jak zapobiec włączaniu się dysków należących do RAID (oraz tych poza macierzą) na starcie systemu?

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Lapsio
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 14 sie 2010, 10:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

jak zapobiec włączaniu się dysków należących do RAID (oraz tych poza macierzą) na starcie systemu?

Post autor: Lapsio »

Witam. Używam 3 dyskowego softowego RAID5 z Seagate NAS 2tb jako magazyn do kopii zapasowych. używam go BARDZO rzadko, do tej pory zamontowalem je z 2 razy od miesiaca, a z tego co widze ze smartctl glowica byla parkowana 18 razy (lol) a dyski chodzą cały czas. Nie dziwi to w kontekscie ze to dyski NASowe, ale jednak chciałbym żeby dyski zaczynały działać dopiero po zamontowaniu, i nie chodzi mi tylko o głowice, ale takze o obroty talerzy. Wiem, że mogę zatrzymac dyski po starcie, ale chcialbym zeby one w ogole nie zaczynaly sie krecic przy uruchamianiu mdadm, nie podejrzewam żeby mdadm potrzebowal czegos od tych dysków do samego utworzenia urzadzenia /dev/md0. Czy jest to w ogole możliwe? Podobny problem mam z dyskiem nie należącym do RAID, zewnętrznym Samsungiem USB, zaczyna się kręcic bez potrzeby na starcie, potem sie zatrzymuje a ja go nie uzywam tygodniami, a on przy kazdym uruchomieniu systemu sie wlacza. Chciałbym raczej oszczędzac te dyski zeby z 10 lat pociagnely, w koncu bede ich uzywal pewnie jakos raz na miesiac.
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: jak zapobiec włączaniu się dysków należących do RAID (oraz tych poza macierzą) na starcie systemu?

Post autor: pioruns »

Bez przesady?...
Odłącz dysk twardy USB od komputera i odłóż do szafki. Za miesiąc, jak będziesz go potrzebował, to go podłączysz do komputera.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Lapsio
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 14 sie 2010, 10:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: jak zapobiec włączaniu się dysków należących do RAID (oraz tych poza macierzą) na starcie systemu?

Post autor: Lapsio »

RAID nie mam jak odlaczyc :C
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości