Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
mlody969
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 16 maja 2010, 11:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: mlody969 »

Witam.

Zgodnie z zapowiedziami zainstalowałem jakąś godzinę temu Kubuntu 11.04 64bit więc chciałem się podzielić pierwszymi wrażeniami i przy okazji zadać kilka technicznych pytań które pomoga mi szybciej ogarnąć się w tym środowisku graficznym.

A więc pierwsze wrazenie które odniosłem było niestety negatywne i to jeszcze przed instalacją. Mianowicie instalator jest fatalnie spolonizowany, niekŧóre okna w połowie sa po angielsku. Dodam, że nie chodzi już o informacyjne slajdy podczas instalacji (które to i tak zawierają błedy ortograficzne) tylko o samą konfigurację instalacji. Niestety po instalacji systemu nie jest lepiej. Część komunikatów także jest po angielsku, część opisów również. Np wchodzę w zarządzanie oprogramowaniem (to jest rozumiem odpowiednik centrum oprogramowania znanego z Gnome?) i co widzę? Kolejno "get and remove software/aktualizacja oprogramowania/ustawienia". To tylko przykład.

jednak tuż po instalacji zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony estetyką pulpitu oraz łatwością dodawania widżetów. naprawdę klasyczny gnome znany z ubuntu pod tym względem leży i kwiczy. oczywiście można wszystko skonfigurować, ale mi chodzi o to co użytkownik dostaje out of the box.

Kolejnym moim zdziwieniem było... przeniesienie katalogu pulpit poza pulpit. Naprawdę nie wiem kto i w jakim celu to zrobił jednak mi to się wydaje zupełnie pozbawione sensu. Dlaczego nasz realny pulpit nie zawiera katalogu pulpit? Przecież to z tego katalogu tworzy po prostu jakiś tam zwykły kolejny katalog jak dokumenty czy pobierane. Efekt jest taki że ściągając cokolwiek z internetu nie potrafię (a może po prostu nie mogę?) zapisać tego na realnym pulpicie ponieważ nie znam jego lokalizacji i nie mogę jej wybrać. Zapiszę coś w katalogu pulpit to potem i tak muszę osobno wchodzić do tego katalogu zupełnie tak jakbym go zapisał gdziekolwiek.

Oczywiście można sobie na stałe jako widżet czy inne cudo na ekranie odpalić folder pulpit jednak to nie to samo co zapisanie czegoś bezpośrednio na pulpicie.

Kolejną drastyczną niespodzianką był brak... ikony komputer. I tu moje kolejne pytanie - jak ją aktywować? Chodzi mi o coś takiego co znamy z Gnoma i z Windows, po prostu jeden aktywator który wyświetli nam dostępne dyski, informację o nich i pozwoli wykonać na nich działania.

Niemiłe mnie też zaskoczył wygląd czcionek w zainstalowanym Evolution. Po prostu są schrzanione, grube, malutkie, słabo czytelne i męczące oczy. A Evolution instalowałem dlatego że miałem przygotowane archiwum z tego programu z pocztą i ustawieniami.

No i nie działają linki z poczty zaimportowanej do Evolution. Kliknięcie w któryś z nich skutkuje wyświetleniem komunikatu: Could not open the link. Operation not supported

Aha, no i oczywiście dźwięk nie działa i nie mam żadnego pomysłu dlaczego i jak sprawić aby zadziałał

EDIT:
Jazda była przy zamykaniu systemu. Wyskoczyło kilka info o błędzie już nie pamiętam jakich programów, jednym z nich była powłoka plazmy a innych nawet nie uruchamiałem. Cóż, chciałem wysłać informacje o błędzie, jednak w momencie kiedy pokazało mi się info że aby zdiagnozować problem muszę "zainstalować dodatkowe pakiety do debugowania" zrezygnowałem.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: brezniew »

KDE w Kubuntu to dziadostwo. Stąd te problemy. Trzeba było wybrać inne distro, no ale w innych trzeba czasem dokonywać takich makabrycznych czynności jak używanie konsoli, a Ubuntu jest dla "idiotów" więc ciężka z tym sprawa.

Tłumaczenie jest niepełne. Robi to (nieodpłatnie) garstka osób i widocznie nie wszystko jest już zrobione. Przydała by się w tym pomoc.

Pulpit oczywiście można sobie ustawić tak jak w np Windowsie.

Dyski to tylko katalogi w /media więc można zrobić odnośniki.

Evolution to GNOME i korzysta z jego ostawień. W KDE jest KMail i używanie Evolution nie jest zbyt dobrym pomysłem. Stąd też problem z linkami.

A dźwięk to przykład tego co na początku napisałem. Przyczyna to PulseAudio i GStreamer (KDE domyślnie tego nie potrzebuje). Podziękowania za problemy możesz skierować do developerów (K)Ubuntu.
kasjo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 31 paź 2007, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: kasjo »

Także uważam, że Kubuntu z wydania na wydanie działa coraz gorzej/ociężalej ale do sedna sprawy :)
Standardowy pulpit włączysz: prawy klawisz na pulpicie->ustawienia->działanie i tam zmień z "Pulpit" na "Wygląd katalogu"
Ikona "Mój komputer" na pulpicie: zrób skrót do katalogu domowego na pulpicie i po otworzeniu będziesz miał w Dolphinie katalog a po lewej stronie wszystkie dyski (możesz też tam dodać katalogi z których najczęściej korzystasz)
Evolution nie używam, więc Ci za wiele tu nie podpowiem :)
Co do dźwięku odpal w konsoli alsamixer może tam masz coś wyciszone ?
mlody969
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 16 maja 2010, 11:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: mlody969 »

Dyski to tylko katalogi w /media więc można zrobić odnośniki.
Odnośniki odnośnikami, ale czy jak zrobię coś takiego to klikająć na odnośniku do np dysku D będę miał dostęp do jego właściwości albo np opcji formatowania? Albo czy jak podłączę telefon, pedrive lub mp3 to w tym miejscu nowy dysk automatycznie mi się pokaże?
Evolution to GNOME i korzysta z jego ostawień. W KDE jest KMail i używanie Evolution nie jest zbyt dobrym pomysłem. Stąd też problem z linkami.
Zgadza się, ale tak jak pisałem, miałem archiwum z evolution. Da się je przenieść na KMail?

Poza tym to potwierdza tezę, że mnogość środowisk graficznych negatywnie wpływa na dostępność softu. Trudno aby np takie Adobe wydawało PS'a pod kilka środowisk graficznych bo każde z nich korzysta z innych bibliotek i to co wygląda ok na Gnomie nie wygląda na KDE.
A dźwięk to przykład tego co na początku napisałem. Przyczyna to PulseAudio i GStreamer (KDE domyślnie tego nie potrzebuje).
Czyli? Mam doinstalować?
Ikona "Mój komputer" na pulpicie: zrób skrót do katalogu domowego na pulpicie i po otworzeniu będziesz miał w Dolphinie katalog a po lewej stronie wszystkie dyski (możesz też tam dodać katalogi z których najczęściej korzystasz)
Tak robiłem jednak to nie zdało egzaminu z powodu braku dostępu do menu poszczególnych dysków. Pobawię się z tym jeszcze jak wrócę do domu bo siedzę teraz w pracy na Viście.
Co do dźwięku odpal w konsoli alsamixer może tam masz coś wyciszone ?
A jaką komendą to się robi? Sprawdzałem w systemowych ustawieniach głośności i tam niby wszystko na full. Dźwięku brak w systemie w ogóle, ani przy włączaniu kompa, ani w amaroku, ani na YT. Mam zintegrowaną kartę dźwiękową Realtek ALC883 na płycie Gigabyte więc to chyba nie jest zbyt egzotyczny sprzęt aby brakowało sterowników?
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: sir_herrbatka »

Odnośniki odnośnikami, ale czy jak zrobię coś takiego to klikająć na odnośniku do np dysku D będę miał dostęp do jego właściwości albo np opcji formatowania? Albo czy jak podłączę telefon, pedrive lub mp3 to w tym miejscu nowy dysk automatycznie mi się pokaże?
Wiesz, ja bym dodał sobie plasmoid z nowymi urządzeniami (można tam ustawić by pokazywał też dyski twarde) albo widok katalogu wskazujący na /media
Zgadza się, ale tak jak pisałem, miałem archiwum z evolution. Da się je przenieść na KMail?
Nie do końca pamiętam jak jest z evolution ale zdaje się, że ten klient przechowuje maile w zwykłym mailbox(?). Jeśli tak to nie ma żadnego problemu przynajmniej z mailami ─ z kalendarza nigdy nie korzystałem więc się nie wypowiem (choć jestem przekonany, że jest tam opcja eskportu do ical).

Wejdziesz w konfigurację akonadi (panel sterowania) ─ zobaczysz coś takiego:

http://wstaw.org/m/2011/06/10/3.png

dodasz sobie ścieżkę do katalogu w którym evolution trzyma maile, a później ─ jeśli wszystko będzie działało ok (nie testowałem tego), możesz przenieść maile do nowego miejsca na dysku z użyciem kmail.
A jaką komendą to się robi? Sprawdzałem w systemowych ustawieniach głośności i tam niby wszystko na full. Dźwięku brak w systemie w ogóle, ani przy włączaniu kompa, ani w amaroku, ani na YT. Mam zintegrowaną kartę dźwiękową Realtek ALC883 na płycie Gigabyte więc to chyba nie jest zbyt egzotyczny sprzęt aby brakowało sterowników?
komendą

Kod: Zaznacz cały

alsamixer
xD

Co do dźwięku: nie działa ci KOMPLETNIE? Nawet w mplayer? Czy możesz to sprawdzić?

Sprawdź zakładkę multimedia w panelu sterowania. Jeśli tam będzie ok (domyślne wyjście ustawione na twoją kartę) to chyba faktycznie problem leży gdzieś poza samym kde.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: brezniew »

mlody969 pisze:Odnośniki odnośnikami, ale czy jak zrobię coś takiego to klikająć na odnośniku do np dysku D będę miał dostęp do jego właściwości albo np opcji formatowania? Albo czy jak podłączę telefon, pedrive lub mp3 to w tym miejscu nowy dysk automatycznie mi się pokaże?
Każdy dysk to tylko podmontowany katalog, więc nie wiem o jakie właściwości Ci chodzi. Do formatowania są odpowiednie narzędzia. Przy okazji dysków te odnośniki to nie taki głupi pomysł. Można sobie wszystko poustawiać pod siebie np w katalogu domowym czy na pulpicie. Nie trzeba się wtedy ograniczać do układu partycji itp. KDE jest pod względem możliwości konfiguracji bardzo rozbudowany w porównaniu do GNOME. Można z tego korzystać i być w pełni (lub prawie w pełni) zadowolonym.
Zgadza się, ale tak jak pisałem, miałem archiwum z evolution. Da się je przenieść na KMail?

Poza tym to potwierdza tezę, że mnogość środowisk graficznych negatywnie wpływa na dostępność softu. Trudno aby np takie Adobe wydawało PS'a pod kilka środowisk graficznych bo każde z nich korzysta z innych bibliotek i to co wygląda ok na Gnomie nie wygląda na KDE.
GNOME jak i KDE to cały zestaw aplikacji zintegrowanych ze sobą. Empathy, Ewolution, Kmail, Nautilus, Dolphin to przykładowe aplikacje. To są narzędzia "wbudowane" już w dane środowisko graficzne. Ale nie ma przymusu ich używania. Przykładowy PS nie ma tu nic z tym wspólnego tak jak i Firefox, Opera czy Open/LibreOffice albo do wspomnianej poczty Thunderbird.
Ikona "Mój komputer" na pulpicie: zrób skrót do katalogu domowego na pulpicie i po otworzeniu będziesz miał w Dolphinie katalog a po lewej stronie wszystkie dyski (możesz też tam dodać katalogi z których najczęściej korzystasz)
Tak robiłem jednak to nie zdało egzaminu z powodu braku dostępu do menu poszczególnych dysków. Pobawię się z tym jeszcze jak wrócę do domu bo siedzę teraz w pracy na Viście.
Co się tak tych dysków uczepiłeś. To są partycje z innego systemu operacyjnego. Chcesz coś z nimi robić to używaj z rozwagą odpowiednich narzędzi do tego, unikniesz dzięki temu kłopotów. W Linuksie wszystko jest plikiem lub katalogiem. Przyzwyczajenia z Windows odstaw na bok bo to jest inny system operacyjny.
A jaką komendą to się robi? Sprawdzałem w systemowych ustawieniach głośności i tam niby wszystko na full. Dźwięku brak w systemie w ogóle, ani przy włączaniu kompa, ani w amaroku, ani na YT. Mam zintegrowaną kartę dźwiękową Realtek ALC883 na płycie Gigabyte więc to chyba nie jest zbyt egzotyczny sprzęt aby brakowało sterowników?
Co do dźwięku jak i konkretnych odpowiedzi to wszystko da się zrobić, myślę że dosyć łatwo. Tu tylko ogólnikowo piszę.
Załóż odpowiednie wątki to uzyskasz pomoc. Nie zapominaj że to tylko forum a nie jakiś płatny suport. Przy okazji inni też skorzystają na tym bo odpowiedzi tutaj przepadną w tym siedlisku idiotycznych dyskusji ;-)
mlody969
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 16 maja 2010, 11:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: mlody969 »

Witam ponownie

Co do dźwięku:

Pulseaudio mam zainstalowane.

W Alsamixer wszystko dałem na full.

Natomiast zauważyłem w ustawieniach multimediów, że system nie widzi mojej karty dźwięku. Mam tylko Wewnętrzny dźwięk analogowy stereo i RV710/730 Cyfrowe stereo (HDMI). Nie mam tam na liście realteka.
Wiesz, ja bym dodał sobie plasmoid z nowymi urządzeniami (można tam ustawić by pokazywał też dyski twarde) albo widok katalogu wskazujący na /media
Próbowałem utworzyć katalog z lokalizacją /media/ jednak system wywala informację że nie może utworzyć bo taki już istnieje. Plasmoid udało mi się dodać, ale wolę miec raczej pulpit z ikonami niż z otwartymi oknami. Zresztą plasmoid z /media nie wyświetla systemowej partycji linuxowej. Chcę dodać w środku katalog z likalizacją / to znów mi pokazuje że taki katalog już istnieje.
Co się tak tych dysków uczepiłeś. To są partycje z innego systemu operacyjnego. Chcesz coś z nimi robić to używaj z rozwagą odpowiednich narzędzi do tego, unikniesz dzięki temu kłopotów. W Linuksie wszystko jest plikiem lub katalogiem. Przyzwyczajenia z Windows odstaw na bok bo to jest inny system operacyjny.
Zarówno w Windowsie jak i w Gnome mam jeden aktywator do sprzetów systemu. Mogę tam wejśc, sformatować np pendrive, z tego miejsca otwierać inne dyski/katalogi w innych oknach/zakładkach (np jak chcę poprzerzucac pliki z miejsca na miejsce). Najwygodniej to się robiło pod Gnomem dzięki zakładkom. A to czy dany system traktuje partycje jako sprzęty czy katalogi to już właściwie mi lata. Ja chcę tylko wygodnie pogrupować pliki.
Każdy dysk to tylko podmontowany katalog, więc nie wiem o jakie właściwości Ci chodzi. Do formatowania są odpowiednie narzędzia.
ZU nie potrzebuje i nie chce "odpowiednich narzędzi", woli systemowe proste narzędzia dostępne od ręki bo są dla niego łatwiejsze w obsłudze.
Co do dźwięku: nie działa ci KOMPLETNIE? Nawet w mplayer? Czy możesz to sprawdzić?
Zainstaowałem Kmplayer i ten to nawet obrazu nie odtwarza.

Zainstalowałem VLC, obraz normalnie, dźwięku dalej brak. Nie wiem dlaczego system nie widzi realteka (choć jak odpalam alsamixer to tam jest realtek).

W kubuntu czcionki internetwe wyglądają całe piekło lepiej niż w gnome. Generalnie KDE wg mnie jest przyjemniejsze dla oka i nie mówie tu o samej esteytce systemu bo to rzecz gustu, ale o zmęczeniu wzroku.

A teraz jeszcze taka ciekawostka. Chciałem uruchomić skrypt konfiguracyjny kubuntumatic. Oczywiście jest on przeznaczony do innych wersji, ale ten nie chce się nawet uruchomic. Po wpisaniu hasłą wyskakuje błąd - Kdialog "w tle pracuje inny menedżer pakietów". Uruchamia się też takie okienko Kdialog "sprawdzanie łącza" w którym pasek jeździ sobie od lewej do prawej i nic się z tym nie dzieje póki tego nie zamknę. O co to chodzi?
Standardowy pulpit włączysz: prawy klawisz na pulpicie->ustawienia->działanie i tam zmień z "Pulpit" na "Wygląd katalogu"
Dzięki. Pomogło :)

Z tym dźwiękiem to chyba tak jak piszecie założe osobny temat.
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: sir_herrbatka »

Próbowałem utworzyć katalog z lokalizacją /media/ jednak system wywala informację że nie może utworzyć bo taki już istnieje.
oj, dziwne.

Plasmoid z widokiem katalogu na /media powinien dodać się bez problemu ─ na próbę sam to zrobiłem przed chwilą.
Zarówno w Windowsie jak i w Gnome mam jeden aktywator do sprzetów systemu.
Do tego służy widget nowe urządzenia.
Mogę tam wejśc, sformatować np pendrive, z tego miejsca otwierać inne dyski/katalogi w innych oknach/zakładkach (np jak chcę poprzerzucac pliki z miejsca na miejsce).
Do tego chyba też:
http://wstaw.org/m/2011/06/11/5.png
Opcji formatuj nie ma i bardzo dobrze, że nie ma ;-)

Prawdę powiedziawszy nie mam pojęcia co ty właściwie takiego robisz ze swoimi dyskami ─ ale czy nie prościej ustawić montowanie ich za pomocą fstab, poddodawać zakładki do odpowiednich folderów i zapomnieć o całej sprawie? Po co bawić się w jakieś "Mój Komputer"? Kiedyś miałem nawet oddzielną partycję na muzykę ─ montowałem ją w moim katalogu domowym (tak, wiem, że śmieszne) i niczym się nie przejmowałem.

Jest taki menadżer plików, dwu panelowy podobny do total commander ─ nazywa się krusader. Nie bardzo wiem czego oczekujesz ale może właśnie tego.
mlody969
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 16 maja 2010, 11:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: mlody969 »

Plasmoid z widokiem katalogu na /media powinien dodać się bez problemu ─ na próbę sam to zrobiłem przed chwilą.
Plasmoid to się dał, katalog nie daje się utworzyć.
Prawdę powiedziawszy nie mam pojęcia co ty właściwie takiego robisz ze swoimi dyskami ─ ale czy nie prościej ustawić montowanie ich za pomocą fstab, poddodawać zakładki do odpowiednich folderów i zapomnieć o całej sprawie? Po co bawić się w jakieś "Mój Komputer"?
Heh, troche zabawnie to zabrzmiało. Po co się "bawić" w jakiś mój komputer który jest automatycznie przy rozruchu systemu skoro można sobie ręcznie pododawać, poustawiać, pomontować i poinstalować ;)

Mam na pulpicie plasmoid z /media i właśnie próbuje dodać odnośnik do partycji systemowej (błędnie wtedy zamiast zrobić odnośnik próbowałem zrobić nowy katalog). Jednak wywala mi brak dostępu.
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: sir_herrbatka »

Jednak wywala mi brak dostępu.
Bo potrzebujesz uprawnień roota.

Jak na mój gust to jest to bezsensu. Zostaw to bo na dobrą sprawę jest ci to nie potrzebne (tak, mówię serio, nie tykaj się /). Jeśli chcesz mieć dostęp do innych partycji niż /home to ustaw sobie montowanie tych partycji w stosownych punktach ─ możesz do tego użyć pliku fstab lub jakoś wyklikać w kreatorze (sprawa jest na tyle prosta że polecam metodę pierwszą).

I mówię całkowicie poważnie o bawieniu się w mój komputer: użytkownik nie powinien widzieć potrzeby przeglądania plików systemowych w /, wszystkie pliki które go interesują powinny znajdować się w /home lub ewentualnie na innych partycjach podmontowanych na stałe. Nośniki wymienne pojawiają się na liście ulubionych i w nowych urządzeniach.

Może naprawdę spróbujesz wyjaśnić do jakich opcji chcesz mieć dostęp? Jak na mój gust to chyba tylko otwieranie...?
mlody969
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 16 maja 2010, 11:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: mlody969 »

W sumie racja, więcej niż home nie potrzebuje. Jednak odnośnika do home w plasmoidzie (utworzyłem go dodając widok katalogu) do /media też nie mogę utworzyć. Wywala komunikat że nie mam uprawnień do stworzenia odnośnika /media/home. Zapewne dlatego że w ten sposób ingeruję w zawartość katalogu media. Więc wpadłem na inny pomysł. Utworzyłem na pulpicię widok katalogu home po czym chciałem do niego dodać odnośniki do urzadzeń w media. i komunikat ze tym razem nie mam uprawnień do stworzenia odnośnika /home/media. po prostu ręce opadają. to jest przesada aby tyle zabawy było z tak trywialnym zadaniem, zwłaszcza że w innych środowiskach/systemach to już jest gotowe od razu po instalacji
użytkownik nie powinien widzieć potrzeby przeglądania plików systemowych w /, wszystkie pliki które go interesują powinny znajdować się w /home lub ewentualnie na innych partycjach podmontowanych na stałe. Nośniki wymienne pojawiają się na liście ulubionych i w nowych urządzeniach.
Sęk w tym że ja to chcę mieć w jednym miejscu bo tak jest wygodniej. Jak podpinam pendrive to chcę go widzieć razem z innymi nośnikami danych.

Nie mam pojęcia co to jest plik fstab i nie umiem go edytować.

Generalnie pytanie jest teraz następujące: czy da się w jednym skrócie/plasmoidzie czy innym cudactwie jednocześnie wyświetlić urządzenia w /media i katalog home?
Może naprawdę spróbujesz wyjaśnić do jakich opcji chcesz mieć dostęp? Jak na mój gust to chyba tylko otwieranie...?
Często kopiuje pliki między partycjami. Często sprawdzam ilość miejsca jakie mam na poszczególnych z nich. I dlatego chciałem zrobić odnośnik do / a teraz chcę zrobić do /home razem z innymi dyskami. Dlaczego? Bo czasami coś ściągam i mi się na systemowej partycji linuxa kończy miejsce to wtedy kopiuję na inną partycję. I dlatego chcę mieć w jednym oknie podgląd ile miejsca mi zostaje na jednym dysku i w prosty sposób skopiować co trzeba gdzie indziej. A nie za pomocą kilku aktywatorów, jednego do Home, jednego do Media a trzeciego do nowych urządzeń. W gnomie robiłem to na kartach, w Win7 otwierając równoległe okna z poziomu już otwartego okna
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: sir_herrbatka »

Często kopiuje pliki między partycjami. Często sprawdzam ilość miejsca jakie mam na poszczególnych z nich. I dlatego chciałem zrobić odnośnik do / a teraz chcę zrobić do /home razem z innymi dyskami. Dlaczego? Bo czasami coś ściągam i mi się na systemowej partycji linuxa kończy miejsce to wtedy kopiuję na inną partycję. I dlatego chcę mieć w jednym oknie podgląd ile miejsca mi zostaje na jednym dysku i w prosty sposób skopiować co trzeba gdzie indziej. A nie za pomocą kilku aktywatorów, jednego do Home, jednego do Media a trzeciego do nowych urządzeń. W gnomie robiłem to na kartach, w Win7 otwierając równoległe okna z poziomu już otwartego okna
IMHO idealnym rozwiązaniem będzie dla ciebie jednak plazmoid nowe urządzenia.

http://wstaw.org/m/2011/06/11/6.png

Po ustawieniu by pokazywał wszystkie urządzenia daje ci listę dysków i urządzeń wymiennych wraz z kilkoma opcjami (np. otwieranie w menadżerze plików, odtwarzanie video DVD ze pomocą smplayer), także pokazuje ilość wolnego miejsca (jak dla mnie killer feature przy kopiowaniu muzyki na odtwarzacz i jedyny powód dla którego używam tego appletu).

BTW: Dolphin także ma karty.

PS
Jeśli nie chcesz kombinować z fstab możesz ustawić automatyczne montowanie partycji przy logowaniu w ustawieniach tego appletu.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: brezniew »

Kilka kliknięć myszką w Dolphinie i masz wszystko przygotowane do kopiowania między dyskami.
Obrazek

Jest jeszcze masa innych sposobów.
mlody969
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 16 maja 2010, 11:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: mlody969 »

póki co zadowolę się dolphinem. trochę czasu upłynie zanim poznam zaawansowaną konfigurację kde

i już problemy z aktualizacjami. zainstalowałem aktualizację flasha i teraz żaden film na YT nie chce mi ruszyć. nie ma to jak aktualizacja z repo :D
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: Foka0111 »

mlody969 pisze: zainstalowałem aktualizację flasha i teraz żaden film na YT nie chce mi ruszyć. nie ma to jak aktualizacja z repo :D
Mam to samo.
Robisz tak :
po aktualizacji odinstaluj te 2 pakiety flasha i wklep w konsoli:

sudo apt-get install flashplugin-nonfree

i po tym masz najnowszego flasha (tego samego co miałeś przedtem :) i działa
Awatar użytkownika
JezdziecBezNicka
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 02 paź 2010, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków

Re: Kubuntu 11.04 - pierwsze wrażenia i kilka pytań

Post autor: JezdziecBezNicka »

Możesz też korzystać z Chrome (nie Chromium) - ma wbudowanego flasha.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości