Tworzenie dodatkowej partycji po zainstalowaniu ubuntu

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
tomekw
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 01 maja 2011, 12:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Architektura: x86_64

Tworzenie dodatkowej partycji po zainstalowaniu ubuntu

Post autor: tomekw »

Witam, jestem bardzo początkujący jeśli chodzi o linuxa. Zainstalowałem Ubuntu 10.10 na dysku bez podziału na partycje. Teraz stwierdziłem że przydała by się dodatkowa partycja dla przechowywania plików typu filmy, mp3, dokumenty i inne do których miałbym dostęp na przykład po awarii systemu i ponownej instalacji systemu. W Windowsie coś takiego mi się przydawało. Mam więc pytanie czy jest sposób podziału takiej jednej partycji systemowej na kilka, bez ponownej instalacji systemu? Jakiś odpowiednik windosowego Partition Magic? Jeśli tak, poproszę o instrukcję krok po kroku.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Tworzenie dodatkowej partycji po zainstalowaniu ubuntu

Post autor: marcin1982 »

Wstaw screena z GParted (z uruchomionego systemu). Obrazek wstaw na http://wstaw.org , tutaj podaj tylko link. Do zarządzania partycjami wykorzystasz program GParted - zmian musisz dokonywać z poziomu live-cd i po uprzednim odmonotowaniu danych partycji w programie GParted => prawoklik na partycji => Odmontuj (kiedy już będziesz w trybie live-cd).
tomekw
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 01 maja 2011, 12:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Architektura: x86_64

Re: Tworzenie dodatkowej partycji po zainstalowaniu ubuntu

Post autor: tomekw »

Hej, dziękuję serdecznie za podpowiedź, zrobiłem jak pisałeś i zadziałało dlatego już nie będę tu zamieszczał zrzutów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości