Jakie środowisko graficzne wybrać?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
zuch182
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2007, 16:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64
Kontakt:

Jakie środowisko graficzne wybrać?

Post autor: zuch182 »

Witam.

Temat wydawałby się banalny, ale proszę o racjonalne opinię w sprawie wyboru środowiska - Gnome czy XFCE? a może LXDE?

Dotychczas najczęściej pracowałem na Gnome, ale miałem 2 rdzeniowego laptopa z 3 gb ramu itp.
Teraz mam do dyspozycji "stacjonarkę" z procesorem jednordzeniowym 3200+@ 2000 GHz i 1 Gb ramu, karta graficzna zintegrowana sis761gx(32mb) o ile dobrze pamiętam. Stąd moje pytanie - kiedyś instalowałem Ubuntu na 2500+@1,75Ghz z 1,5gb ramu kartą rivą tnt i Gnome nie było takie szybkie jak na nowszych konfiguracjach... Czy XFCE jest wydajniesze od Gnome ? Słyszałem, że XFCE też "spasło" się i nie jest tak szybkie jak kiedyś, więc zastanawiam się awaryjnie nad LXDE. Dodam, że poszukuję wydajnego, szybkiego systemu do przeglądania internetu, programowania, a także zastosowań multimedialnych.

Proszę też o opinię czy dystrybucja ma duże znaczenie? czy od X/L/Ubuntu może być znacznie szybszy Debian? jeżeli tak to z jakim środowiskiem?

Bardzo proszę o przedstawienie swojej opinii, możliwe, że były podobne tematy, ale ja ich nie znalazłem, poza tym jeżeli są to sprzed kilku lat.
Pozdrawiam
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Gnome czy XFCE?

Post autor: marcin1982 »

Zdecydowanie zorientuj się na LXDE. Jeśli nie Lubuntu, sprawdź Debiana z netinstall:
http://www.debian.org/devel/debian-installer/
wraz z instalacją LXDE wg tego poradnika:
http://wiki.lxde.org/en/Debian
=========
Wcześniej sprawdź w trybie live-cd czy nie będzie problemów z kartą graficzną.
Awatar użytkownika
pingwin114
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 217
Rejestracja: 24 cze 2007, 21:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Koło
Kontakt:

Re: Gnome czy XFCE?

Post autor: pingwin114 »

Debian + OpenBox / FluxBox ewentualnie Arch + OpenBox

to dopiero daje power'a
jajojejeje
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 127
Rejestracja: 29 gru 2010, 18:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Gnome czy XFCE?

Post autor: jajojejeje »

Burza muzgów, znowu każdy pisze, że jago pomysł jest najlepszy, i że inni postępują bez sensu.
A ja na kiepskim laptopie mam xubuntu + fluxbox i nie powiem czasem zamula, ale pracuje się przyjemnie i stabilnie. 1,5GHz 240MB RAM karta intel zintegrowana, ale to nie ma znaczenia, jeśli nie używam compiz.
Mam też laptop DUAL 1,8GHz 1GB RAM i tam xubuntu(XFCE), no i dzała sprawnie, czasem, odpalam nawet na tym VirtualBox z Windows XP.
W obydwu przypadkach, działa wyraźnie (1,9999 raza) szybciej niż na windowsXP, na tych samych kompach.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2011, 21:59 przez jajojejeje, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Diseant
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 127
Rejestracja: 22 cze 2010, 15:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Gnome czy XFCE?

Post autor: Diseant »

Ja osobiście używam na w miarę dobrym sprzęcie jak na dzisiejsze czasy Lubuntu. Przypadła mi do gustu właśnie szybkość. Może i nie jest tak dopracowany jak inne bliźniacze wersje, lecz szybkością bije je o jedno okrążenie :P

Co do Fluxboxa, jak powyżej niejaki Panicz pingwin114 dodał, środowisko wydaje się dobre być i stabilne być. LXDE bije szybkością. Arch nie polecam dla początkującej osoba. Lubuntu wybierz i działaj (lub Debian + LXDE/Fluxbox)

OT: Żem tak się rozpisał podobno staropolskim zwyczajowym tekstem, ale wydaje się być zrozumiałe :D
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Re: Gnome czy XFCE?

Post autor: anemus »

Moim zdaniem LXDE jako środowisko nie jest kompletną całością. Może to być zaleta ale również w pewnych sytuacjach przyczyna przymulania (sztukowanie nie zawsze się sprawdza). Ja po miesięcznej przygodzie z Debianem+LXDE przesiadłem się na XFCE i powiedzmy, że jestem bardziej zadowolony...
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Gnome czy XFCE?

Post autor: Hwiparam »

anemus pisze:Moim zdaniem LXDE jako środowisko nie jest kompletną całością. Może to być zaleta ale również w pewnych sytuacjach przyczyna przymulania (sztukowanie nie zawsze się sprawdza). Ja po miesięcznej przygodzie z Debianem+LXDE przesiadłem się na XFCE i powiedzmy, że jestem bardziej zadowolony...
Środowisko to nie wszystko, dużo też zależy od odpowiedniego doboru softu. Jeśli ktoś na słabym sprzęcie instaluje takie rzeczy jak np. K3B albo Synaptic, to cudów nie ma, lekkie środowisko niewiele tu zdziała. Na forum swego czasu przewalał się temat (co najmniej jeden, a pewnie było ich więcej) o aplikacjach z niewielkimi wymaganiami/zależnościami. Przy użyciu takich właśnie aplikacji nie powinno przymulać, nawet na nieco słabszych maszynach.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Gnome czy XFCE?

Post autor: marcin1982 »

Przy użyciu takich właśnie aplikacji nie powinno przymulać, nawet na nieco słabszych maszynach.
Zgadza się. Na przykład MtPaint jako zamiennik umieszczanego prawie wszędzie Gimp'a i kilka innych:
viewtopic.php?f=219&t=145799&p=842722#p841134 .
Awatar użytkownika
Nastic
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 30 kwie 2011, 16:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Gdynia

Ubuntu vs Kubuntu

Post autor: Nastic »

Mam nadzieję że ten temat jednak nadaje się tutaj niż do działu o środowiskach graficznych
W związku z ostatnią serią faili windowsa wracam do linuxa tutaj pytanie czy lepiej odrazu wybrać Kubuntu 11.04 czy Ubuntu i do tego dograć kde ?
Jestem nieszczęśliwym posiadaczem zintegrowanej karty Ati Radeon Xpress 200m
Czy będą problemy z obsługą kde przez tą kartę lub problem z sterownikiem ?
Ramu mam dosyć i procek też nie najgorszy
Ostatnio zmieniony 07 lip 2011, 13:44 przez Nastic, łącznie zmieniany 1 raz.
I see you
Awatar użytkownika
pcz_07
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 103
Rejestracja: 31 maja 2006, 17:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Ubuntu vs Kubuntu

Post autor: pcz_07 »

Odpal wersje kubuntu na live cd/usb i sprawdź :teeh:

-- 07 lip 2011 12:43 --

zawsze lepiej skorzystać z oryginalnego kubuntu, niż dogrywać kde do ubuntu, bo będzie trochę gnome i kde.
Awatar użytkownika
Padowan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 102
Rejestracja: 13 cze 2011, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86

Re: Ubuntu vs Kubuntu

Post autor: Padowan »

1. Od razu wybierz Kubuntu. (głupiego robota doinstalowywać pakiety do Ubuntu)
2. Środowisko graficzne nie ma nic do karty graficznej.
Czy ktoś mówi, że żywotność przeciętnego komputera wynosi 6 lat?
Znalezione w logach:
Apr 26 21:26:31 localhost kernel: [ 66.963661] VFS: Busy inodes after unmount of sdb1. Self-destruct in 5 seconds. Have a nice day...
zuch182
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2007, 16:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Gnome czy XFCE?

Post autor: zuch182 »

Dziękuję za liczne zainteresowanie tematem, oraz cierpliwość moderatora.
jajojejeje pisze:działa wyraźnie (1,9999 raza) szybciej niż na windowsXP.
Właśnie na tamtym kompie mam wgranego też Windows'a XP, który jednak jest mi niezbędny do pracy, wychodzę także z założenia, że linux powinien być szybszy od "okienek".
Hwiparam pisze:Na forum swego czasu przewalał się temat (co najmniej jeden, a pewnie było ich więcej) o aplikacjach z niewielkimi wymaganiami/zależnościami. .
Mógłbyś podać link do tego tematu? byłbym bardzo wdzięczny.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, nie chcę już cytować wszystkich, ale nasuneły mi się takie przemyślenia:
- z fluxboxem nie miałem do czynienia i niezbyt mi się podoba, jak dla mnie to środowisko na pograniczu trybu tekstowego/graficznego :P
- Z Archem raczej nie będzie mi się chciało bawić, kiedyś próbowałem i nie udało mi się go zainstalować nie pamiętam gdzie utknąłem, a o gentoo to już całkiem, nie przekonałem się :???:
- z LXDE miałem krótko do czynienia, podobało mi się, ale mam dziwne wrażenie, że jest mało programów, oczywiście chyba nie ma problemów z instalacją aplikacji spod innych środowisk..

Więc póki co bardziej mnie LXDE przekonało.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Gnome czy XFCE?

Post autor: Hwiparam »

zuch182 pisze:Mógłbyś podać link do tego tematu? byłbym bardzo wdzięczny
Jak na złośc nie mogę teraz go znaleźć :/ bardzo możliwe, że został już usunięty... Obrazek...
Generalnie chodzi o to, żeby dobierać programy z jak najmniejszymi zależnościami. Przykład:
Xterm/Urxvt zamiast Konsole/GnomeTerminal
XFE/Pcmanfm/Worker/Gentoo zamiast Nautilus/Krusader/Dolphin/Thunar
Leafpad/Mousepad/Nedit/Nano zamiast Kate/Gedit
XPDF zamiast Okular/Acroread
Xpaint zamiast GIMP
itp, itd....
No i używać programów konsolowych gdzie się da ;) (htop, aptitiude , mc, moc itp.)
z fluxboxem nie miałem do czynienia i niezbyt mi się podoba, jak dla mnie to środowisko na pograniczu trybu tekstowego/graficznego :P
Za to LXDE to nic innego jak OpenBox + kilka prostych aplikacji w GTK ;) Praktycznie to samo można osiągnąć pod Fluxboksem, tylko trzeba trochę czasu. Jeśli nie masz specjalnie ochoty sie bawić, to możesz brać LXDE, ja tam jednak preferuję Fluxbox.
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Gnome czy XFCE?

Post autor: sir_herrbatka »

Mógłbyś podać link do tego tematu? byłbym bardzo wdzięczny.
To ja założyłem ten temat, ale teraz nie mogę go znaleźć więc chyba jest faktycznie usunięty.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Jakie środowisko graficzne wybrać?

Post autor: igotit4free »

Dylemat stary jak Linuks, po tysiąckroć omówiony ... ponadto bez względu na to czego życzą sobie i o co pytają autorzy i tak chórem krzyczycie Xfce/Openbox/Fluxbox, więc zrobimy z tego jeden temat.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Gnome czy XFCE?

Post autor: ethanak »

Hwiparam pisze: Leafpad/Mousepad/Nedit/Nano zamiast Kate/Gedit
Masz wersję Nedita działającą w UTF-8? I z współczesnymi serwerami Xorg bez jakichś dodatkowych machlojek w xorg.conf?
Podziel się...
zuch182
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 16 mar 2007, 16:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jakie środowisko graficzne wybrać?

Post autor: zuch182 »

Wybrałem Lubuntu i jestem zadowolony :D a tak przy okazji dodam, że pozytywnie mnie zaskoczyło wykrycie sprzętu - obawiałem się, że moja karta wi-fi może nie być rozpoznana, a tu pierwsze co po uruchomieniu to komunikat "wykryto sieci bezprzewodowe" :) jeszcze tylko router ustawiam i jadę ;) dziękuję za zainteresowanie tematem i życzę niezapomnianego weekendu.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Jakie środowisko graficzne wybrać?

Post autor: makson »

Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Jakie środowisko graficzne wybrać?

Post autor: sir_herrbatka »

Biedny linus... najpierw musiał uciekać z KDE, teraz z gnome... ;-)
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie środowisko graficzne wybrać?

Post autor: marcin1982 »

Niedługo wyjdzie na to, że jedynymi "konwencjonalnymi" środowiskami będą Xfce, Lxde oraz OpenBox ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość