Lekki Linux na słaby sprzęt - Trylogii część wtóra - Środowiska graficzne i menedżery okien

Tylko gotowe rozwiązania.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 762
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64
Lokalizacja: WOLA DZBĄDZKA 13 ZA FIGURO W LEWO

Lekki Linux na słaby sprzęt - Trylogii część wtóra - Środowiska graficzne i menedżery okien

Post autor: Hwiparam » 16 gru 2013, 20:38

Witam ponownie, niniejszy poradnik ma być zapowiedzianą kontynuacją poprzedniego wpisu o lekkich dystrybucjach Linuksa. W tej części planuję zgromadzić przydatne informacje na temat środowisk graficznych o małych wymaganiach sprzętowych. Ubuntu domyślnie dostarczane jest z desktopem Unity, który do lekkich nie należy, ba, jest według mnie jednym z cięższych linuksowych pulpitów. Są jeszcze środowiska takie, jak KDE, GNOME, Cinnamon, ale żadne z nich jakoś specjalnie nie powala pod względem lekkości. Ale na tym świat DE/WM pod Linuksami się nie kończy. Tak, można mieć lekki i całkiem funkcjonalny pulpit graficzny nawet na kiepskim sprzęcie. Tutaj zamierzam opisać kilka wiodących rozwiązań z tego właśnie gatunku:

XFCE - Środowisko graficzne będące dobrym kompromisem między lekkością, a funkcjonalnością. Samo w sobie stanowi pełnoprawny pulpit z podstawowym zestawem oprogramowania biurkowego. Jest przejrzyste, konfigurowalne, a przy tym całkiem nieźle sprawdza się na starych (no, może nie bardzo starych) maszynach.
http://www.xfce.org/
http://xubuntu.org/ - przykład systemu opartego o to właśnie środowisko.

LXDE - Dość minimalistyczny desktop (XFCE jednak mimo wszystko trudno mi określić tym epitetem) zawierający w sobie jedynie garść podstawowego oprogramowania oraz kilka prostych narzędzi konfiguracyjnych. Cechuje się głównie niskim zapotrzebowaniem na zasoby, tzw. "bells & whistles" schodzą tu na dalszy plan... Aczkolwiek przy odrobinie chęci może ono wyglądać wcale nie gorzej od swoich większych "kolegów".
http://lxde.org/
http://www.lubuntu.net/ - przykładowe distro z LXDE.

E17 - Lekkie środowisko z dość ciekawymi efektami graficznymi.
http://www.enlightenment.org/

Fluxbox
- Fluxbox nie jest już środowiskiem graficznym, a jedynie menedżerem okien. Oznacza to, że nie posiada żadnych dodatkowych aplikacji ułatwiających pracę - trzeba się o nie zatroszczyć we własnym zakresie (o tym powiem trochę w następnej części poradnika). Fluxbox jest aplikacją bardzo elastyczną i łatwo konfigurowalną... Choć bynajmniej nie posiada żadnych graficznych narzędzi konfiguracyjnych. Cały proces konfiguracji odbywa się na zasadzie ręcznej edycji plików tekstowych - Czy można sobie wyobrazić coś bardziej minimalistycznego? Edycja rzeczonych plików wbrew pozorom wcale nie jest trudnym zadaniem. Jest ich zaledwie kilka i wszystkie mają prostą i zrozumiałą składnię, którą bez problemu da się przyswoić w dość krótkim czasie.
http://fluxbox.org/
http://fluxboxpl.org/portal/Strona_g%C5%82%C3%B3wna - polski portal poświęcony Fluxboksowi.
http://linux.gda.pl/spotkania/sp_40/Jar ... ntacja.pdf - dość wyczerpujący opis wstępnej konfiguracji Fluxboksa do postaci używalnej ;)

Openbox - Kolejny menedżer okien, dość bliski krewny Fluxboksa, o zbliżonej do niego filozofii działania. Różni się od poprzednika przede wszystkim składnią plików konfiguracyjnych, czy pewnymi funkcjonalnościami, jak na przykład panel (Openbox go nie posiada, należy w tym celu doinstalować np. tint2), czy dynamiczne menu (obecne w Openboksie).
Openbox, podobnie jak Fluxbox, najlepiej sprawdza się na systemach, które samemu konfigurujemy od podstaw (Vide: Arch, Debian, Gentoo) - można się wtedy sporo nauczyć, nie tylko o menedżerach okien, ale także o budowie i zasadach działania systemów Linux. Polecam to rozwiązanie każdemu chętnemu na wiedzę w zakresie konfiguracji Pingwina od podstaw.
http://openbox.org/

Ratpoison - Na koniec ciekawostka ;) Menedżer okien obsługiwany przy pomocy klawiatury. Autorzy twierdzą, że do korzystania z niego nie jest konieczne posiadanie myszy.
http://www.nongnu.org/ratpoison/

Niebawem powstanie trzecia część mojego poradnika, w której opiszę w skrócie dobór lekkich aplikacji użytkowych i parę prostych zasad budowania lekkiego desktopu. Stay tuned...
BO MY PISZO JAK SIE MUWI A NIE JAK SIE PISZE

inny OS = Arch Linux
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poradniki i przewodniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości