Mint czy Ubuntu

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Awatar użytkownika
Rambdal
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 26 paź 2010, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gliwice-Sośnica
Kontakt:

Mint czy Ubuntu

Post autor: Rambdal »

Tu pytanie dotyczy wszystkich użytkowników Ubuntu i Mint (Cynamon). Która z tych dystrybucji będzie najlepszy dla początkujących? Obie dystrybucje testowałem na liveCD ale ciężko jest coś o tym powiedzieć bo jak wiadomo z płyty wolniej działa.
Awatar użytkownika
arthulus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 351
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Mint czy Ubuntu

Post autor: arthulus »

Mint jest idealny dla początkującego, jak masz lepsza maszyne to cinamon na słabsz maszyny mate
Awatar użytkownika
master86
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86

Re: Mint czy Ubuntu

Post autor: master86 »

Zdecydowanie Mint. Akurat się na niego przesiadłem, bo już miałem dość Ubu i Unity... Zainstalowałem wersję z KDE. Chodzi jak marzenie: szybko uruchamiają się programy, laptop się nie grzeje, a KDE z wyłączonymi wodotryskami (nie tracąc na atrakcyjności) ciągnie ok. 600 MB Ram. Jestem niezmiernie zadowolony. Do tego dodajmy masę ciekawych domyślnych programów ułatwiających korzystanie z systemu i uatrakcyjniających jego wygląd (np. Superkaramba).

P.S. Wogóle na Mincie w porównaniu do KDE np. na Kubuntu czy SuSE, środowiska działa niezwykle sprawie, ma się wrażenie lekkości i nie obciąża systemu.
pppp

Re: Mint czy Ubuntu

Post autor: pppp »

To naprawdę fascynujące, ale opensuse używałem w wydaniach od 10.1 do 11.4 i od wersji 10.3 prędkość działania jest zadowalająca, a sam proces instalacji przyspiesza z wersji na wersję. Działaniu KDE nie mogę zarzucić nic. Testowałem wydanie 4.x i problemy sprawiało jedynie w początkowych wersjach i nie była to wina suse. Tak z ciekawości jest ktoś na świecie kto używa superkaramba na kde 4?
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Mint czy Ubuntu

Post autor: k2cl »

Wbrew pozorom, odpowiedź wcale nie jest taka jednoznaczna i oczywista (przynajmniej moim zdaniem). Ostatnio bawiłem się trochę wydaniami LTS obydwu tych dystrybucji. Wnioski?
Na moim laptopie lepiej funkcjonuje Mint (maszyna na podzespołach Intel+Nvidia). Na innym komputerze przenośnym (AMD+ATI) Mint chodził jakby chciał a nie mógł, za to Ubuntu z Unity śmigało, aż miło...

Innymi słowy - zamiast słuchać porad "zdecydowanie to" lub "absolutnie tamto", proponuję po prostu odpalić wszystkich kandydatów do instalacji w trybie Live :)
bezdred
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 08 paź 2009, 15:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Mint czy Ubuntu

Post autor: bezdred »

A nie lepiej zamiast używać livecd po prostu je zainstalować? Autor wątku pisał, że z płyty działa wolniej i ciężko ocenić co będzie lepsze. Ja na swoim dysku mam 2 partycje po ok 10GB na 2 systemy i wspólny home dla obu. Stosuje to od dawna i prawie zawsze mam 2 różne dystrybucje zainstalowane do testowania i ewentualnie "w razie czego" też się może przydać. Myślę, że 10GB przy dzisiejszych dyskach "marnowane" w ten sposób to nie problem (przynajmniej dla mnie). Żeby nic nie zgrzytało tworzę innego użytkownika na każdym systemie i ewentualnie linkuję katalogi z muzyką itp, żeby na obu korzystać z nich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości