Windows 8 Release Preview za darmo do pobrania

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Windows 8 Release Preview za darmo do pobrania

Post autor: makson »

W przypadku Windows 7 do testowania można było pobrać jedynie wersje RC. Tym razem Microsoft udostępnił swój system już w fazie pre-beta. Można pobrać go stąd zarówno w wersji 32, jak i 64 bitowej. Licencja pozwala na dowolne wykorzystywanie systemu (komercyjne, niekomercyjne, naukowe, itp.). Jeżeli ktoś będzie chciał go używać w przyszłości to zapewne tradycyjnie system upomni się o pieniądze po wydaniu wersji finalnej.
Osobiście mam zamiar go pobrać i przetestować na Virtual Box.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 20:37 przez makson, łącznie zmieniany 2 razy.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
PawelBDS
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2011, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRAKOW
Kontakt:

Re: Windows 8 beta za darmo do pobrania

Post autor: PawelBDS »

Ja już po testach. Jak dla mnie będzie to świetny system na tablety ale na laptopie przypomina kiepską podróbki macos. Wersja kafelkowa nie nadaje się pod mysz a wersja klasyczna to
zwykły win7. Moim zdaniem unity idzie w lepszym kierunku niż win.
-------------> www.facebook.com/fundacjaogony.net <---------------------

Wejdź, kliknij "Lubię", Pomóż budować PIERWSZE w Polsce schronisko dla małych zwierząt.
Awatar użytkownika
artk2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 312
Rejestracja: 08 paź 2006, 11:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Windows 8 beta za darmo do pobrania

Post autor: artk2 »

Na Virtualboxie w połowie instalacji: Installation cancelled. Unable to read installation files. Czy ktoś też tak miał?
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows 8 beta za darmo do pobrania

Post autor: makson »

artk2 pisze:Na Virtualboxie w połowie instalacji: Installation cancelled. Unable to read installation files. Czy ktoś też tak miał?
Mi się udało:
Obrazek

Natrafiłem na kilka problemów, więc omówię proces instalacji.
Posiadam najnowszy VirtualBox 4.1.2 z najnowszym Oracle Extension Pack.

Ściągnąłem 64 bitowy Windows 8.

Stworzyłem nową maszynę wirtualną. Zgodnie z zaleceniem 2GB RAMu. Żeby system się w ogóle zbootował w ustawieniach maszyny wirtualnej w zakładce System->Płyta Główna musi być zahaczone Włącz IO APIC, a w System->Akceleracja musi być zahaczone zarówno Włącz obsługę VT-x/AMD-V, jak i Włącz zagnieżdżenie stronnicowe. W Ekranie dałem na grafikę 64 MB i włączyłem zarówno akcelerację 2D, jak i 3D. W nośnikach pod kontrolerem IDE zamontowałem płytę instalacyjną, a pod kontroler SATA 20GB czysty obraz dysku twardego.

Podczas instalacji podchwytliwą częścią jest partycjonowanie. Zaznaczasz wolną przestrzeń, wybierasz utwórz partycję. Wtedy instalator mówi, że musi zarezerwować miejsce na system i otrzymujesz dwie partycje. Jedna 350 MB na system, a druga, którą próbowałeś stworzyć. Ta 350 MB to C:, a system zarezerwował stanowczo za mało miejsca. Więc kasujemy drugą partycję, a tę systemową rozszerzyłem na maksa (w moim przypadku 20GB). Reszta instalacji to klikanie Next.

Napisałem ten post zaraz po instalacji. Nie miałem jeszcze okazji przetestować dźwięku, neta, ani dodatków gościa.

Pozdrawiam

P.S.
Net ruszy jeżeli jako wirtualną kartę sieciową wybierzemy Intel PRO/1000 MT Desktop
Dźwięk ruszy jeżeli jako wirtualną kartę dźwiękową wybierzemy Intel HD Audio
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: mario_7 »

Z ciekawości pobrałem, zainstalowałem, poklikałem, usunąłem.

Wygląd nowego interfejsu użytkownika (wygląd wstępnej konfiguracja systemu, wygląd i zachowanie kafelków itp.) przypomina mi dawne czasy, gdy programy DOS-owe tworzyły sobie interfejsy z okienkami (teraz jest trochę więcej animacji i bardziej kolorowo), w dodatku nowy interfejs sprawia wrażenie czegoś dodanego na siłę. Wstążka w eksploratorze to pomyłka - w takiej wirtualnej maszynie (a rozdzielczość ekranu w niej jest zbliżona do tabletów itp.) 1/4 ekranu to nikomu niepotrzebne przyciski (może da się je schować - nie szukałem). Z innych rzeczy to nie wiem, bo nie pozwoliłem systemowi połączyć się z internetem i chyba przez to nie uruchamiała mi się połowa programów (w zasadzie wszystkie poza IE i aplikacjami systemowymi). O, nowy menedżer zadań w widoku zaawansowanym to kombajn jakiś.

Podsumowując: nie rzuca na kolana, a nawet rozczarowuje. Może diabeł tkwi w szczegółach, ale kto by się tym przejmował, gdy za miesiąc wychodzi nowe Ubuntu z poprawionym Unity. ;)

-- 15 wrz 2011, o 09:28 --
artk2 pisze:Na Virtualboxie w połowie instalacji: Installation cancelled. Unable to read installation files. Czy ktoś też tak miał?
Na 32-bitowej wersji po wybraniu j. polskiego również u mnie ten komunikat wyskoczył, ale przy drugim podejściu, jak pobrała się wersja 64-bitowa i nie zmieniałem domyślnych ustawień (i skonfigurowałem VirtualBoksa mniej więcej tak, jak opisał to makson) instalacja przeszła bez problemu.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: makson »

A więc ja napiszę swoją opinię.
System wygląda futurystycznie i gadżeciarsko. Myślę, że MS chce wziąć przykład z "nowoczesności" Apple i głównie temu poświęcony jest interfejs. Wydaje mi się, że wśród nastolatków to się świetnie przyjmie. Nie widzę natomiast tego, żeby coś takiego mogło zostać zaadoptowane w biurach i urzędach. Zwłaszcza, że żeby przejść do widoku klasycznego trzeba i tak przegrzebać się przez kafelki, a każde kliknięcie "menu start" odsyła nas z powrotem do kafelek.
Ponadto wydaje mi się, że zarówno użytkownicy, jak i producenci sprzętu wybrali Windows 7 jako następcę XPeka, a Windows 8 podzieli los Visty, której nikt nie chciał.
Tak na prawdę nie wiem, co mógłbym porobić jeszcze z tym systemem. Jakieś sugestie?
Pozdrawiam
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
kabanek
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 592
Rejestracja: 23 cze 2009, 20:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: kabanek »

a dostarczają jakieś nowe/ciekawe aplikacje? Chodzi mi o jakieś nowości, które nie są nowościami w formie gadżetów itp
Coś w stylu notatnik w wersji 2.0 z podświetlaniem składni w 16955 językach programowania, wbudowanym programem graficznym oraz szyfrowaniem plików txt :D
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: macer »

Suuuupeeer :D
Bardzo mi się Win8 podoba. I nowy interfejs też. Jak będę brał tableta, myślę że bym wziął Win8 zamiast Andka :). Mam nadzieję że po kilku miesiącach nie zacznie mulić tak że korzystanie z niego to czysta męczarnia(oparte na własnych doświadczeniach z win7 :D), miejmy nadzieję że nowy systemów plików coś poprawi w tym temacie ;)

Czego brakuje Ubuntowi żeby być dobrym na tablety:
1. multitouch wszędzie - na razie działa tylko w przeglądarce obrazków i w evince od pdfów.
2. wayland - dziadek Xorg nie potrafi nawet płynnie obsługiwać przewijania, a np. pinch to zoom w ubuntu konfliktuje z Xorgowym scroolowaniem, więc naprzykład w przeglądarce obrazków scroolowanie jest wyłączone kiedy wykryty jest touchpad(oneiric)
3. wywalanie dinozaura GTK - jeśli coś ma dać dobry user experience jest to tylko i wyłącznie QT. Przykład:
Unity 2D wygląda dużo lepiej od wersji 3D(:facepalm:), a wszędzie są używane animacje QML (oneiric)
4. Obsługa NFC - to nie wymaga dużo pracy ;)


ale kto mnie tam posłucha...nadal będą pisać w tym obrzydliwym starym brzydkim i okropnym GTK3.

PS. widzieliście że nowy Winows odpala w 2,5 sekundy na SSD :)?
*klik*
Awatar użytkownika
frklin
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 891
Rejestracja: 13 gru 2007, 04:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86
Lokalizacja: WLKP
Kontakt:

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: frklin »

Jesteście śmieszni i żałośni, szczególnie szanowny mario_7. Teksty typu
w dodatku nowy interfejs sprawia wrażenie czegoś dodanego na siłę
z ust użytkownika Ubuntu który dostał rozkopane Unity i to jako *stable* a nie jako DP nie wymagają nawet komentarza.

Wielu z Was, szczególnie starszych stażem na forum jest świadoma tego że jestem sympatykiem GNU/Linuxa. To, że nim jestem nie przeszkadza mi sądzić iż Windows 8 odskoczy Linuxcowi jeszcze bardziej i zostanie Ubuntu, Fedora, Suse z promilem rynku i reszta distr które będą używać tylko ich twórcy. Mowa ofc o desktopach. I wspomnicie moje słowa!

Co do konfiguracji Vbox dla Win8 >>>>>>>>>>>>> http://blog.ksx4system.net/2011/09/15/w ... irtualbox/
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: mario_7 »

Nigdzie nie napisałem, że Unity zaserwowane w Ubuntu 11.04 jest wybitnym osiągnięciem, niemniej jest stabilne i da się z nim żyć. Co więcej - moim zdaniem rokuje dobrze. Inna sprawa, że filozofia wydawania wersji między-LTS jest powszechnie znana i różne niedoróbki nie powinny Cię dziwić. Z resztą... To temat o nowym interfejsie Windowsa, a nie Ubuntu.

Całkiem możliwe, że nie dostrzegłem potencjału nowego Windowsa, ale prawie nic mi tam nie działało (czyżby wina braku dostępu do Internetu?). Z kolei klikanie w tradycyjnych okienkach już po chwili przypomniało mi dlaczego z tego systemu zrezygnowałem na dobre... Jeśli chodzi o zwykłe komputery - nic ciekawego nie widziałem i jeśli Windows gdzieś odskoczył, to jeszcze dalej ode mnie. Co do tabletów - no to faktycznie - historyczna zmiana i możliwe, że się przyjmie. Ale i tak będę twierdził, że nowy wygląd dodany jest na siłę. Sposób przełączania się między kafelkami a pulpitem dobitnie to pokazuje. Ponadto styl jaki niesie ze sobą Metro kompletnie nie pasuje do tego, co już w Windowsie jest.
To moje zdanie. Nie musisz się z nim zgadzać. I nie będę pisał, że jesteś taki, czy owaki bo myślisz inaczej. Za to, jeśli Ty dalej będziesz pisał w takim stylu, to wiadomo co dostaniesz "w prezencie" ode mnie.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: brezniew »

Awatar użytkownika
4palce
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 42
Rejestracja: 09 lis 2010, 16:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: 4palce »

Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: brezniew »

To "po polsku" jest delikatnie mówiąc nierzetelne, a sam wstęp to pożywka dla trolli:
Osoby, które korzystają z dwóch systemów w komputerze mogą wkrótce mieć problemy z najnowszym oprogramowaniem Microsoftu. Instalując Windows 8 nie będzie można uruchomić Linuksa.
Tu jest trochę bardziej bezstronnie opisane:
http://kopalniawiedzy.pl/Linux-Windows- ... 13949.html
Ale to już OT a temat jest o czym innym.
Awatar użytkownika
frklin
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 891
Rejestracja: 13 gru 2007, 04:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86
Lokalizacja: WLKP
Kontakt:

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: frklin »

Sry mario_7 jeśli uraziłeś się.

MS planuje zrobić coś naprawdę innowacyjnego. Ten sam interfejs na kompach, tabletach i w telefonach. Mowa o Metro UI które już działa w WP i to działa całkiem dobrze, w prawdzie system ten jest bardzo mało popularny ale możliwe że premiera Win8 pomoże mu.
Awatar użytkownika
kabanek
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 592
Rejestracja: 23 cze 2009, 20:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: kabanek »

a tam, na może źle klikałem, ale przez pierwsze 15 minut nie potrafiłem otworzyć nawet IE :D
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: mario_7 »

frklin, no popatrz... A Canonical z Unity to niby co próbuje zrobić? Może w telefony nie celuje, ale we wszystkie pozostałe urządzenia przenośne i stacjonarne już tak.

Moim zdaniem Metro w takiej formie na ekranach niedotykowych to pomyłka - obsługa myszką jest strasznie niewygodna.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: makson »

Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
mlody969
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 16 maja 2010, 11:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: mlody969 »

pobrałem ale jeszcze nie instaowałem. Z tego co mi ludzie piszą, W8 zaorze wcześniejsze W7 a nie zamierzam pozbywać się skonfigurowanego i pełnego systemu który mi działa ponad 1,5 roku na rzecz jakiejś pre-bety.

A na Virtualu nie zamierzam instalować. jaki jest sens instalować system do testów na wykastrowanych zasobach i to jeszcze w sytuacji gdy system ten kiepsko współpracuje z aktualnymi wirtualnymi maszynami (potwierdził to sam MS)?
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Windows 8 Developer Preview za darmo do pobrania

Post autor: makson »

Windows 8 Consumer Preview za darmo:
http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-8/iso
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
radius
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 78
Rejestracja: 13 cze 2011, 21:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows 8 Consumer Preview za darmo do pobrania

Post autor: radius »

Całkiem niezła recenzja po angielsku
https://www.youtube.com/watch?v=QGJp12- ... AAAAAAAAAA
Pod koniec się nieźle uśmiałem :) Postanowiłem nawet nie testować samemu wydaje mi się że nie warto ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości