Zmiana zapomnianego hasła administratora (roota).

mirchol_
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04

Zmiana zapomnianego hasła administratora (roota).

Post autor: mirchol_ » 24 sie 2011, 16:21

Uwaga! Ten poradnik dotyczy tylko sytuacji, gdy w systemie było ustawione hasło roota i konieczne jest jego zresetowanie. Ubuntu domyślnie nie ma aktywowanego konta administratora, a zmianę hasła zwykłego użytkownika można przeprowadzić w prostszy sposób.

Zmiana hasła (odblokowanie) konta root bez użycia LiveCD lub instalatora

Podczas uruchamiania komputera na pierwszym „czystym czarnym ekranie” (gdy znikną wszystkie informacje z BIOS-u płyty głównej, kontrolerów, itp.) wciskamy i przytrzymujemy ok 3-5sek. klawisz Shift w celu uruchomienia konsoli GRUB-a (jeżeli się nie wyświetla automatycznie). W tabeli na ekranie strzałkami góra/dół wybieramy system, na którym pracujemy, najczęściej jest to pierwszy podświetlony na liście (z najwyższym numerem wersji) i wciskamy E.
W oknie poleceń wybieramy linię opisaną jako linux /boot ….... wciskamy End, co spowoduje, że ustawiamy się na jej końcu, wpisujemy po użyciu spacji rw init=/bin/bash , a następnie używamy kombinacji klawiszy Ctrl+X (botowanie).
Po załadowaniu „systemu” wpisujemy:
passwd wciskamy Enter
Po wyświetleniu komunikatu: " Enter ... new Unix password" wpisujemy nowe hasło i powtarzamy je po komunikacie : " Retype... new Unix password" potwierdzając Enterem.
Otrzymujemy komunikat o zmianie hasła: password updatet...

Restartujemy komputer za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl+Alt+Delete i po starcie Ubuntu sprawdzamy w terminalu czy nowe hasło działa.
Opracowano na podstawie informacji zawartych na forum, na stronach www oraz praktycznego zastosowania.
mirchol
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja i konfiguracja systemu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości