Kernele testowe/stabilne wersja 17.x - atom oraz K8

Moderator: e X t 7 3

Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Kernele testowe/stabilne wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Zatem kernele udostępnione. Tym razem zrezygnowałem z ndiswrappera, uznając go za już zbędnego. Obecnie wszystkie układy maja wsparcie w kernelu. Jeśli jednak pojawiłby się taki, który nie posiada takowego, a nie ma sterników natywnych, proszę o informacje - zbuduje moduł ndiswrappera. W kolejnych dniach dam - stopniowo sporo skryptów. W tym także zmodyfikuje skrypty instalacyjne - dostosowanie do 11.04 i kwestie ewentualnych błędów montowania procfs.

Zmodyfikowałem skrypty, teraz automatycznie zmieniają montowanie /proc:

Kod: Zaznacz cały

sudo sed -i 's+^start on mounted MOUNTPOINT=/proc TYPE=proc+start on mounted MOUNTPOINT=/var+' /etc/init/mounted-proc.conf
Zapewnia to w każdym przypadku właściwe montowanie wszystkich punktów systemu - w tym readahead.

Zatem zapraszam do testowania i informacji zwrotnych, jak się kernele sprawują.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
mandor75
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 sie 2009, 07:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: mandor75 »

zainstalowane jajko atom i działa wszystko na moim 1001px. Zauważalne na chwilę obecną zmniejszenie poboru mocy o ok 2 W.
Wyłączenie efektów kwina to dodatkowy 1W.
No i w momencie startu systemu zużycie ramu mniejsze o około 30 mb.

Usypianie i hibernacja działa. powrót z uśpienia to około 2s. na genericu było 3-4 s.

Responsywność ok. na baterii porównywalna z jądrem generic na kablu więc jest lepiej:)

odnoście grafiki to nie zauważyłem jakiegoś zwiększenia wydajności. na 720p i 1080p jest mniej więcej to samo co na generic.
Ostatnio zmieniony 16 lis 2011, 15:12 przez mandor75, łącznie zmieniany 2 razy.
konradk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 01 lis 2011, 22:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: konradk »

Jak rozumiem, nie ma jeszcze kerneli 64-bitowych i wyżej wymienione nie zadziałają na systemie 64-bitowym?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

konradk pisze:Jak rozumiem, nie ma jeszcze kerneli 64-bitowych i wyżej wymienione nie zadziałają na systemie 64-bitowym?
Nie 64-bit jeszcze nie ma ... teoretycznie dało by się wymusić działanie na takim systemie, ale to byłaby sztuka dla sztuki. Kernele 64-bit najwcześniej na koniec listopada.

Pozdrawiam

-- 16 lis 2011 15:12 --
mandor75 pisze:zainstalowane jajko atom i działa wszystko na moim 1001px. Zauważalne na chwilę obecną zmniejszenie poboru mocy o ok 2 W.
Wyłączenie efektów kwina to dodatkowy 1W.
No i w momencie startu systemu zużycie ramu mniejsze o około 30 mb.

Usypianie i hibernacja działa.

Responsywność ok. na baterii porównywalna z jądrem generic na kablu więc jest lepiej:)

odnoście grafiki to nie zauważyłem jakiegoś zwiększenia wydajności. na 720p i 1080p jest mniej więcej to samo co na generic.
ale zauważ pisałem o wydajności w 3D ;) w szczególności w grach pod wine ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
mandor75
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 sie 2009, 07:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: mandor75 »

Gier pod wine nie testowałem bo nie gram po prostu.

Poza tym ja nie mam do ciebie żadnych pretensji:) po prostu stwierdziłem co i jak działa u mnie. Robotę i tak niezłą wykonałeś.
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

Udało mi się zainstalować wersję K8 na 11.04, przy pomocy skryptu dla 11.10 - musiałem jedynie ręcznie dociągnąć libtinfo5.
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Galvatron pisze:Udało mi się zainstalować wersję K8 na 11.04, przy pomocy skryptu dla 11.10 - musiałem jedynie ręcznie dociągnąć libtinfo5.
no właśnie o to chodzi ;). Jak działa pod 11.04 ?

Pozdrawiam

-- 16 lis 2011 16:05 --
mandor75 pisze:Gier pod wine nie testowałem bo nie gram po prostu.

Poza tym ja nie mam do ciebie żadnych pretensji:) po prostu stwierdziłem co i jak działa u mnie. Robotę i tak niezłą wykonałeś.
heh ;) ale tu nie o żadne pretensje tylko wskazuje, gdzie szukać ewentualnej poprawy ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
taedoju
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2011, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: taedoju »

w trakcie instalacji wyrzuciło mi

Kod: Zaznacz cały

mateusz@mateusz-1001HA:~$ sudo dpkg -i simple-service-manager_0.003~ppa1_all.deb
Zaznaczenie poprzednio niezaznaczonego pakietu simple-service-manager.
(Odczytywanie bazy danych ... 170514 files and directories currently installed.)
Rozpakowanie simple-service-manager (z simple-service-manager_0.003~ppa1_all.deb) ...
dpkg: problemy z zależnościami uniemożliwiają skonfigurowanie simple-service-manager:
 simple-service-manager zależy od gksu; jednakże:
  Pakiet gksu nie jest zainstalowany.
dpkg: błąd przetwarzania simple-service-manager (--install):
 problemy z zależnościami - pozostawiony nieskonfigurowany
Przetwarzanie wyzwalaczy dla desktop-file-utils...
Przetwarzanie wyzwalaczy dla hicolor-icon-theme...
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
 simple-service-manager
jak to poprawić ?
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

Także nie gram, a w tym momencie w ogóle nie używam Wine, więc na razie nie odczułem jakiś większych różnic w wydajności. Jak wygląda sytuacja z kontrolerem ATA, to się zapewne okaże w najbliższych tygodniach.

Czy z poziomu kernela dałoby się np. jakoś poprawic wydajność odtwarzania na CPU filmów HD, zwłaszcza Flash, czy można tylko liczyć, że Adobe może kiedyś zoptymalizuje swój wynalazek do poziomu HTML5/WebM?


taedoju pisze:w trakcie instalacji wyrzuciło mi

<ciach>

jak to poprawić ?
Podaj jaką masz wersję Ubuntu oraz jaki efekt daje próba doinstalowania gksu:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install gksu
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
taedoju
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2011, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: taedoju »

kubuntu 11.10,wroce na swoj sprzet to sprawdze, choc ja mam kdesu chyba o ile wiem ;)
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

To już wszystko jasne. Ponieważ na razie i tak nie tutoriala do Simple Service Manager'a, po prostu usuń ze skryptu jego instalację:

Kod: Zaznacz cały

wget http://dl.dropbox.com/u/2936246/simple-service-manager_0.003%7Eppa1_all.deb
sudo dpkg -i simple-service-manager_0.003~ppa1_all.deb
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

taedoju pisze:... gksu; [/code]
jak to poprawić ?
Fakt zapomniałem o zależnościach gksu ;P ... zaraz podam co doinstalować i zmodyfikuje instalatory.

Pozdrawiam

-- 16 lis 2011 18:25 --
Galvatron pisze:... Czy z poziomu kernela dałoby się np. jakoś poprawic wydajność odtwarzania na CPU filmów HD, zwłaszcza Flash, czy można tylko liczyć, że Adobe może kiedyś zoptymalizuje swój wynalazek do poziomu HTML5/WebM?
Cóż robię "co mogę", ale niestety tu już wiele zależy nie od samej wydajności kernela, a od wydajności "engine" kodeków i playerów. Choć powiem szczerze pod tym kernelem MSI X370 odtwarza pełnoekranowo płynnie 720p z YouTube i do 1080p przez Minitube - oczywiście filmy Full HD z pełną płynnością (akceleracja xvba) przez vlc lub SMplayera (mplayer), a np. Lenovo s10 (atom 270 - 1 rdzeń 1.6 GHz) spokojnie pełnoekranowe 480p.

Pozdrawiam

-- 16 lis 2011 18:30 --

Co do gksu:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install gksu nautilus-gksu python-gksu2 gksu-polkit libgksu2-0
Pozdrawiam

-- 16 lis 2011 18:59 --

Instalatory uzupełnione o w/w pakiety dla gksu (aplikacje GNOME w trybie administratora).
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
taedoju
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2011, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: taedoju »

więc tak super póki co :) filmy 720p na minitube płynnie i bezproblemowo ( na tubie normalnym lekka ścina) 1080p w ogóle z tego co widzę nie idzie, simple service manager już działa dziękuje za pomoc ! w netbookach typu eee asus 1001ha warto/czy można w ogóle / wlączać to wsparcie sprzętowe?

na szybko z powertop - 8 watt
natomiast dzieje się coś takiego ze po wyłączeniu okienka z jakimś programie w panelu zostaje nadal ten program tj. ....patrz załącznik (w tym przypadku została przeglądarka jakby, po kliknięciu oczywiście nie ma i po chwili się wyłącza)

drugi screen pokazuje obrazek z powertopa, 8 watt a wszystko niby jest na "bad" (klikając enter na to coś zmieniam ?)
Załączniki
zrzut ekranu2.png
powertop
(180.22 KiB) Nie pobierany
zrzut ekranu1.png
pozostająca beleczka w panelu
(460.84 KiB) Nie pobierany
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Tak jest na bad ... do kilku dni dam skrypt, który prawie wszystko przerobi na good ;) ... ta pozostałość to przypadłość KDE - błąd mam nadzieje, że go wyeliminują.

Pozdrawiam

-- 16 lis 2011 23:14 --

aha co do akceleracji video na Intelu ... da się zrobić przez VAAPI (podobnie, jak dla ATI/AMD), ale od i965, tzn od GMA3000 w górę.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
taedoju
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2011, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: taedoju »

ja mam Intel 945GSE to jeszce się kwalifikuje ?


edit:
nie mogę dokonać aktualizacji , pakieciarz muon wyrzuca błąd o nieprawidłowej konfiguracji ( po kliknięciu "szczególy" nic się nie pokazuje)
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: linuxozaurus »

nowe jajko 64 bit będzie z numerkiem 17x czy 16.5? (planowane na koniec listopada)
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

taedoju pisze:ja mam Intel 945GSE to jeszce się kwalifikuje ?


edit:
nie mogę dokonać aktualizacji , pakieciarz muon wyrzuca błąd o nieprawidłowej konfiguracji ( po kliknięciu "szczególy" nic się nie pokazuje)

Raczej GMA9xx odpada ... ale możesz włączyć dekodowanie przez GL - pod moim Lenovo odczuwalnie lepiej = mniejsze obciążenie procesora. Co do pakietów patrzyłeś na: według stanu -> uszkodzone ?

Jeszcze w kwestii konfiguracja kernela, a wydajność m.in. w odtwarzaniu filmów ... cóż pisałem, że konfiguracja kernela w mniejszym stopniu ma na to wpływ ... to jest "półprawda", bo oprócz jego konfiguracji ma znaczenie jego kompilacja ... m.in. mój kernel dla Brazosa (linia Brazos) kompilowany jest z flagami bdver1 dla 14 i 15 rodziny AMD (AMD Family 14h i 15h core based CPUs), co powoduje, że w wielu przypadkach uzyskuje on responsywność i wydajność nieosiągalną dla generica. Podobny stopień zacząłem stosować dla K8, ale osoby które miały słabszy sprzęt narzekały na dziwne skoki wydajności, co wynikało z tego, że kernel przygotowany był do wykorzystania instrukcji ... których procesor nie posiadał. Podczas gdy kernel generic zoptymalizowany jest jedynie z flagą pentiumpro (i686). Skutkuje to tak naprawde brakiem wsparcia dla części z nowszych i bardziej zaawansowanych instrukcji (przez sam kernel, bo aplikacje oczywiście mogą z nich korzystać).

Pozdrawiam

-- 17 lis 2011 10:58 --
linuxozaurus pisze:nowe jajko 64 bit będzie z numerkiem 17x czy 16.5? (planowane na koniec listopada)
Oczywiście to już będzie linia 17.x.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: linuxozaurus »

Tym razem zrezygnowałem z ndiswrappera, uznając go za już zbędnego.
mnie to nigdy nie było potrzebne (mam układ broadcoma) i obecnie jajko generic 3.0.013.15

i jeszcze raz powtórzę potrzebuję 64 bitowego jajka na które czekam
Ostatnio zmieniony 17 lis 2011, 11:42 przez linuxozaurus, łącznie zmieniany 1 raz.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

e X t 7 3 pisze: [...]

Jeszcze w kwestii konfiguracja kernela, a wydajność m.in. w odtwarzaniu filmów ... cóż pisałem, że konfiguracja kernela w mniejszym stopniu ma na to wpływ ... to jest "półprawda", bo oprócz jego konfiguracji ma znaczenie jego kompilacja ... m.in. mój kernel dla Brazosa (linia Brazos) kompilowany jest z flagami bdver1 dla 14 i 15 rodziny AMD (AMD Family 14h i 15h core based CPUs), co powoduje, że w wielu przypadkach uzyskuje on responsywność i wydajność nieosiągalną dla generica. Podobny stopień zacząłem stosować dla K8, ale osoby które miały słabszy sprzęt narzekały na dziwne skoki wydajności, co wynikało z tego, że kernel przygotowany był do wykorzystania instrukcji ... których procesor nie posiadał. Podczas gdy kernel generic zoptymalizowany jest jedynie z flagą pentiumpro (i686). Skutkuje to tak naprawde brakiem wsparcia dla części z nowszych i bardziej zaawansowanych instrukcji.

Pozdrawiam

[...]
Czy dobrze zrozumiałem, że np. ładny skok wydajności można by uzyskać kosztem ucięcia wsparcia dla CPU starszych niż powiedzmy C2D, albo przynajmniej Pentium IV "Prescott", który jako pierwszy miał SSE3?
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 17.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Galvatron pisze:
e X t 7 3 pisze: [...]

Jeszcze w kwestii konfiguracja kernela, a wydajność m.in. w odtwarzaniu filmów ... cóż pisałem, że konfiguracja kernela w mniejszym stopniu ma na to wpływ ... to jest "półprawda", bo oprócz jego konfiguracji ma znaczenie jego kompilacja ... m.in. mój kernel dla Brazosa (linia Brazos) kompilowany jest z flagami bdver1 dla 14 i 15 rodziny AMD (AMD Family 14h i 15h core based CPUs), co powoduje, że w wielu przypadkach uzyskuje on responsywność i wydajność nieosiągalną dla generica. Podobny stopień zacząłem stosować dla K8, ale osoby które miały słabszy sprzęt narzekały na dziwne skoki wydajności, co wynikało z tego, że kernel przygotowany był do wykorzystania instrukcji ... których procesor nie posiadał. Podczas gdy kernel generic zoptymalizowany jest jedynie z flagą pentiumpro (i686). Skutkuje to tak naprawde brakiem wsparcia dla części z nowszych i bardziej zaawansowanych instrukcji.

Pozdrawiam

[...]
Czy dobrze zrozumiałem, że np. ładny skok wydajności można by uzyskać kosztem ucięcia wsparcia dla CPU starszych niż powiedzmy C2D, albo przynajmniej Pentium IV "Prescott", który jako pierwszy miał SSE3?
hmm cóż kernel K8 już wspiera ... ale do sse2. Właśnie się zastanawiałem nad budową z wykorzystaniem albo flagi amdfam10 (co właśnie już raz zrobiłem) - tu instrukcje - MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4A, 3DNow!, enhanced 3DNow!, ABM), albo delikatniej z użyciem zamiast k8 (MMX, SSE, SSE2, 3DNow!, enhanced 3DNow!), k8-sse3 (MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4A, 3DNow!, enhanced 3DNow!, ABM), a np. bdver1 (tę opcje wykorzystuje przy kompilacji kernela z lini Brazos), wspiera nawet FMA4, AVX, XOP, LWP, AES, PCL_MUL, CX16, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4A, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, 3DNow!, enhanced 3DNow!, ABM, choć większość procesorów i tak tego nie wykorzystuje. Przykładowo kernel w wersji atom ma włączoną optymalizację atom :P a tu mamy: MMX, SSE, SSE2, SSE3 and SSSE3.

Co do wydajności, to nie oczekuj "cudów", tu mierzalne i uważam dobre zmiany to in plus do 10-30 % w stosunku do generica i ok 3-13 % (zależne od bardzo wielu czynników) w stosunku do standardowego K8 - porównuje K8 z Brazos.

Aha aby nie było nieporozumień, wybranie określonej architektury procesora to nie tylko wspierane instrukcje ... ale też cały szereg innych flag, ustawień cache, etc., które powodują, ze np. moim zdaniem najbardziej optymalną architekturą (testowałem chyba wszystkie flagi na 10 maszynach) - na większe procesory jest k8 (k8-sse3, amdfam10) niż np. prescott, czy też core2. Sądzę, ze jedyną różnicę na plus dla układów Sandy Bridge - tu konkretnie i7 byłoby zastosowanie flagi corei7-avx, albo nawet corei7-avx-i, ale to już tak ostre zawężenie odbiorców, że na pewno nie zrobię takiego kernela ... no chyba, że oferowałbym taki maszyny. Sądzę, że w tym przypadku zysk dla takiego procesora mógłby być bardzo odczuwalny.

Pozdrawiam

-- 17 lis 2011 12:53 --

Kwestia kolejnej wersji kernela ... sądzę, ze wersja 17.1 powinna być wydajniejsza i bardziej responsywna od 17.0. Wprowadziłem zmiany, które powodują, że kernel cały czas utrzymuje "maksymalną moc" (co prawda minimalnie kosztem precyzji logowania działań systemu). Jeśli dłuższe testy potwierdzą te zmiany na +, wykorzystam je przy kolejnej wersji kernela ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości