PERL - Kilka pytań do zaawansowanych programistów

Bash, C, C++, Java, PHP, Ruby, GTK, Qt i wiele innych - wszystko tutaj.
jur444s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 16 sty 2009, 13:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

PERL - Kilka pytań do zaawansowanych programistów

Post autor: jur444s »

Witam ! Posiadam kilka pytań, kilka mądrzejszych, kilka mniej mądrych, proszę o wyrozumiałość i konkretne odpowiedzi. otóż intryguje mnie perl i rozważam jego naukę (jako pierwszy język), tylko próbuje ocenić jego przydatność jednak niektórych odpowiedzi na nurtujące mnie pytania nie znalazłem.
To zaczynamy :
1. Jakiego typu programy można stworzyć w perlu ? (skryptowe, ale co to w ogóle oznacza?)

2. Czy używając perla można stworzyć aplikację okienkową ? (mam na myśli taką w trybie graficznym jak np. winamp) Jak tak to jak przenieść program z terminala na okienko ?

3.Czy można napisać program z kilkoma opcjami (np. w formie ankiety) które ustawiamy w programie?

4.Czy da się napisać "macro", w sensie żeby po dajmy na to dwóch sekundach program w jakiejś innej aplikacji nacisnął dany klawisz, a zaraz po nim inny itd.. ?

5. Czy perl jest ograniczony w jakiś sposób ? np. np w Javie można napisać (chyba) wszystko, od prostych programików do zaawansowanych programów.

6. Czy perl nadaje się do stworzenia jakiejś wielkiej aplikacji ? (może gry?)

7. Warto uczyć się perla, czy raczej uderzyć w inny język ?

8. Najbardziej interesuje mnie hmm pisanie wszystkiego,
od kalkulatora do GTA IV.. oczywiście nie chce stworzyć gry, ale dowiedzieć się czy perl jest na tyle uniwersalny.

Bardzo bym prosił o jakieś sprawdzone i długie poradniki, najlepiej w języku polskim, bo w angielskim mogę źle wypaść hehe
Awatar użytkownika
karmelek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 883
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: PERL - Kilka pytań do zaawansowanych programistów

Post autor: karmelek »

1, 8 Wykładowca kiedyś stwierdził u mnie, że jeżeli ktoś pozna młotek, to wszystko zaczyna wyglądać jak gwóźdź. I w tym jest dużo prawdy. Zasadniczo warto dobierać narzędzie jakim jest język programowania do zadań, które ma się wykonywać. Nikt (albo prawie) nikt nie będzie pisał aplikacji www w pascalu, tak samo jak do wykonywania jakiegoś zadania w Linuksie (na poziomie powłoki) większość raczej użyje Bash'a niż Asemblera. Perl powstał jako język do przetwarzania plików tekstowych i pracy na nich.
2. Jasne, że można jest qt, jest gtk dla perla i powiadają, że da się tego używać.
3. Jasne, że tak, tylko pytanie - czy nie ma do czegoś takiego lepszego narzędzia.

Zawsze kluczową kwestią jest dobór języka do zadania. Zwłaszcza, jeżeli myślisz o pracy w tym. Co do perla, to nie do końca moja działka, ale może coś o zastosowaniach stąd doczytasz: http://strefa.guzowski.info/archives/60,2007,05,28.html
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: PERL - Kilka pytań do zaawansowanych programistów

Post autor: ethanak »

jur444s pisze: Bardzo bym prosił o jakieś sprawdzone i długie poradniki, najlepiej w języku polskim, bo w angielskim mogę źle wypaść hehe
Niestety - ale poznanie angielskiego na poziomie pozwalającym na czytanie dokumentacji jest niezbędne.
Nie chodzi tu o jakąś niechęć do tłumaczeń na inne języki - problem w tym, że tłumaczenia (jeśli już się ukażą) są opóźnione w stosunku do bieżących wersji, niektóre już w momencie ukazania się są nieaktualne. A maintainerzy piszą dokumentację albo po angielsku, albo w swoim języku ojczystym...
Tak więc postaraj się ten angielski jakoś podszlifować (choćby przez uporczywe czytanie publikacji w Internecie jeśli podstawy już masz), w przeciwnym przypadku dużo poza "hello world" nie wyjdziesz...
jur444s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 16 sty 2009, 13:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: PERL - Kilka pytań do zaawansowanych programistów

Post autor: jur444s »

Mój angielski jest na poziomie nienajgorszym, z czytania rozumiem dużo (jeżeli chodzi np. o teksty piosenek, wiadomosci i inne takie) poprostu boję się trochę atakować tutoriali bo będzie tam dużo niezrozumiałych słów (np. na temat jakiejs komendy czy coś, aczkolwiek dałbym temu radę tylko zajmie to więcej czasu niż w języku polskin)

A tak wracając do tematu..
To głównym moim założeniem w programowaniu, jest tworzenie wszystkiego, co tylko będzie mi potrzebne.
Czyli interesuje mnie dość uniwersalny język w którym nie będę miał ograniczeń żeby napisać co małego jak i dużego, coś mniej i bardziej skomplikowanego. W przyszłości być może chciałbym pracować w jakiejś firmie jako programista, wykonywać zlecenia itp ( w dalekiej przyszłości moichmarzeń )

Czy Perł mógłby podołać moim oczekiwaniom ? Czy raczej polecacie inny język ? Troche czytałem o Perlu, ale w większości są to te same informacje na różnych stronach. Poza tym chce znać opinie doświadczonych programistów.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: PERL - Kilka pytań do zaawansowanych programistów

Post autor: ethanak »

jur444s pisze:Mój angielski jest na poziomie nienajgorszym, z czytania rozumiem dużo (jeżeli chodzi np. o teksty piosenek, wiadomosci i inne takie) poprostu boję się trochę atakować tutoriali bo będzie tam dużo niezrozumiałych słów (np. na temat jakiejs komendy czy coś, aczkolwiek dałbym temu radę tylko zajmie to więcej czasu niż w języku polskin)
Te słowa są w 90% takie same jak w polskim :) Tak że po prostu się nie bój - ja startowałem z poziomem angielskiego z komunistycznego ogólniaka, wcale szczególnych talentów do języków nie posiadam, a naprawdę wolę czytać angielskojęzyczną dokumentację od tłumaczeń.
A tak wracając do tematu..
To głównym moim założeniem w programowaniu, jest tworzenie wszystkiego, co tylko będzie mi potrzebne.
...
Czy Perł mógłby podołać moim oczekiwaniom ? Czy raczej polecacie inny język ?
Ja bym polecał Pythona - ale to moja prywatna opinia (abstrahując od faktu, że puszczanie kota na klawiaturę i dorabianie do tego gramatyki to moim zdaniem niezbyt dobry pomysł).
jur444s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 16 sty 2009, 13:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: PERL - Kilka pytań do zaawansowanych programistów

Post autor: jur444s »

witam, mam mały problemik.
Nie potrafie zrozumieć komendy unless
i operacji wejscia, bo np jeżeli dam operacje wejścia
$login =; #to wyrzuca error. a z założenia powinienem wpisać w terminalu login (bo padlo takie zapytanie)
Awatar użytkownika
leon1313
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 668
Rejestracja: 02 sty 2006, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: PERL - Kilka pytań do zaawansowanych programistów

Post autor: leon1313 »

unless -aby blok instrukcji został wykonany, warunek musi być fałszywy, np:

Kod: Zaznacz cały

unless ($a == 0) {
 	print "$a nie jest zerem";
}
.
.

Kod: Zaznacz cały

$login=
To próba przypisania do zmiennej czegoś tam, ale tu nic nie przypisujesz, stąd błąd.
Poczytaj troszkę o standardowym wejściu (STDIN) i wyjściu (STDOUT) w perlu.
Dla ułatwienia kawałek kodu

Kod: Zaznacz cały

...
print "Podaj login: \n";
chomp($login= <STDIN>);
.....
jur444s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 16 sty 2009, 13:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: PERL - Kilka pytań do zaawansowanych programistów

Post autor: jur444s »

Bardzo mi pomogłeś leon1313, poprostu w jakimś kursie gość umieszczał kod z błędami.. chyba sam dobrze niewie co pisał.
Jeszcze tak zadam pytanko, jak mam rozumiec deklaracje skalarów ? do czego je wykorzystywać ?
jest deklaracja "my" i jakie jeszcze ? our your itp z angielskiego ? rozumieć je dosłownie ?
Awatar użytkownika
leon1313
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 668
Rejestracja: 02 sty 2006, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: PERL - Kilka pytań do zaawansowanych programistów

Post autor: leon1313 »

Odsyłam do netu, hasło: "perl zasięg zmiennych"
Oraz do magicznej dyrektywy kompilatora: use strict;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość