[solved] obcięty obraz po podłączeniu telewizora przez HDMI

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
Maciekk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 27 sie 2013, 09:13
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

[solved] obcięty obraz po podłączeniu telewizora przez HDMI

Post autor: Maciekk »

sprawa wygląda tak że mam laptopa Lenovo T420 4180-PH5 i po podpięciu kablem HDMI do telewizora Panasonic 42" TX-P42UX30E obraz na telewizorze jakby się nie mieści, tak jakby dwa centymetry wyjeżdża poza telewizor. kombinowałem z wgrywaniem każdej wersji Minta, sprawdziłem też kilka wersji ubuntu ale wszędzie to samo, oczywiście wgrywałem wszystkie aktualizacje. w ustawieniach w ogóle mi widzi że telewizor ma tylko 32" ale to chyba bez znaczenia. niby ustawia mi rozdzielczość 1920x1080 no ale ten obraz się nie mieści...

na windowsie tego problemu nie ma bo w ustawieniach karty graficznej można sobie ustawiać proporcje a w Mincie czy Ubuntu tego nie znalazłem. jakbym miał inną kartę graficzną to wgrałbym sterowniki od nvidii czy amd i podejrzewam że problemu by nie było.

moja karta graficzna to Intel HD Graphics 3000

podpowie ktoś coś ? tylko na ten moment utrudnieniem będzie to że jestem na Windowsie i przez kilka dni musi tak pozostać, ale może ktoś będzie miał jakieś pewne rozwiązanie mojego problemu

jeśli chodzi o linuksa to jestem niestety laikiem :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 27 sie 2013, 16:22 przez Maciekk, łącznie zmieniany 1 raz.
brrutus
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 29 lip 2013, 17:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: obcięty obraz po podłączeniu telewizora przez HDMI

Post autor: brrutus »

Zobacz czy twój tv nie ma opcji overscan albo underscan, unscaled zanim użyjesz tego kodu

Kod: Zaznacz cały

xrandr --output HDMI1 --transform 1.05,0,-35,0,1.05,-19,0,0,1
Maciekk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 27 sie 2013, 09:13
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Re: obcięty obraz po podłączeniu telewizora przez HDMI

Post autor: Maciekk »

w ustawieniach zaawansowanych telewizora znalazłem opcję 16:9 Overscan i jest ona włączona.
jak to wyłączam to troszkę jakby się obraz zmniejsza, odpalę ubuntu live i sprawdzę czy coś się zmieniło :)

edit:
normalnie szok :clap: wyłączyłem 16:9 Overscan i ustawiłem na sztywno 16:9 w telewizorze i wszystko działa elegancko. wcześniej było na Auto i w życiu bym na to nie wpadł że musi być na sztywno i problemu szukałem w linuxie... normalnie z rok czasu się z tym męczyłem i kombinowałem z różnymi dystrybucjami i ustawieniami. wielkie dzięki za pomoc. normalnie jestem mega zadowolony :lol: :lol: w końcu działa tak jak powinno wszystko. jeszcze raz dzięki :-D :-D
brrutus
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 29 lip 2013, 17:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: obcięty obraz po podłączeniu telewizora przez HDMI

Post autor: brrutus »

:clap:
To wracaj szybko do tego "złego" Linuxa :-D i dodaj [SOLVED] do tematu może ktoś skorzysta
Awatar użytkownika
pbrw
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 106
Rejestracja: 09 lis 2008, 14:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: obcięty obraz po podłączeniu telewizora przez HDMI

Post autor: pbrw »

U mnie na 32' Samsungu ta sama sytuacja ale nic nie działało. Problem obszedłem instalując sterowniki NVIDIA, najnowsze, które podobnie jak te pod Windowsa mają opcję ręcznej regulacji rozdzielczości.
Pod Windowsem niestety również muszę ręcznie dostrajać rozdzielczość.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości