Rozwalony system plików na pendrive.

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
bboylubsko
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 22 cze 2014, 09:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Rozwalony system plików na pendrive.

Post autor: bboylubsko »

Siema.
Już 2 raz, gdy startuje kompa z live USB Ubuntu 14.04 i zmieniam sterowniki na NVIDIA + instaluję repozytoria z programu "pisklak" po restarcie system już nie wstaje twierdząc że brakuje czegoś w katalogu casper. Odpalam kompa spod windows i widzę że pliki w tym folderze mają wadę nazwy i rozmiary rzędu 20 GB - gdzie mój pendrive to skromne 8GB. Ok - posypał się system plików. Zrobiłem format, ponownie użyłem UUI do postawienia systemu, ale znowu to samo i znowu katalog casper i znowu po operacji stery + repozytoria. Jakaś rada na to? Pierwsze wrażenie było super, przesiadka z dinozaura XP bardzo fajnie mnie zaskoczyła. Jednak chciałbym na razie go przetestować jako Live USB. Niestety coś mi się psuje i nie wiem jak na to zaradzić. No może jeszcze założyłem nowe konto z uprawnieniami administratora. Tak to nic nie ruszałem. Proszę o pomoc.

Edycja:
Przypomniało mi się jeszcze. Przy starcie systemu, gdy lecą te kropeczki klikam zawsze strzałkę w dół i widzę coś w rodzaju konsoli. Za każdym razem wyskakuje coś takiego na początku:

Kod: Zaznacz cały

/init: line 7: can't open  /dev/sr0: No medium found
unmount: can't unmount /cdrom: Device or resource busy
I tak kilka razy po czym Generating locales i startuje.
Awatar użytkownika
Rafcio
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 12 paź 2011, 06:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Rozwalony system plików na pendrive.

Post autor: Rafcio »

Hej,
z tego co napisałeś rozumie ,że rozpakowałeś tylko obraz iso na pamięć flash i instalujesz pakiety jak na normalny system to nie będzie chodzić .
Potrzeba Ci utworzyć partycje na pendrive np:
logiczna "/" 6GB
logiczna "/home" 1GB
logiczna "swap" 1GB
i zainstalować normalnie system umieszczając Gruba na pendrive i przy starcie wybierać w biosie dysk USB.
Debian Jessie
bboylubsko
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 22 cze 2014, 09:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Rozwalony system plików na pendrive.

Post autor: bboylubsko »

Dzięki za odpowiedź ;) Nie bardzo jeszcze wiem jakimi programami osiągnąć taki efekt, ale widzę że jestem już coraz bliżej zmiany systemu :) Użyłem Universal USB Installer na takich ustawieniach: http://bankfotek.pl/image/1744977.jpeg. Jak stworzę już pendrive to po reboocie wybieram tylko "Wypróbuj Ubuntu" i heja.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Rozwalony system plików na pendrive.

Post autor: bear7 »

Rafcio pisze:Hej,
z tego co napisałeś rozumie ,że rozpakowałeś tylko obraz iso na pamięć flash i instalujesz pakiety jak na normalny system to nie będzie chodzić .
Potrzeba Ci utworzyć partycje na pendrive np:
logiczna "/" 6GB
logiczna "/home" 1GB
logiczna "swap" 1GB
i zainstalować normalnie system umieszczając Gruba na pendrive i przy starcie wybierać w biosie dysk USB.
Jeżeli pamięć USB ma rozmiar jedynie 8GB to tworzenie osobnego /home raczej można odpuścić i zrobić jedynie / oraz swap.
bboylubsko pisze:Dzięki za odpowiedź ;) Nie bardzo jeszcze wiem jakimi programami osiągnąć taki efekt
Partycje możesz utworzyć programem GParted.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
bboylubsko
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 22 cze 2014, 09:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Rozwalony system plików na pendrive.

Post autor: bboylubsko »

Pytania:
1. Rozumiem, że system plików musi być jakiś inny tak?
2. Gdy najbardziej sensowny podział to 2 partycje - jakie pojemności?
3. No i z tym GRUBEM, ale to później.
Dzięki raz jeszcze za zainteresowanie tematem!

Edycja:
Dorwałem program pod windę o nazwie MiniTool Partition Wizard. http://bankfotek.pl/image/1744994.jpeg
Wszystko jest ok? Co dalej? :)
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Rozwalony system plików na pendrive.

Post autor: enedil »

Szczerze - nie rób SWAPu, szybko zabije pendrive.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
bboylubsko
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 22 cze 2014, 09:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Rozwalony system plików na pendrive.

Post autor: bboylubsko »

Ehh. Czyli.. Da radę te Ubuntu na pendrive zrobić? Tak żeby było stabilnie, sprawnie, ze wszystkimi sterami i repozytoriami?
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Rozwalony system plików na pendrive.

Post autor: enedil »

bboylubsko pisze:Ehh. Czyli.. Da radę te Ubuntu na pendrive zrobić? Tak żeby było stabilnie, sprawnie, ze wszystkimi sterami i repozytoriami?
Da radę. Zrób jedną partycję na '/'. To wszystko.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Rozwalony system plików na pendrive.

Post autor: bear7 »

bboylubsko pisze:Ehh. Czyli.. Da radę te Ubuntu na pendrive zrobić? Tak żeby było stabilnie, sprawnie, ze wszystkimi sterami i repozytoriami?
Tylu ilu użytkowników, tyle znajdziesz opinii i sugestii. Ogólnie, instalowanie systemu na pendrivie nie jest zalecanym rozwiązaniem. Ciągły odczyt i zapis ma negatywny wpływ na żywotność tych urządzeń. Również prędkość zapisu i odczytu na tych urządzeniach jest ograniczona co przekłada się na działanie systemu.

Można Ubuntu postawić na pendrive. Można zrobić bezpośrednią instalację lub skorzystać z trybu/metody persistent. Jak decydujesz się na normalną instalację, to przy dostępnych jedynie 8GB nie ma co dzielić na osobne partycje.

Tak czy inaczej, jak chcesz, aby było stabilnie i sprawnie, to zamiast kombinować z pendrivem, zapoznaj się z naszym Przewodnikiem Ubuntu 14.04 i instaluj Ubuntu na dysku, na osobnej partycji/partycjach.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
bboylubsko
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 22 cze 2014, 09:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Rozwalony system plików na pendrive.

Post autor: bboylubsko »

Ok, przekonaliście mnie. Zatem ostatnie pytania i można zamykać. System który próbuję zainstalować to środowisko GNOME? Te błędy z 1 postu coś wam mówią?

Kod: Zaznacz cały

Ubuntu 14.04PL Triumfalna Turkawka DVD/USB i386 (x86, wersja 32-bitowa)
Dzięki i cześć ;)
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Rozwalony system plików na pendrive.

Post autor: bear7 »

Te błędy z 1 postu coś wam mówią?
Każdy błąd jest komunikatem, ale nie każdy komunikat jest błędem. To, co ty otrzymujesz, to jest komunikat, który możesz zignorować.
Zatem ostatnie pytania i można zamykać. System który próbuję zainstalować to środowisko GNOME?
Na forum panuje zasada:
Na Forum panuje zasada:jeden temat = jeden problemZastosuj się do tej zasady i opisz w osobnych tematach niezwiązane ze sobą wątki z Twojej wiadomościW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
Domyślnym środowiskiem graficznym w Ubuntu jest Unity i w Naszym remiksie, nie zostało to zmienione. Jak chcesz korzystać z GNOME, to możesz zainstalować dodatkowe środowisko po instalacji systemu lub zainteresuje się wydaniem Ubuntu GNOME.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości