Nvidia Optimus/ION2

Moderator: e X t 7 3

tomith
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 01 sty 2011, 16:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: tomith »

Po małej sesji z google jestem już ciut mądrzejszy.
Sprawa korzystania z vdpau z "gołym" ironhide na ION2 jest w tej chwili beznadziejna, odtwarzanie mplayerem z -vo vdpau kończy się czymś w rodzaju :

Kod: Zaznacz cały

[vdpau] Error when calling vdp_device_create_x11: 1
Jedyny znany sposób to myk z przekierowaniem pulpitu nvidii, który nie jest połączony z czymkolwiek a więc serwer x nie wie o jego istnieniu na ekran intela za pomocą zmodyfikowanego windump-a
Szczegóły postępowania w wątku:
http://osdir.com/ml/hybrid-graphics-lin ... 00056.html
Jednak jakikolwiek obraz z przekierowanego okna uzyskałem dopiero za pomocą:
https://github.com/LLStarks/hybrid-windump

Tak więc moje oczy ujrzały w końcu komunikat mplayera:

Kod: Zaznacz cały

VO: [vdpau] 1920x1080 => 1920x1080 H.264 VDPAU acceleration 
Cóż jednak z tego, całość średnio użyteczna, hdmi nadal nie działa..
Jedyna nadzieja że chłopaki od ironhide coś wymyślą ale coś mało się dzieje od jakiegoś czasu.
konradk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 01 lis 2011, 22:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: konradk »

Nic nie wymyślą. Ich pomysł to mocno chałupnicza metoda - uruchamiają VirualGl, przesyłają obraz okna aplikacji działającen na Nvidii do karty Intela, która nakłada go na pulpit. To jedyny sposób, który jest wykonywalny. Inne (hardwarowa obsługa karty) wymaga przepisania potężnej części Xorga - dlatego Nvidia się na to nie zdecydowała. Nikt tego nie zrobi, tym bardziej, że nadchodzi Wayland. On ma obsługiwać hybrydowe karty graficzne.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: e X t 7 3 »

konradk pisze:Nic nie wymyślą. Ich pomysł to mocno chałupnicza metoda - uruchamiają VirualGl, przesyłają obraz okna aplikacji działającen na Nvidii do karty Intela, która nakłada go na pulpit. To jedyny sposób, który jest wykonywalny. Inne (hardwarowa obsługa karty) wymaga przepisania potężnej części Xorga - dlatego Nvidia się na to nie zdecydowała. Nikt tego nie zrobi, tym bardziej, że nadchodzi Wayland. On ma obsługiwać hybrydowe karty graficzne.
Masz racje, przełączanie źródła obrazu (generatora obrazu) pod Waylandem to będzie wręcz dziecinna igraszka ... z tego co wiem będzie to można nawet "w locie" robić na przemian ! Po prostu mozna by generować co np. jedną ramkę na innym układzie ;). Na razie musimy poczekać. Moim zdaniem układy hybrydowe - w takim rozumieniu, jak np. ION2, czy optimus są skazane na zagładę. Po prostu to starta pieniędzy i każdy chce realizować swoje cele biznesowe = Intel swoje (mocne i zarazem oszczędne chipy APU), a Nvidia swoje (zintegrowane chipy SoC = cały system w jednym chipie - Tegry), a AMD swoje = APU Brazos i następne. Zatem moim zdaniem raczej już nie będzie ION3, no chyba, że rzutem na taśmę ;). Teraz nadchodzi era walki - architektura x86 vs. ARM. Dlatego wydaje mi się, że już niedługo nikt się w coś takiego, jak Optimus nie będzie "bawił".

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
M3cin
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2009, 20:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: M3cin »

Witam, pozwolę sobie się wtrącić z zapytaniem: jak się sprawuje nowe Ubuntu na Asusie 1215n z jajkami eXt73? Pytam bo ostatnia wersja jaką testowałem to chyba 11.04 i mówiąc szczerze na tym netbooku - żałośnie, bynajmniej jeśli chodziło o Unity.

Ogólnie w internecie wiele osób się skarży że Ubuntu m in na 1215n (2 x 1.8 GHz) chodzi gorzej od jedno rdzeniowego Atoma 1.6. Już nie wspominam grafiki bo i tak na Debianie mam wyłączoną na stałe.
HP ProBook 4540s | Radeon HD7650m | Bloglinux: http://www.linuxportal.pl/blogi/bloglinux
tomith
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 01 sty 2011, 16:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: tomith »

Mam 11.10 i działa z 17.4 od ext73 całkiem nieźle, do tego ironhide zakończył moje zabawy z acpi_call - karta od nvidii wyłącza się automatycznie. 720p idzie płynnie na intelu. W stosunku do serii 16.x dlużej się włącza i wyłącza ale to już było opisywane w innym wątku. Jak chodzi pod generic, nie wiem bo nie włączam ale pewnie na baterii o połowę krócej:)
Awatar użytkownika
M3cin
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2009, 20:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: M3cin »

tomith pisze:Mam 11.10 i działa z 17.4 od ext73 całkiem nieźle, do tego ironhide zakończył moje zabawy z acpi_call - karta od nvidii wyłącza się automatycznie. 720p idzie płynnie na intelu. W stosunku do serii 16.x dlużej się włącza i wyłącza ale to już było opisywane w innym wątku. Jak chodzi pod generic, nie wiem bo nie włączam ale pewnie na baterii o połowę krócej:)
A na jakim środowisku jesteś? Ile mniej więcej wytrzymuje na baterii?
HP ProBook 4540s | Radeon HD7650m | Bloglinux: http://www.linuxportal.pl/blogi/bloglinux
tomith
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 01 sty 2011, 16:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: tomith »

Standardowe ubuntu z xfce. Polecane jest teraz kubuntu ale nie chce mi się instalować na nowo. Jak masz dopiero stawiać to ponoć jeszcze lepsze wyniki się osiąga na nim. Bateria przy internecie po wifi, podświetleniu nie najciemniejszym ok 4,5 - 5,5 h (bateria 6 komór).
Awatar użytkownika
M3cin
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2009, 20:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: M3cin »

A to wkładali różne baterie do tych netbooków? Ogólnie nie wiem jaką mam u siebie baterię ale trzyma mi pod Debianiem po małej konfiguracji wg wskaźnika około 4 godziny, 4:10. Muszę przetestować Kubuntu przynajmniej z live. Zaraz pobieram obraz.

Od dawna planuje zmianę systemu na coś z nowszymi paczkami, teraz siedzę na stabilnym Debku z gnome 2. KDE z tego co pamiętam to im nowsze tym lepsze, jak jest z paczkami z Kubuntu? Dostępne są 4.8?
HP ProBook 4540s | Radeon HD7650m | Bloglinux: http://www.linuxportal.pl/blogi/bloglinux
konradk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 01 lis 2011, 22:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: konradk »

M3cin pisze: Od dawna planuje zmianę systemu na coś z nowszymi paczkami, teraz siedzę na stabilnym Debku z gnome 2. KDE z tego co pamiętam to im nowsze tym lepsze, jak jest z paczkami z Kubuntu? Dostępne są 4.8?
KDE 4.8 jest na razie w wersji beta - wydanie stabilne planowane jest 29 stycznia. Jeśli chcesz przetestować je już teraz - możesz spróbować zainstalować paczki znajdujące się w projekcie Neon.

Mam 1215N - jestem zadowolony ze sprzętu, chociaż żałuję że nie wybrałem 1215B z kartą AMD. Mój znajomy ma takiego i KDE chodzi o wiele lepiej na jego sprzęcie. Przy rozdzielczości 1366x768 standardowy Intel to trochę mało - przydałoby się wsparcie dobrej karty graficznej. 2GB ramu też nie wystarcza - będę musiał udać się do sklepu z prośbą o dodanie trochę kości.

KDE w najnowszych wydaniach coraz więcej potrafi zrzucać na GPU - dzięki temu działa świetnie na sprzęcie obsługującym OpenGL2. Na słabych intelach Xfce4 działa o niebo lepiej. Używając KDE warto wyłączyć strigi i nepomuka, jednak patrząc na ilość pracy jaką wkłada się w niego i zbiórkę pieniędzy na ten cel zakończoną sukcesem (zebrano dla nepomuka 9000 euro) niedługo może stać się bardzo użyteczny, fajnym i ciekawym narzędziem.
Awatar użytkownika
M3cin
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2009, 20:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: M3cin »

Zadowolony też jestem ze swojego sprzętu bo w atrakcyjniej cenie kupiony (bez systemu), gdybym wiedział wcześniej że są inne, lepiej działające wersje (1215B i P) pewnie bym je wybrał - nikt nie jest jasnowidzem, tym bardziej że netbooka kupowałem dość dawno, zaraz po premierze.

Teraz już dostrzegam sporo wad, wi-fi (nie działa Eduroam i kilka innych bugów), Bluetooth3 no i oczywiście ION2, zanim to wszystko zostanie usprawnione to ja zmienię sprzęt.
Sprawdzałem właśnie sobie Kubuntu 11.10, ale nie wiem czemu zawsze {U,Xu,K,Lu}bunt jest zauważanie wolniejsze od Debiana, które de facto bazuje na nim prawie w 100%. Z drugiej strony zależy mi na kilku rzeczach (głównie chodzi o nowe pakiety i sprzęt).
HP ProBook 4540s | Radeon HD7650m | Bloglinux: http://www.linuxportal.pl/blogi/bloglinux
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: e X t 7 3 »

Co do KDE i Intela ... hmm pod moim Lenovo s10 z jedno rdzeniowym atomem wszystko działa płynnie ;). Co do jakości Brazos. Tak racja jeśli obok siebie postawi się tak samo zoptymalizowaną konfiguracje KDE 4.7.4 na Asusie 1201n (ION 1) i MSi X370 z Brazos - E350 - nawet zakładając różnice w wydajności ... jednej pod kernelem Atom, drugi Brazos ... to jakby "dwa różne światy" ;) Brazos miażdży ION`a i Atoma. Tu nie ma o czym mówić platforma Brazos - po odpowiedniej konfiguracji i odpowiednim kernelem, jest "o niebo" lepsza niż połączenie Atoma z Nvidią - jak mówię po odpowiedniej konfiguracji, bez niej może być "nieciekawie" ... i to pod każdym względem - wydajność, oszczędność baterii i ram oraz responsywność ;).

Pozdrawiam

-- 20 sty 2012 20:02 --

Coś w temacie dzieje - news na Phoronix.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
tomith
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 01 sty 2011, 16:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: tomith »

bumblebee 3.0:
na +: tak jakby lepsze zarządzanie energią - 1215n schodzi przy wifi i FF, podświetleniu na min w bliskie okolice 11W.. oczywiście na kernelu (17.5) kolegi eXt73. Nie wiem czy da się zejść niżej dla tej maszyny :)
na -: brak postępu z vdpau..
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: e X t 7 3 »

nooo Nvidia się "łamie" i być może będzie oficjalne wsparcie dla Optimusa - artykuł na Phoronix.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: Galvatron »

O ile zgodzą się developerzy kernla, zwłaszcza Ci mocno "przywiązani" do idei GNU/GPL. Bardzo szkoda by było gdyby tak oczekiwany Optimus rozbił się o ścianę po stronie samego Pingwina...
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: e X t 7 3 »

Galvatron pisze:O ile zgodzą się developerzy kernla, zwłaszcza Ci mocno "przywiązani" do idei GNU/GPL. Bardzo szkoda by było gdyby tak oczekiwany Optimus rozbił się o ścianę po stronie samego Pingwina...
Tylko z tego wynika, że cześć kody poza GPL nie będzie wbita do kernela. Jeśli tak Nvidia pójdzie na kompromis.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
M3cin
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2009, 20:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: M3cin »

tomith pisze:bumblebee 3.0:
na +: tak jakby lepsze zarządzanie energią - 1215n schodzi przy wifi i FF, podświetleniu na min w bliskie okolice 11W.. oczywiście na kernelu (17.5) kolegi eXt73. Nie wiem czy da się zejść niżej dla tej maszyny :)
na -: brak postępu z vdpau..
Mi się udało uzyskać podobny efekt (lekko ponad 11W) ale na normalnym podświetleniu (w zależności od baterii) na domyślnym jajku pod Debianiem.

Trzymam kciuki za Nvidię i mam nadzieję że coś się ruszy w tym kierunku.
HP ProBook 4540s | Radeon HD7650m | Bloglinux: http://www.linuxportal.pl/blogi/bloglinux
tomith
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 01 sty 2011, 16:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: tomith »

Jeśli to prawda to nieźle, może mógłbyś się podzielić tą wiedzą ku uciesze ogółu? :)
konradk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 01 lis 2011, 22:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: konradk »

e X t 7 3 pisze: Tylko z tego wynika, że cześć kody poza GPL nie będzie wbita do kernela. Jeśli tak Nvidia pójdzie na kompromis.
Pozdrawiam
Przygotowują się na mityczny "rok linuksa"? ;)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: e X t 7 3 »

tomith pisze:Jeśli to prawda to nieźle, może mógłbyś się podzielić tą wiedzą ku uciesze ogółu? :)
Witaj, powyżej dałem link do newsa na Phoronix ;).

Pozdrawiam

-- 27 sty 2012 10:47 --
konradk pisze:
e X t 7 3 pisze: Tylko z tego wynika, że cześć kody poza GPL nie będzie wbita do kernela. Jeśli tak Nvidia pójdzie na kompromis.
Pozdrawiam
Przygotowują się na mityczny "rok linuksa"? ;)
Cóż Każdy, kto choć trochę zna się na analizie danych, analizie ryzyka i potencjału widzi, ze Linux i środowiska z nim związane rosną w siłę. Licząc okres listopad 2010 - listopad 2011 nastąpił ok 45 % wzrost liczby użytkowników desktopowych Linuksa !!!!! a to już mówi samo przez siebie. Ponadto gwałtownie rośnie liczba użytkowników mobilnych platform związanych z Linuksem. Przykładowo Android, Bada OS [Samsung - niedługo połączy - po części z Tizenem], MeeGo a niedługo Tizen. Ponadto urządzenia wbudowane np.Telewizory Samsunga. Rynek rośnie, świadomość ludzi także ... tylko głupiec nie widzi potencjału. Ktoś kto teraz nie wejdzie na rynek, albo już nie bedzie przygotowany na takie wejście może się za rok, dwa lub trzy lata obudzić z "ręką w nocniku". Jak kiedyś wiedziałam, że audyt to niezła działka i nisza do zagospodarowania, tak teraz wiem, że Linux mocno urośnie w siłę, jak nie w tym to w przyszłym roku. Po prostu trzeba robić swoje i dać ludziom tego czego oczekują ... mam nadzieje, że niedługo dam produkty, które będę chciał oferować według modelu biznesowego, który określę, jako "zrównoważone korzyści". Moim celem nie bedzie maksymalizacja zysku ... ceny mają być "zrównoważone", aby były do zaakceptowania zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Zysk winien być efektem "ubocznym" wprowadzania - mam nadzieje - dobrego "produktu". Myślę, że takie myślenie będzie musiało zaistnieć w nowej mentalności biznesu ... inaczej będziemy mieli koleją rewolucje. Ludzie na całym swiecie już są zmęczeni ich ciągłym "wyzyskiem". Zatem to tyle - w nie temacie - tak myślę i działam ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Pabloz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 25 sie 2010, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Nvidia Optimus/ION2

Post autor: Pabloz »

Obsługa Optimusa miała się pojawić w kernelu 3.0 (mamy już 3.2), w Ubuntu 12.04 (Wayland), chodziły plotki, że oficjalne wsparcie wprowadzi Nvidia. Czy coś z tego wszystkiego zostało? Jest jeszcze jakaś nadzieja na przyzwoitą obsługę przełączania grafik w Linuksie? Nie działa u mnie żaden dotychczasowy sposób (MSI GE620).
ODPOWIEDZ

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości