Niestandardowa instalacja systemu - możliwość ręcznego wyboru instalowanych pakietów

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
geekboy68k
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 10 lis 2012, 19:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Niestandardowa instalacja systemu - możliwość ręcznego wyboru instalowanych pakietów

Post autor: geekboy68k »

Witam szanownych Linuksowiczów,
Już wcześniej korzystałem z dużo bardziej zaawansowanych dystrybucji Linuksa, np. Slackware, jednak po kilkuletniej przerwie wybór padł na Ubuntu 12.10 x64 - otwarty, nowoczesny i bezproblemowy system, który nie będzie utrudniał mi pracy i absorbował cennego czasu to coś, czego potrzebuję.
Martwi mnie tylko jedno - czy instalacja systemu przebiega wg odgórnie utartego szlaku, czy mogę przeprowadzić ją customowo - tzn. wybrać sobie paczki softu, które zainstalowane mają zostać oraz odznaczyć te, których nie potrzebuję (np. gry, pakiet biurowy)... Zależy mi na takiej opcji, bo nie widzę sensu instalowania 30 programów, gdzie korzystać będę raptem z 3... Czy jedynym wyjściem jest sklecenie sobie paczki własnoręcznie?

Pozdrawiam serdecznie

//bear7: W języku polskim można użyć słowa "niestandardowa instalacja". Tytuł wątku poprawiony.
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Customowa instalacja systemu - możliwość ręcznego wyboru instalowanych pakietów

Post autor: majsza »

Zrób sobie remiks, z paczkami, które Cie interesują. Nie ma możliwości wybierania programów w instalatorze, podczas zwykłej instalacji.
UCK daje duże możliwości, oto przykład:
http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... -pobrania/

Remiks już zrobisz na systemie zainstalowanym w maszynie wirtualnej. Tylko musisz mieć z 10GB dysku wirtualnego.
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
Awatar użytkownika
Rafcio
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 12 paź 2011, 06:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Customowa instalacja systemu - możliwość ręcznego wyboru instalowanych pakietów

Post autor: Rafcio »

Ja wykorzystuję obrazy Ubuntu MinimalCD lub Server (częściej) i konfiguruje wszystko pod siebie ,programy środowisko graficzne itd...
Tutaj oczywiście potrzebny jest czas i chęci nauczenia się systemu no i podstawowa wiedza.
Debian Jessie
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Customowa instalacja systemu - możliwość ręcznego wyboru instalowanych pakietów

Post autor: majsza »

Można i tak jak kolega wyżej radzi. Zależy od której strony chcesz to "ruszyć".
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
Awatar użytkownika
krikras
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 04 sie 2012, 21:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Niestandardowa instalacja systemu - możliwość ręcznego wyboru instalowanych pakietów

Post autor: krikras »

Oczywiście wspomniane porady są bardzo dobre, ale jak wspomiał Rafcio "Tutaj oczywiście potrzebny jest czas i chęci". Ze swojej strony mogę dodać, że np. warto zastanowić się nad instalacją innego wariantu Ubuntu, czyli Xubuntu. Domyślnie zawiera w sumie po jednym programie do każdej rzeczy i nie ma ich wiele. Dodatkowo można usunąć np. bluetooth, cups (jeśli nie drukujemy) a dodać "swoje" programy. W tym przypadku mamy już gotowy rdzień - środowisko graficzne, więc łatwiej jest zacząć to wszystko ogarniać itp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość