Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Plotki, ploteczki na temat Ubuntu
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: makson »

Canonical zbiera pieniądze na wyprodukowanie własnego smartfonu Ubuntu Edge:
http://www.indiegogo.com/projects/ubuntu-edge
Wszyscy entuzjaści mogą się dołożyć do tego projektu. Jeżeli dołożycie odpowiednio wysoką kwotę, otrzymacie też omawiany telefon po jego wyprodukowaniu.
Smartfon będzie oczywiście wyposażony w system operacyjny Ubuntu Touch (z dodatkową możliwością uruchamiania Androida). Hardware zdecydowanie onieśmiela całą konkurencję na rynku.

Zapraszam do zapoznania się z projektem i dzielenie się opinią na forum.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
ubuzer
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 20 cze 2009, 09:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: ubuzer »

@makson
a widziałeś ile telefonik kosztuje?
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: jacekalex »

ubuzer pisze:@makson
a widziałeś ile telefonik kosztuje?
Każda nowość kosztuje niewiadomo ile, po czym za jakiś czas kosztuje tyle, ile powinno.
Pamiętam kiedyś Nokię 3210 za 2990 zł w promocji. :twisted:

Sam pomysł?
Biorąc pod uwagę, ze 99,9% smartfonów, to tandeta, która nie wytrzyma upadku na ziemię nawet, jeśli spadnie z biurka na dywan, wysoka jakość jest jedyną szansą, żeby Sony, Panasonic czy Cannonical zaistniało na rynku.
Zwłaszcza firma, która dopiero wchodzi na rynek, musi pokazać mega jakość i innowację,
i przy okazji nie zawadzić o patenty Apple.

A ten smartfon nie jest jakoś kosmicznie droższy od Sony Z czy Iphone 5. :clap:

Pozdro
:craz:
Ostatnio zmieniony 25 lip 2013, 21:55 przez jacekalex, łącznie zmieniany 2 razy.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
ubuzer
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 20 cze 2009, 09:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: ubuzer »

znaczy co? open source? free 4 use? człowieczeństwo wobec innych? czy jak mam to rozumieć?

-- 25 lip 2013 21:09 --

ty nabijmy, kabzy markowi czmu nie ? Wszystko dla ludzi http://www.forbes.com/pictures/ehed45li ... er-ubuntu/
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: makson »

ubuzer pisze:znaczy co? open source? free 4 use? człowieczeństwo wobec innych? czy jak mam to rozumieć?

-- 25 lip 2013 21:09 --

ty nabijmy, kabzy markowi czmu nie ? Wszystko dla ludzi http://www.forbes.com/pictures/ehed45li ... er-ubuntu/
Kupując dowolny produkt, zawsze "nabijasz kabzę" firmie, która go produkuje. Tym razem jednak pieniądze otrzymuje firma, która robi darmowy system operacyjny, z którego korzystasz. Spodziewasz się, że Canonical będzie ci też za darmo wysyłać smartfony? I kto tu jest pazerny, Mark czy ty?
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
syskozor
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 15 wrz 2011, 09:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: syskozor »

Moim zdaniem niestety takie cuś w Polsce nie przejdze - czemu ? Raczej nikt u nas nie ma na zbyciu $600 ;) Ale kibicuje temu projektowi jak najbardziej !
openSUSE 13.1
sysek@jabbim.pl
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: ethanak »

makson pisze:Tym razem jednak pieniądze otrzymuje firma, która robi darmowy system operacyjny, z którego korzystasz.
Hej, czekaj, nie tak szybko!.
Canonical nie robi darmowego systemu operacyjnego, tylko darmową[1] dystrybucję pewnego systemu operacyjnego, który nota bene i bez Canonicala jest darmowy, upiększając ją swoimi darmowymi kwiatkami (z których większość osobiście skrzętnie wywalam zaraz po instalacji).

[1]Inna sprawa, że co poniektóre kwiatki mogą przestać być darmowe. Ale przypominam: ani Unity, ani Mir, ani wszelkie inne ubuwynalazki nie są częścią systemu operacyjnego.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: Tomfoc »

ethanak pisze:
makson pisze:Tym razem jednak pieniądze otrzymuje firma, która robi darmowy system operacyjny, z którego korzystasz.
Hej, czekaj, nie tak szybko!.
Canonical nie robi darmowego systemu operacyjnego, tylko darmową[1] dystrybucję pewnego systemu operacyjnego, który nota bene i bez Canonicala jest darmowy, upiększając ją swoimi darmowymi kwiatkami (z których większość osobiście skrzętnie wywalam zaraz po instalacji).

[1]Inna sprawa, że co poniektóre kwiatki mogą przestać być darmowe. Ale przypominam: ani Unity, ani Mir, ani wszelkie inne ubuwynalazki nie są częścią systemu operacyjnego.
Nie można się z tym nie zgodzić. Dla przeciętnego użytkownika jednak systemem operacyjnym jest kernel plus cała reszta, bez której sens istnienia tego kernela jest żaden.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: ethanak »

czyli najwyższy czas nauczyć użyszkodników co to jest system operacyjny:) choćby po to, aby pewnego dnia nie usłyszeć, że to canonical stworzył linuksa...
Awatar użytkownika
etmoon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: etmoon »

Ha ha, zawsze znajdzie się jakiś ,, znawca tematu " , który dziwne rzeczy prawi na różnych forach. Z drugiej jednak strony dodatki Canonicala ułatwiają tym szarym, nieznającym się na temacie linuksa ludziom używać tej dystrybucji. Wracając do tematu Ubuntu Edge może być ciekawą alternatywą ale tylko dla smatrphone' ów z górnej półki. Ja jestem ciekawy czy uda im się stworzyć szybkie i konkurencyjne urządzenie, które będzie w stanie rywalizować z większymi producentami. Pożyjemy - zobaczymy.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: ethanak »

ależ ja nie neguję tego, że canonicolowe wynalazki są pewnej grupie osób przydatne. niektórzy (i to niekoniecznie początkujący) lubią unity. niektórym pewnie podoba się resolvconf. w końcu każda potwora znajdzie amatora...
obawiam się jedynie tego, że ubuntu edge może docelowo mieć tyle z linuksem wspólnego co android. i dlatego jakimś specjalnym optymistą nie jestem.
ale cóż - masz rację, pożyjemy zobaczymy.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: jacekalex »

etmoon pisze:Ha ha, zawsze znajdzie się jakiś ,, znawca tematu " , który dziwne rzeczy prawi na różnych forach. Z drugiej jednak strony dodatki Canonicala ułatwiają tym szarym, nieznającym się na temacie linuksa ludziom używać tej dystrybucji. Wracając do tematu Ubuntu Edge może być ciekawą alternatywą ale tylko dla smatrphone' ów z górnej półki. Ja jestem ciekawy czy uda im się stworzyć szybkie i konkurencyjne urządzenie, które będzie w stanie rywalizować z większymi producentami. Pożyjemy - zobaczymy.
Co i komu ułatwiają?
Może zestawienie połączenia wpa, co w wpa-supplicancie jest parę klików myszką i zawsze działa,
a w "ułatwiaczach" to czasem tydzień certolenia się i kombinowania od razu po instalacji, czasem płacz po aktualizacji? :twisted:

Czy może "ułatwienie" w instalacji sterowników, co jest nawiasem pisząc łatwiejsze w Gentoo
niż w Ubuntu?

Jakoś nie czaję, cóż to za ułatwienia ma Ubuntu, których nie mają inne dystrybucje Linuxa.
Cała wspaniałość Unity polega na tym, że nic już z nim nie trzeba robić (nawet nie można),
a np KDE trzeba sobie troszkę skonfigurować, w arcytrudnych warunkach, myszka i wszystko po polsku, po prostu straszna sprawa. :twisted:
Do tego jeden straszny błąd Phonona, który się zabiera za usuwanie kart dźwiękowych, wystarczy mu jednak wyczyścić i zablokować zapis w konfigu, żeby się uspokoił.

Te "ułatwienia" dla początkujących powodują, że lwia część użytkowników Ubuntu, to Ludzie początkujący, od co najmniej 5 lat.
Etap końca "początkującego" zazwyczaj kończy się albo na Debianie albo na Archu, czasem na innych dystrybucjach. :twisted:

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
pppp

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: pppp »

@etmoon
Czytając twojego posta miałem zamiar spytać dokładnie o to samo, ale jacekalex mnie wyprzedził. Dystrybucją ułatwiającą życie użytkownikowi można nazwać przykładowo tą co mam w avatarze. Też mnie zastanawia o jakich dodatkach piszesz. Bo z tego co pamiętam za czasów używania ubuntu i z tego co aktualnie widzę ubuntu nie dostarczało i nie dostarcza użytkownikowi żadnych narzędzi, które ułatwiały by konfigurację systemu, wszystko opiera się jak w debianie na ręcznej edycji plików w /etc lub z użyciem konfiguratorów środowisk graficznych, które nie są autorstwa cannonical. Przez lata, gdy się tym interesowałem siedziałem na debianie i slacku, ale teraz gdy nie mam na to czasu ani chęci i potrzebuję dystrybucji zautomatyzowanej i szybkiej w konfiguracji, pclos jest według mnie wzorem. Gdy byłem mały zaczynałem od Mandrivy i teraz po wielu latach praktycznie na tym samym skończyłem, chodź większość czasu siedziałem na Debianie.
Awatar użytkownika
Ziendal
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 69
Rejestracja: 17 lis 2008, 21:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: Ziendal »

I już się pokłócili.. Projekt super, nawet w cenie 725 $ jest tańszy niż większość highendowych telefonów do tego sto razy więcej możliwości. No ale tak, lepiej czepiać się Marka że chcę zarobić uczciwie dając nam super sprzęt.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: ethanak »

jakie, wciórności, możliwości?
jeden przykład - synteza mowy.
android: espeak, svox pico, svox (płatny), ivona (demo, docelowo płatny)
ubuntu edge: espeak, svox pico (o ile potrafią przeportować na arma)

czegoś tu nie brakuje?
Awatar użytkownika
Ziendal
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 69
Rejestracja: 17 lis 2008, 21:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: Ziendal »

Ciekawe skąd masz takie informacje ? Skoro Ubuntu Edge potrafi uruchomić Androida + Nie tracimy wtedy pełnego Ubuntu gdy podepniemy do dock'a to gdzie problem ?
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: ethanak »

Jakie informacje? O syntezatorach mowy? Akurat w temacie siedzę dość mocno i orientuję się, co jest dostępne na jaki system.
A jeśli na ubuphonie mam uruchamiać Androida... wybacz, ale to nie ten kierunek.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: jacekalex »

Ubuphone odpalające Androida?

Nie widzę tu większego sensu, chyba lepiej pomiauczeć na LKML, żeby nareszcie programy Andkowe normalnie chodziły na Linuxie, moduły są w jaju od dawna, tylko stabilnego userspace na razie nie dowieźli. :?:

W jaju mam:

Kod: Zaznacz cały

zgrep -i android /proc/config.gz 
# Android
CONFIG_ANDROID=y
CONFIG_ANDROID_BINDER_IPC=y
CONFIG_ANDROID_LOGGER=m
CONFIG_ANDROID_TIMED_OUTPUT=y
CONFIG_ANDROID_LOW_MEMORY_KILLER=y
CONFIG_ANDROID_INTF_ALARM_DEV=y
Pozdro
;-)
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: enedil »

@ethanak
Czy ktoś pisał o armie? Równie dobrze może to być x86, bo android już pracuje na Atomach.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Weź udział w tworzeniu smartfonu - Ubuntu Edge

Post autor: ethanak »

Android owszem, ale powiedz mi jaki procek będzie w ubufonie? Powtarzam jeszcze raz: kupowanie ubufona po to aby androida odpalać to czysty kretynizm i proszę mi tu argumentów o androidzie nie używać.

BTW czy to arm, czy x86 jeden schwantz, jakoś nie widzę Googla który robi prezent z svoxa Canonicalowi, a i Ivo na słowo "linux" reaguje jakby im kto ojca harmonią chciał zabić...

Co do jeszcze podpinania do docka...

Mi tam syntezator mowy w telefonie jest potrzebny głównie do anonsowania sms-ów i rozmów przychodzących. Raczej nie będę szukać docka jak mi telefon na środku przejścia przez skrzyżowanie zadzwoni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „... o Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości