Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
topf
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2013, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: topf »

WItam

Instalowałem właśnie Lubuntu 12.04. Niestety po wybraniu opcji języka i czasu, to przez ponad godzinę wyświetlał się ekran z napisem Lubuntu 12.04 - więc zresetowałem kompa i w konsekwencji siedzę dalej na windowsie ...

Wybrałem wprawdzie aktualizację podczas instalacji(przez internet bo wykrył dostępene sieci przez kartę WiFi )... ale bez przesady, ile to może trwać. Uznałem że coś się zawiesiło. Co mam robić?? :pt36:

PS
WYbrałem lubuntu bo mam CPU: 1200MHz Athlon; RAM SDR 1GB.
To moje trzecie podejście do Linuxa wogóle.

-- 7 mar 2013, o 19:38 --

Właśnie jestem w trakcie instalacji lubuntu 12.10

Już od godziny nie widac końca instalacji. Ciąle kręci się kółko(wskaźnik myszy). Piszę w wersji live -cd.
Z zainstalowaniem działajacego systemu męczę się już drugi dzień :-x

Myślicie, że możę Xubuntu spróbować zamiast Lubuntu?

Nie wiem czemu ta instalacja mi się zawiesza. :(

Proszę o opinie
Awatar użytkownika
andres88pl
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 215
Rejestracja: 27 wrz 2009, 10:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: andres88pl »

A spróbuj odznaczyć instalacje aktualizacji które możesz zainstalować pożniej może pomoże. Jak dla mnie Lubuntu lepsze na twój komputer- lżejsze
topf
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2013, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: topf »

ok dzięki...

a co innego mogłbym zainstalować na mojego kompa 1200MHz athlon oprócz plroblematycznego lubuntu? Żeby było userfriendly, obsługiwało kartę sieciową bezprzewodową i działało. Tylko tyle. Co mam zainstalować jako system?
Mały 1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 548
Rejestracja: 24 sty 2008, 15:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: Mały 1 »

Nie pobieraj aktualizacji w czasie instalacji systemu. Instaluj lubuntu bo jest OK.
topf
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2013, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: topf »

Niestety to samo, przez ok 30 min kręci się na czarnym tle kółko (symbol zajętości systemu).

Jaką inną dystrybucję mogę zainstalować u siebe na kompie, żeby działała i była user friendly. Żebym mógł bezboleśnie zaintalować program audacity. Czy coś takiego intnieje?

PS
obojętnie co się wybierze dla drugiej partycji jako punkt montowania? Ja wybieram '/usr'
Laos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 505
Rejestracja: 20 lis 2009, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: Laos »

Witaj
Jaką wersję Lubuntu próbujesz zainstalować? Skąd pobrana? Instalujesz z CD czy USB?
Pozdrawiam
topf
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2013, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: topf »

z CD-RW
pobrana z lubuntu.net
wersja 12.10 wcześniej probowałem z 12.04 (dzieje sie to samo)

Jaką inną dystrybucję mogę zainstalować u siebe na kompie, żeby działała i była user friendly. Żebym mógł bezboleśnie zaintalować program audacity. Czy coś takiego intnieje?
pppp

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: pppp »

topf pisze: obojętnie co się wybierze dla drugiej partycji jako punkt montowania? Ja wybieram '/usr'
Nie wiem co ty tam wybierasz, nie wiesz co robisz to pozwól instalatorowi ustawić partycje.
topf
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2013, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: topf »

pyta się mnie co mam wybrać jako punkt montowania, sam instalator tego nie robi i ja to muszę zrobić.

Instalator nie ustawi partycji za mnie przecież... swap też sam sie nie ustawi, sam to muszę zrobić. Choć jak instalowałem Ubuntu 9.04 zapomniałem o pliku wymiany swap i sam sobie ustawił...

Czyli na mojego kompa nic już nie ma co mogę zainstalować zamiast lubuntu? pozostaje windows xp? Coś w miarę lekkiego, user friednly ... nie musi być z rodziny Ubuntu...
pppp

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: pppp »

Nie wiem, ja w instalatorze ubuntu widziałem opcję automatycznego partycjonowania. Ręcznie chcesz, to wystarczy partycja sda1 montowana w "/" i partycja wymiany. Dla sda1 powinieneś dlać opcję "bootable" czy jak się to w ubuntu nazywa.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: marcin1982 »

Z niczego nie musisz rezygnować. Instalujesz w trybie tekstowym z minimalcd:
https://help.ubuntu.com/community/Insta ... /MinimalCD .
Instalujesz system bazowy, a potem środowisko lxde:
http://packages.ubuntu.com/quantal/lubuntu-desktop .

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get -y install lubuntu-desktop
I wszystko ... Z którąś wersją Ubuntu tak miałem ... cztery razy palona płyta, poszło dopiero z minimalcd. Jakbyś miał problem z ręcznym przygotowaniem partycji to pisz. Gdybyś miał problemy z instalatorem tekstowym to poświęć pół godziny ćwiczeniom na maszynie wirtualnej.
topf
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2013, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: topf »

Dzięki, rozumiem do drugiego linku. Instaluję to pierwsze i co potem... ??

Na drugim linku który mi podałeś są jakies edytory tekstu, aboword... jakieś pluginsy. Co mam zrobić z tym drugim linkiem?

I'm sorry but I am new to linux...

PS
pozatym, jesli dobrze rozumiem mam zaintalować sam, że tak powiem, szkielet. Bez żadnych innych programów które normalnie są instalowane i ułatwiają życie. Ja jestem laikiem z linuxa. Coś mi nie będzie działać, usb albo coś i nie będę wiedział co zainstalować, nie mówiąc o bezpieczeństwie tak odchudzonego linuxa... Właściwie tylko domyślam się, że wspomniane przez Ciebie LXDE to środowisko graficzne które mam zainstalować... Co zrobić z tym drugim linkiem? Szkoda, że nie dałeś zadnych instrukcji. Ja muszę mieć w pełni user-friednly OS.
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: pijetja »

Witam,
I dostaniesz w pełni user friendlu system w pełni aktualny.
Tu:http://komputerowypoznan.pl/index.php/p ... stall.html masz opisane jak instalować z net install. Odrazu będziesz miał najświeższe pakiety. Potem restart. Zalogujesz się wpisujesz komendę jaką podał Ci Marcin

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get -y install lubuntu-desktop
i powinno zainstalowć Lubuntu ze wszystkimi potrzebnymi rzeczami czyli NetworkManagerem, przeglądarką grafiki i innymi dobrodziejstwami.
Drugi link pokazuje co ciekawego znajdziesz w Lubuntu/LXDE
Pozdrowienia
P
ionash.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 200
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: ionash. »

Ależ nie ma potrzeby oddzielnego - po restarcie - instalowania środowiska graficznego. Przecież można to zrobić od razu w trakcie instalacji systemu z netinstall - po zainstalowaniu systemu bazowego pojawi się okno wyboru grup pakietów, gdzie po prostu trzeba zaznaczyć "lubuntu-desktop" i z głowy.
Topf, nie wiem, jak zamierzasz sobie dzielić dysk na partycje, ale z pewnością nie zaznaczaj dla żadnej z nich punktu montowania "/usr"! Albo zostaw sobie jedną partycję, montowaną w "/" plus swap, albo wydziel partycję dla systemu z punktem montowania "/", swap i partycję na pliki użytkownika, montowaną w "/home". W "/usr" trzymane są nie pliki użytkownika, a systemowe i wydzielanie dla tego katalogu odrębnej partycji w tym przypadku nie ma najmniejszego sensu.
Jeszcze jedno - w trakcie instalacji z netinstall będziesz musiał podać co najmniej SSID swojej sieci Wi-Fi (a jeśli DHCP jest wyłączone, to trzeba ręcznie wpisać wszystkie adresy); instalator tekstowy sam nie wyszuka dostępnych sieci.
topf
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2013, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: topf »

Podczas instalacji musiałem mu podac na pendrivie plik: rt2561s.bin, bo prosił instalator
ściągnąłem z netu z jakiejś strony zagranicznej. Dziwne, przecież ja mam standardową karte sieciową realtek! Instalacje wykonywałem tym razem po kablu, żeby się nie bawić z wifi.
Niestety wystąpił błąd :-x :


Nie można było zainstalować wybranego jądra

Pakiet jądra: 'linux-generic'

Sprawdź /var/log/messages lub wirtualną konsole nr 4 po szczegóły


w 'var/log' miałem jedynie: partman oraz syslog. Pomyślałem, żeby zapisać syslog na pendrivie, ale nie miałem pojęcia jak to zrobić. Jak za pomocą terminala sprwdzić jak i gdzie jest pendrive?????

Na dysku zainstalowałem ponownie Ubuntu 9.04, zeby sprawdzić dyk twardy czy aby z nim nic sie nie dzieje. Też mi błąd wyskoczył podczas isntalacji, że coś tam ubuntu nie będzie widział dev5 - coś takiego. Dałem cancel i system ubuntu 9.04 zainstalował się.
Dysk dzięlę zawsze na podstawową, logiczną i swap. Jak sprawdzić w ubuntu jak dysk jest podzielon na partycje?

I co dalej mam robić :confused: :confused: HELP!
sewen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:36

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: sewen »

Zrob Print Sren z Geparted swoich partycji

Kod: Zaznacz cały

fdisk l
wrzuc na forum albo sprobuj dystrybucji CrunchBang
jeśli wierzysz we wszystko co przeczytasz przestań czytac
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: marcin1982 »

[offtop]
Szlag człowieka trafia, że nikt nie wpadł na pomysł, żeby do standardowej wersji instalacyjnej dorzucić opcję instalatora tekstowego ... Forza Ubuntu!
[/offtop]
topf
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2013, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: topf »

Dysk jest ok, przeskanowałem i jest ok. Spróbowałem jeszcze raz z tego minimal CD, tym razem nie robiłem sobie dodatkowej partycji, tylko walnąłem na jednej i poszło...

Ale ten sys ma spore wymagania, musiałbym mieć chyba dwugigowca żeby płynnie chodził. Otwarcie mp3 zajmuje mu 7 sek. Właściwie tak samo sie zbiera jak Ubuntu9.04.

Jeszcze nie działa mi karta bezprzewodowa, ale to chyba dlatego, że wcześniej łączyłem się po kablu z ruterem i może musiałbym zmienić nazwę komputera żeby nie była taka sama jak z karty po kablu. Hmm? (mam bowiem w kompie dwie karty przewodową i bezprzewodową)

Dzięki za pomoc.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: marcin1982 »

Rozumiem, że sukces. Co do tego:
Jeszcze nie działa mi karta bezprzewodowa, ale to chyba dlatego, że wcześniej łączyłem się po kablu z ruterem i może musiałbym zmienić nazwę komputera żeby nie była taka sama jak z karty po kablu. Hmm? (mam bowiem w kompie dwie karty przewodową i bezprzewodową)
To już temat na osobny wątek. Podaj tam wynik:

Kod: Zaznacz cały

lspci -k
topf
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 07 mar 2013, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Instalacja lubuntu 12.04 - czy zawiesza się podczas instalacji?

Post autor: topf »

nie wiem jak to skopiować w necie piszą o środkowwej kulce i ctrl+c - nie działa...

Powiedzcie mi tylko jeszcze jak sprawdzić w systemie jak dysk jest podzielony na partycje?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 119 gości