Edycja domyślnych repozytoriów oraz dodawanie nowych za pomocą Centrum Oprogramowania Ubuntu (COU).

Tylko gotowe rozwiązania.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6688
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Edycja domyślnych repozytoriów oraz dodawanie nowych za pomocą Centrum Oprogramowania Ubuntu (COU).

Post autor: bear7 » 17 paź 2013, 11:44

W Ubuntu, repozytoriami oraz oprogramowaniem można zarządzać na kilka sposobów i wykorzystując do tego przeróżne programy. Od wydania 12.04, domyślną aplikacją przeznaczoną do tych celów jest Centrum Oprogramowania Ubuntu (w skrócie COU). Poniżej podane jest jak krok po kroku edytować źródła domyślnie dostępne po instalacji systemu, a także jak dodać nowe źródła pochodzenia trzeciego: znajdują się na Launchpadzie lub na prywatnych serwerach.

:?: Czym są i do czego służą repozytoria oraz lista repozytoriów dla Naszego forum: viewtopic.php?f=142&t=169868
:?: Jak edytować repozytoria wykorzystując narzędzia terminala/konsoli: viewtopic.php?f=142&t=169870.
  • 1. Edycja domyślnych repozytoriów Ubuntu.
Obrazek
Uruchom COU (1) z panelu Unity, bądź wpisując w wyszukiwarce Unity (dash) Centrum Oprogramowania Ubuntu.
Obrazek
Z górnego panelu wybierz (2) Edycja > Zasoby oprogramowania....
Obrazek
Uruchomienie COU właściwie nie jest konieczne. W wydaniu 12.04 do okna edycji repozytoriów można dostać się wykorzystując Menedżera aktualizacji i wybrać przycisk Ustawienia...:
Obrazek
W wydaniach nowszych niż 12.04, do edycji repozytoriów został przeznaczony osobny program - teraz, wystarczy w dashu odszukać Oprogramowanie i aktualizacje.
Obrazek
:idea: Po uruchomieniu okna Oprogramowanie i aktualizacje, na zakładce Oprogramowanie Ubuntu możemy zauważyć, że repozytoria podstawowe i obowiązkowe są domyślnie włączone. Świeżo po instalacji, Ubuntu pobiera pliki z głównego serwera. Aby zmienić kraj, z którego będą pobierane pliki, otwieramy (3) listę dla Serwer pobierania i wybieramy (4) opcję Serwer dla kraju Polska.
Obrazek
Przy pierwszej zmianie dowolnej opcji w oknie do zarządzania repozytoriami, ukaże nam się okno (5) z żądaniem potwierdzenie zmiany ustawień, które trzeba uwierzytelnić podając hasło administratora.
Obrazek
:?: Opcje, dla repozytoriów przydatnych, dostępne są na zakładce Inne oprogramowanie. Repozytoria niezależne (extras) domyślnie są włączone. Wyłączone są natomiast repozytoria partnerskie (6). Aby uzyskać do nich dostęp należy je po prostu zaznaczyć.
Obrazek
:!: Aby mieć możliwość instalacji nowszych paczek, które z pewnych względów nie znalazły się w domyślnych repozytoriach, należy przejść na zakładkę Aktualizację i zaznaczyć opcję Wstępne wydania aktualizacji (7).
Ze względu na to, że w repozytoriach tych znajdują się pakiety, które mogą mieć znaczący wpływ na stabilność systemu, nie są one zalecane.
  • 2. Dodawanie repozytoriów pochodzenia trzeciego.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
:!: :!: :!: UWAGA:
Wykorzystywanie dodatkowych repozytoriów nie jest w żaden sposób wymagane. Dodatkowe repozytoria mają na celu ułatwienie instalacji oprogramowania, z którego chcemy korzystać i które nie jest dostępne w domyślnych repozytoriach, jak jest często w przypadku zamkniętych sterowników dla kart graficznych.

Używanie dodatkowych repozytoriów może znacząco wpłynąć na stabilność systemu. Często, kilka programów współdzieli ze sobą pewne biblioteki, które są wymagane do ich poprawnego działania - tworzą się tak zwane zależności. Ubuntu dość dobrze radzi sobie z zarządzaniem oprogramowaniem oraz zależnościami. Aczkolwiek może się zdarzyć, że zaktualizowanie zależności jednego programu, może spowodować, że inne przestaną odpowiadać i/lub nie będą działały tak, jak powinny. Dlatego też, stosowanie dodatkowych repozytoriów jest raczej odradzane, a jeżeli już powstała konieczność ich używania, to zaleca się ograniczenie ich do minimum.

Pamiętaj, wykorzystaj tylko te repozytoria, które są Ci niezbędne do pracy na komputerze i/lub do jego skonfigurowania. Przed dodaniem archiwum ze sterownikami, upewnij się, że zawarte w nich sterowniki, obsługują twój sprzęt - w tym celu, zapoznaj się ze oficjalną stroną repozytorium.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
    • 2.1 Repozytoria udostępnione na Launchpadzie.
Obrazek
Po odnalezieniu PPA na Launchpadzie, musimy sprawdzić jego położenie (1) oraz to, czy jest przystosowane (2) do wersji systemu, z którego korzystamy.
Obrazek
Po wywołaniu okna edycji repozytoriów, przechodzimy (3) do zakładki Inne oprogramowanie i wybieramy (4) przycisk Dodaj....
Obrazek
W nowym oknie jesteśmy proszeni o podanie (5) położenia dla dodawanego PPA.
Obrazek
Podobnie, jak to było w przypadku edycji domyślnych repozytoriów, przy próbie dodania zasobu, zostaniemy poproszeni (6) o potwierdzenie zmiany ustawień podając hasło administratora.
Obrazek
Nowe PPA z gotowymi paczkami jest dodane. Niektóre z PPA, mają także opcję pobierania plików źródłowych. Domyślnie, te PPA nie są jednak aktywowane. Aby je odblokować, należy je zaznaczyć (7) na liście w zakładce Inne oprogramowanie.
Obrazek
Przy dodawaniu nowego PPA z Launchpada, klucz PGP, który ma za zadanie uwierzytelnić archiwum, jest domyślnie dodany - jego obecność jest zarejestrowana na zakładce Uwierzytelnienie.
Obrazek
Po dodaniu nowego PPA, dostępne źródła powinny być automatycznie odświeżone. COU umożliwia filtrowanie wyświetlania (9).
Obrazek
Po zastosowaniu filtrowania (10), mamy możliwość przeglądania paczek należących do przeglądanego źródła.
Obrazek
Jeżeli w oknie filtrowania źródeł w COU, brak jest na liście nowo dodanego PPA, należy ponownie uruchomić aplikację. Gdy i to zawiedzie, wówczas z panelu Unity, należy wywołać Menedżera aktualizacji (w przypadku 12.04) i sprawdzić aktualizacje i/lub ponownie uruchomić komputer.
Obrazek
W przypadku wydań nowszych niż 12.04, należy uruchomić Aktualizacje oprogramowania i/lub ponownie uruchomić komputer.
    • 2.2 Repozytoria na oddzielnych, prywatnych serwerach.
Obrazek
Otwieramy okno Oprogramowanie i aktualizacje, przechodzimy (1) do zakładki Inne oprogramowanie i wybieramy (2) przycisk Dodaj....
Obrazek
W nowym oknie (3) jesteśmy proszeni o podanie informacji dotyczących nowo dodawanego źródła - zazwyczaj w takich wypadkach musimy znać typu archiwum, adres położenia, nazwę kodową dystrybucji oraz nazwy komponentów, do których chcemy uzyskać dostęp.
Obrazek
Przy próbie dodania zasobu, zostaniemy poproszeni (4) o hasło administratora w celu potwierdzenie wprowadzonych zmian.
Obrazek
Potwierdzeniem dodania nowego repozytorium będzie jego obecność na zakładce Inne oprogramowanie. Niektóre repozytoria posiadają osobne archiwa z plikami źródłowymi, które mogą być domyślnie zablokowane - aby je włączyć (5), należy je po prostu zaznaczyć.
Obrazek
W przypadku repozytoriów prywatnych, należy dodatkowo pobrać klucz PGP. W tym celu, po odnalezieniu adresu dla danego klucza, otwieramy go w przeglądarce (6) i o ile niezostanie automatycznie pobrany, zapisujemy go na dysku (7).
Obrazek
Nazwa i miejsce zapisu są opcjonalne. Preferowany format, w jakim plik ma zostać zapisany (8), to Zwykły dokument tekstowy.
Obrazek
Przechodzimy (9) na zakładkę Uwierzytelnienie i wybieramy (10) opcję Zaimportuj plik klucza....
Obrazek
W nowym oknie wskazujemy (11) należy wskazać położenie i plik, który przechowuje nasz klucz PGP.
Obrazek
Po pomyślnym dodaniu klucza PGP, powinien on się pojawić (12) na liście w zakładce Uwierzytelnienie.
Obrazek
Po pomyślnym dodaniu nowego repozytorium, dostępne źródła powinny być automatycznie odświeżone. COU umożliwia filtrowanie wyświetlania (13).
Obrazek
Po zastosowaniu filtrowania (14), mamy możliwość przeglądania paczek należących do przeglądanego źródła.
Obrazek
Jeżeli w oknie filtrowania źródeł w COU, brak jest na liście nowo dodanego PPA, należy ponownie uruchomić aplikację. Gdy i to zawiedzie, wówczas z panelu Unity, należy wywołać Menedżera aktualizacji (w przypadku 12.04) i sprawdzić aktualizacje i/lub ponownie uruchomić komputer.
Obrazek
W przypadku wydań nowszych niż 12.04, należy uruchomić Aktualizacje oprogramowania i/lub ponownie uruchomić komputer.

Jest coś, co warto umieścić/zmienić/poprawić, daj mi znać przez PW: ucp.php?i=pm&mode=compose&u=93287
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poradniki i przewodniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość