[How-To] Uaktualnienie Ubuntu do nowszego wydania. Co i jak?

bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6688
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

[How-To] Uaktualnienie Ubuntu do nowszego wydania. Co i jak?

Post autor: bear7 » 03 wrz 2013, 21:33

Uaktualnienie jest niczym innym, jak procesem przejścia z wcześniejszego wydania Ubuntu, na jego nowsze wydanie przy jednoczesnym zachowaniu danych zgromadzonych przez użytkowników tego systemu. Zabawa polega na tym, że wcześniejszy system nie jest przez nas usuwany, a jest podczas tego procesu w locie zastępowany przez nowszy.

:!: Poradnik ten, nie jest żadnym oficjalnym poradnikiem. Jest zlepkiem własnych doświadczeń oraz obserwacji i przedstawia to, o czym należy pamiętać i co można zrobić, aby uaktualnienie przebiegło w miarę bez problemów i zakończyło się powodzeniem.
:!: Aktualizacja systemu do nowszego wydania jest procesem nieodwracalnym. W ramach ostrożności zaleca się wykonanie kopii zapasowej systemu i/lub ważnych danych.
:!: W razie niepowodzenia, warto jest mieć dostęp do płyty chociażby z system, z którego przeprowadzamy uaktualnienie.
:!: Poniższe działa mogą przynieść nieodwracalne zmiany, za które konsekwencje ponosi osoba, która je wykonuje. Inaczej... Co złego, to nie ja. ;-)


O czym należy pamiętać?
Kopia danych przede wszystkim. Uaktualnienie do nowszego wydania, jest procesem wspieranym przez Ubuntu, ale jest procesem nieodwracalnym. Pamiętaj, że proces ten, nie daje 100% gwarancji powodzenia. Niektórych rzeczy podczas tego procesu nie da się przewidzieć, dlatego też kopia danych jest jak najbardziej zalecana.
:arrow: viewtopic.php?f=145&t=150048, viewtopic.php?f=213&t=167743

Nie śpiesz się. Pośpiech raczej nie jest wskazany. Nie musisz przeprowadzać uaktualnienia w dzień premiery nowego wydania - nowe Ubuntu nie ucieknie i będzie dostępne przez najbliższych kilka miesięcy. W dzień premiery i przez kilka następnych dni, serwery mogą być przeciążone i mogą powstać problemy z połączeniem. Zaczekaj, aż cały entuzjazm opadnie. Jeżeli nie jesteś doświadczonym użytkownikiem, to zaczekaj na pierwsze reakcje dotyczące uaktualnienia - zaawansowani użytkownicy potrafią sobie radzić z powstałymi problemami i dość często dzielą się informacjami, jak sobie z nimi radzić. O istotnych problemach informuje Canoncial w notatkach dotyczących uaktualnienia.
:arrow: https://help.ubuntu.com/community/UpgradeNotes

Aktualizuj z wydania na wydanie. Zawsze przeprowadzaj uaktualnienie z obecnie używanego wydania, do jego następcy (na przykład z wydania 12.04 do 12.10, z 12.10 do 13.04). Jeżeli chcesz pominąć któreś wydanie, to zrób kopię swoich danych i zainstaluj system na nowo. Wyjątek stanowią wydania LTS (wydanie długoterminowe, LTS: Long Term Support), aczkolwiek uaktualnienie może być przeprowadzone z jednego wydania LTS do następnego wydania LTS (na przykład z 10.04 do 12.04, z 12.04 do 14.04). Wydania długoterminowe zalecane są osobom, które cenią sobie stabilność i nie mają parcia na nowsze wydania.

Sprawdź najpierw, w co się pakujesz. Sprawdź na forum, co inni piszą o uaktualnieniu do nowszego wydania lub co myślą o samym wydaniu. Jeżeli chcesz wiedzieć, w jaki sposób nowsze wydanie będzie współdziałać z twoim komputerem, to najlepszą metodą jest pobranie systemu i wypróbowanie w tak zwanym trybie Live.

Korzystaj z systemu ze wsparciem. Zawsze powinieneś pracować na wydaniu, które ciągle posiada oficjalne wsparcie i do którego ukazują się aktualizacje oprogramowania i bezpieczeństwa. Jeżeli twój "blaszak" ma już ładnych parę lat i obawiasz się problemów z wydajnością, to rozglądnij się za lżejszą dystrybucją, taką jak xubuntu lub lubuntu. Utrzymywanie system już bez wsparcia, to proszenie się o kłopoty, a te prędzej czy później, na pewno się pojawią.
:arrow: viewtopic.php?f=142&t=168998

Co zrobić przed aktualizacją?
Wyłącz/Usuń dodatkowe repozytoria i programy. Używanie pakietów spoza repozytoriów kontrolowanych przez Canonical, ogólnie nie jest rekomendowane, aczkolwiek możliwe. Korzystanie z nich podczas próby przejścia na nowsze wydanie, może uniemożliwić lub skomplikować proces uaktualnienia. Podobnie jest w przypadku pakietów instalowanych z innych źródeł (przy wykorzystaniu paczek deb lub skryptów). Wcześniejsze usunięcie (zablokowanie) dodatkowych repozytoriów oraz odinstalowanie/usunięcie wspomnianych pakietów będzie miało pozytywny wpływ na proces uaktualnienia Ubuntu.

:!: UWAGA: Niektóre dodatkowe repozytoria zawierają zamknięte sterowniki dla kart graficznych. Przy usuwaniu tych repozytoriów przydatny może się okazać programik/skrypt ppa-purge (domyślnie nie jest zainstalowany w systemie), który to nie tylko usunie repozytorium i przynależne mu pliki, ale również przywróci system do normalnego, oficjalnego stanu.
:?: man ppa-purge
:?: man dpkg

Co z jajem? Jeżeli jądro, na którym pracuje system, nie jest oficjalnym jajkiem, które domyślnie idzie z systemem i to, na którym obecnie pracuje nasz system zostało zainstalowane przy wykorzystaniu paczek deb lub zostało ręcznie skompilowane, przed uaktualnieniem zalecane jest, aby uruchomić system z jajka, które domyślnie jest dostarczane z wydaniem Ubuntu.

System w ryzach? Sprawdź, czy system na którym obecnie pracujesz jest zaktualizowany i wszystkie pakiety są bieżące i nie ma dostępnych już aktualizacji:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get dist-upgrade 
Jeżeli ktoś preferuje graficzne narzędzia, to w Ubuntu aktualizacje pakietów przeprowadza się za pomocą narzędzia Menadżer aktualizacji, który bez trudu można znaleźć w Dashu.

Ogarnij trochę zanim nabrudzisz. W systemie mogą siedzieć pobrane paczki, które były wcześniej wykorzystane podczas aktualizowania systemu. Nie będą one już potrzebne. Dodatkowo, mogą zwolnić trochę miejsca na dysku:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get autoremove

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get autoclean

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get clean
Na czym ja teraz pracuję? Przydałoby się również dowiedzieć, na jakiej wersji obecnie pracujemy. Jeżeli korzystamy z terminala, to wystarczy klepnąć polecenie:

Kod: Zaznacz cały

lsb_release -idrc
Jeżeli chcemy wyklikać, to musimy przejść do prawego rogu naszego ekranu, nacisnąć na przycisk zębatego koła i wybrać z menu O komputerze (w przypadku 12.04 należy przejść do Ustawienia systemu... i wówczas wybrać Informacje).

No to jak to uaktualnić?
System można uaktualnić wykorzystując do tego narzędzia graficzne lub terminal.

Aby uaktualnić system przy wykorzystaniu terminala:
1. Odpal terminal.
2. Sprawdź, czy dostępne jest nowsze wydanie:

Kod: Zaznacz cały

do-release-upgrade -c
3. Jeżeli w odpowiedzi otrzymasz informację, że nowe wydanie jest dostępne i chcesz kontynuować instalację, wówczas zastosuj polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo do-release-upgrade
4. Potwierdź powyższe polecenie swoim hasłem, obserwuj co się dzieje i gdy zostaniesz zapytany, czy rozpocząć aktualizację:

Kod: Zaznacz cały

Rozpocząć aktualizację? 


22 pakiety zostaną usunięte. 233 nowe pakiety zostaną zainstalowane. 
1291 pakietów zostanie zaktualizowanych. 

Konieczne pobranie w sumie 759 M. Pobieranie może potrwać około 8 
minut w przypadku tego łącza. 

Aktualizowanie systemu może potrwać kilka godzin. Procesu nie będzie 
można anulować po zakończeniu pobierania danych. 

 Kontynuuj [tN] Szczegóły [s]
To podejmij ostateczną decyzję: t - TAK, n - NIE.
5. W międzyczasie, możemy zostać poproszeni o potwierdzenie kilku informacji, takich jak, gdzie ma zostać zainstalowany GRUB. Zatem od czasu do czasu, należy zerknąć, czy wszystko przebiega po naszej myśli.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
:!: Może się okazać, że podczas sprawdzania, czy jest dostępna nowsza wersja, możemy otrzymać komunikat, że takiej wersji nie ma. Może to być spowodowane ustawieniami w pliku /etc/update-manager/release-upgrades dla opcji Prompt, które należy odpowiednio zmienić. Plik ten, ma następującą zawartość:

Kod: Zaznacz cały

# Default behavior for the release upgrader.

[DEFAULT]
# Default prompting behavior, valid options:
#
# never - Never check for a new release.
# normal - Check to see if a new release is available. If more than one new
#      release is found, the release upgrader will attempt to upgrade to
#      the release that immediately succeeds the currently-running
#      release.
# lts  - Check to see if a new LTS release is available. The upgrader
#      will attempt to upgrade to the first LTS release available after
#      the currently-running one. Note that this option should not be
#      used if the currently-running release is not itself an LTS
#      release, since in that case the upgrader won't be able to
#      determine if a newer release is available.
Prompt=lts
Wydania Ubuntu LTS, mają domyślnie ustawioną opcję Prompt tak, aby można było ją zaktualizować tylko do nowszego wydania LTS. Jeżeli nie chcemy czekać do kolejnego wydania LTS i chcemy zainstalować nowsze wydanie Ubuntu, które jest w pierwszej kolejności po naszym wydaniu, to musimy zmienić wartość opcji Prompt z lts, na normal. Można to zrobić edytując plik (czy to przy pomocy vi, czy gedit):

Kod: Zaznacz cały

sudo vi /etc/update-manager/release-upgrades
lub zrobić zamianę poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

sed 's/Prompt=lts/Prompt=normal/g' /etc/update-manager/release-upgrades | sudo tee /etc/update-manager/release-upgrades
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
[/color]

Aby uaktualnić system przy wykorzystaniu graficznego narzędzia Menedżer oprogramowania:
1. Otwórz Dash Unity i odszukaj aplikację Menedżer oprogramowania.
Obrazek
2. Gdy otworzy się okno aplikacji, naciśnij na dole przycisk Ustawienia..., który to otworzy nowe okno Zasoby oprogramowania.
3. Wybierz zakładkę Aktualizacje.
Obrazek
4. Ustaw opcję Powiadamienie o nowych wydaniach Ubuntu jako Każdej nowej wersji.
Obrazek
5. Zamknij okno Zasoby oprogramowania i powróć do okna Menedżera oprogramowania.
6. W oknie Menedżera oprogramowania naciśnij przycisk Sprawdź.
7. Gdy system odnajdzie nowe wydanie, w oknie pojawi się informacja o tym wydaniu z możliwością jego zainstalowania.
8. Podasz instalacji, instalator może zapytać o pewne rzeczy (na przykład, gdzie zainstalować GRUB-a) - potwierdź domyślnie proponowane opcje lub wprowadź zmiany według twojego uznania.


Znalazłeś błąd lub niepoprawną informację? Daj mi znać.
Załączniki
screen3.png
(22.29 KiB) Nie pobierany
screen2.png
(17.19 KiB) Nie pobierany
screen1.png
(130.13 KiB) Nie pobierany
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja i konfiguracja systemu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości