Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Grafika, film, dźwięk.
Awatar użytkownika
Olonor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 14 gru 2009, 05:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Birmingham
Kontakt:

Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: Olonor »

Siemka wszystkim
na forum jestem juz jakiś czas... bo miałem kiedyś linuxa ale tak dla ogólnego poznania...
obecnie chciał bym się na poważnie przesiąść i móc na nim pracowac jak na WXP wiadomej fimry... :pt36:
tam miałem photoshopa cs4 :P i zastanawia mnie czy gimp będzie miał 100% mozliwości psa i czy jest jakiś poradnij "przesiadających się" bądz szczegółowe wytłumaczenie opcji itp.


pozdr.
Ostatnio zmieniony 28 sie 2011, 20:36 przez Olonor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: przesiadka z PS4 na...

Post autor: igotit4free »

A pomoc Społeczności miałaby polegać na czym? Że jakiś murzyn Ci to wyszuka i tutaj ładnie powkleja?

Przed zadaniem pytania należy użyć funkcji SZUKAJ
W razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.


Z tego co piszą forumowicze Photoshop działa przez WINE, nie pamiętam czy akurat 4 ...
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Roku
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 01 cze 2009, 23:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: Roku »

Sam używałem na Windowsie PSa i po przesiadce na Linuksa oczywiście próbowałem GIMPa. Wiele ludzi mówi, że to prawie to samo i że jak można wydawać pieniądze na PSa. Cóż, jak dla mnie albo nigdy nie używali PSa, albo używali tylko jego podstawowych funkcji. Nie mówię, że GIMP jest zły, ale do PSa mu DALEKO. Nie mówiąc już o wygodzie i intuicyjności...

Więc zależy do czego chcesz go używać. Jeśli do jakichś podstawowych rzeczy, no to rzeczywiście GIMP powinien Ci wystarczyć (po tym, jak nauczysz się go obsługiwać...), jeśli jednak jesteś np. grafikiem, no to staraj się jednak zainstalować PSa przez Wine.
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: Knopper90 »

a Inkscape? Też jest dobry :D Chociaż przypomina Corel Draw'a.
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
Olonor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 14 gru 2009, 05:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Birmingham
Kontakt:

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: Olonor »

no grafik oczywiście jednak ze prawie ze tylko do grafiki użytkowej i dla mnie również gimp jest mało intuicyjny...
a co do Wina boje sie ze mam kompa za słabego, poprawcie mnie jesli się mylę ale czy ps na wini nie bd mi mulił kompa 1.7 765mbram 128grafiki?
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: Heos »

Intuicyjność jest kwestią gustu, dla mnie PhotoShop jest nie do ogarnięcia i do dziś dzień dziwię się jak można go tak zachwalać.
a Inkscape? Też jest dobry
I frytki do tego. Inkscape tworzy grafikę wektorową a Photoshop rastrową więc nie może być podawany jako zamiennik.

PS czasami działa przez Wine, czasami nie - nikt Ci nie da pewności. Może lepiej sprawdź w dokumentacji jakie funkcje posiada Gimp i czy są dla Ciebie wystarczające?
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
Awatar użytkownika
PawelBDS
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2011, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRAKOW
Kontakt:

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: PawelBDS »

Moj przyjaciel ktory zawodowo zajmuje sie grafika komputerowa zawsze mowi: MICHAL ANIOL nie mial PS tylko talent i jakos sobie radzil.
Ja mysle ze PS na pewno ulatwia prace ale jestes cierpliwy i masz talent poradzisz sobie w GIMPIE
-------------> www.facebook.com/fundacjaogony.net <---------------------

Wejdź, kliknij "Lubię", Pomóż budować PIERWSZE w Polsce schronisko dla małych zwierząt.
Awatar użytkownika
Olonor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 14 gru 2009, 05:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Birmingham
Kontakt:

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: Olonor »

talent moze i mam co do cierpliwości to jeszcze nie znalazłem sklepu w którzym mógłbym kupić wystarczającą ilość :P
no pobawie się gimpem moze jakieś tutoriale odnajdę.
Dzięki za pomoc
Roku
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 01 cze 2009, 23:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: Roku »

PawelBDS pisze:Moj przyjaciel ktory zawodowo zajmuje sie grafika komputerowa zawsze mowi: MICHAL ANIOL nie mial PS tylko talent i jakos sobie radzil.
Ja mysle ze PS na pewno ulatwia prace ale jestes cierpliwy i masz talent poradzisz sobie w GIMPIE
Ciekawe, czy namalowałby to farbkami dziecięcymi za 10zł. Tak jak jest różnica między farbkami ze sklepu za 10zł a farbami dla profesjonalistów, tak jest i różnica między programami graficznymi. Jasne, talent jest najważniejszy, ale to czym pracujemy JEST ważne.
Awatar użytkownika
PawelBDS
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2011, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRAKOW
Kontakt:

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: PawelBDS »

ROKU mysle ze MICHAL ANIOL spokojnie mogl by malowac farbkami dla dzieci. Gimp daje na tyle rozbudowane mozliwosci ze mozna stworzyc w nim wszystko to co w PS tylko ze osiagniecie poszczegolnych efektow wymaga wiecej niz jednego klikniecia jak w PS. I trzeba podkreslic ze PS ulatwia tylko edycje grafik jesli chodzi o rysunek od podstaw moim skromnym zdaniem prostota GIMPA sprawdza sie lepiej
-------------> www.facebook.com/fundacjaogony.net <---------------------

Wejdź, kliknij "Lubię", Pomóż budować PIERWSZE w Polsce schronisko dla małych zwierząt.
Roku
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 01 cze 2009, 23:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: Roku »

Może i by namalował, ale czy by chciał i ile więcej czasu by mu to zajęło?

Najpierw piszesz tak, jakby "jedno kliknięcie w PS (czyli prostota)" to był minus, a potem, że prostota w GIMPie sprawdza się lepiej. Hmmm :]

PS nic za Ciebie nie zrobi, tylko Ci to ułatwi. Rysunek sam się nie zrobi. A jeśli mam wybierać pomiędzy prostotą obsługi w PSie a GIMPem to wybieram to pierwsze, ale tak jak już ktoś zauważył, intuicyjność to kwestia gustu. Amen.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: brezniew »

Nikt nie zna do końca Twoich potrzeb czy przyzwyczajeń. Nikt Ci nie mydli oczu że GIMP każdemu wystarczy. Zainstaluj (to nic nie kosztuje) zapoznaj się, poczytaj trochę przewodników, zajrzyj na stronę http://www.gimpuj.org i sam oceń czy to Cie będzie zadowalać.

W przyszłości możesz też wziąć pod uwagę program Krita, który wygląda obiecująco i jest dosyć aktywnie rozwijany (w porównaniu z GIMPem).
Awatar użytkownika
PawelBDS
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2011, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRAKOW
Kontakt:

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: PawelBDS »

ROKU nie napisalem ze jedno klikniecie w PS to minus wrecz przeciwnie ale to nie zmienia faktu ze majac odpowiednie umiejetnosci mozna te same efekty usyskac w GIMPIE co prawda zajmie to pewnie wiecej czasu ale cos za cos jedni wola prostote inni tysiace funkcji.
-------------> www.facebook.com/fundacjaogony.net <---------------------

Wejdź, kliknij "Lubię", Pomóż budować PIERWSZE w Polsce schronisko dla małych zwierząt.
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: Heos »

Ciekawe, czy namalowałby to farbkami dziecięcymi za 10zł. Tak jak jest różnica między farbkami ze sklepu za 10zł a farbami dla profesjonalistów, tak jest i różnica między programami graficznymi. Jasne, talent jest najważniejszy, ale to czym pracujemy JEST ważne.
Sądzę, że swoje arcydzieła narysowałby nawet palcem na piasku. Nie narzędzia tworzą artystę.
Mamy w dzisiejszych czasach człowieka, który zwykłym długopisem robi lepsze niż grono grafików najlepszymi programami.
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
Awatar użytkownika
eskimoss
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 188
Rejestracja: 13 maja 2007, 11:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: eskimoss »

Sam jeszcze nie próbowałem. Tylko przekazuję informację.

Krita z KDE oraz
http://www.cinepaint.org/
Support for 8-bit, 16-bit and 32-bit color channels of deep paint.
High fidelity image file types such as DPX, OpenEXR and 16-bit TIFF. These files can't be opened in ordinary 8-bit image applications (e.g., GIMP) without crushing them.
High Dynamic Range. HDR images can go brighter than white. Ordinary images can't be brighter than a white sheet of paper (0=black, 1.0=white).
Gallery-quality printing. B&W photographs have only one color channel and degrade quickly when manipulated as 8-bit images. CinePaint has higher fidelity and offers a 16-bit printing path to the print-head using GutenPrint.
Color Management System. CinePaint uses LittleCMS.
Flipbook. Movie playback of short sequences of images in RAM.
Innovation. CinePaint offers features that go beyond ordinary painting tools.
It's used to make feature films at major studios.
A do zdjęć RAW:
digikam
darktable
photivo
dlRaw
UFraw
qtpfsgui
rawstudio
rawtherapie
gtkrawgallery
i komercyjne:
lightzone
Bibble
maddie
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2008, 21:51
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zamiennik Photoshop czy tylko Gimp ?

Post autor: maddie »

Moim zdaniem Gimp nigdy nie zastąpi CSa chociażby przez pracę w CMYK, ale jeśli chodzi o taką sobie obróbkę grafiki bez zastosowania zaawansowanych funkcji doskonale spełnia swoją rolę. Photoshop kosztuje chyba 2k+ z tego co się orientuję, Gimp jest za darmo. Mi wystarcza. Photoshopa lubię za interfejs, prosto się do niego przyzwyczaić. Niektórych funkcji w Gimpie nie znajdziesz, ale póki co ja przy tworzeniu czegokolwiek (czy to różnych grafik czy całej strony) nie narzekam, mam czyste sumienie bo na zakup produktów Adobe mnie nie stać. I pędzle z Photoshopa działają w Gimpie, przynajmniej te z poprzednich wersji ;)
open source. open mind. open future.
inny OS: Arch Linux
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka, filmy, zdjęcia, grafika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości