiony pod murem potrafi myśleć racjonalnie :twisted:
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Co Was najbardziej irytuje w Ubuntu?

Post autor: mistrz1 »

Mnie irytuje to, że procesor bardziej grzeje się na Kubnuntu niż na Windowsie przy tych samych działaniach. Na Windowsie ciepły, a na Kubuntu gorący.
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
ODPOWIEDZ

Wróć do „... o Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości