Dell Vostro 3900 MT - Instalacja systemu 32bitowego na dysku z zainstalowanym 64bitowym systemem.

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
abix_adamj
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 05 sie 2007, 18:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Dell Vostro 3900 MT - Instalacja systemu 32bitowego na dysku z zainstalowanym 64bitowym systemem.

Post autor: abix_adamj »

Witam serdecznie,

po 2 godzinach walki znalazłem rozwiązanie, więc ten post to nie prośba, a raczej przestroga dla innych, aby nie tracili czasu ;-)
Mam nadzieję, że moja informacja będzie przydatna.

Zakupiłem piękny Dell Vostro, z preinstalowanym Ubuntu 12.04.1 na dysku twardym. Ale ponieważ nie przepadam za Unity, więc chciałem po prostu skasować ów 12.04 i zastąpić go innym, chciałem zainstalować remiks FREE_Desktop (bazuje na 12.04, 32 bitowy, XFCE, LTS kernel 3.13).
Przygotowałem sobie pendrive bootowalny, BIOS przestawiłem na LEGACY, wystartowałem system. Zawsze, zanim będę coś próbował instalować, najpierw testuję, więc uruchomiłem go w opcji Live. A tutaj niespodzianka - Kernel Panic! No dobrze, przecież nie od dziś zajmuję się Linuksem, dam sobie radę - zakasałem rękawy i zabrałem się do pracy... myślącej. Próbowałem różnych opcji procesora w BIOS, różnych parametrów uruchomienia kernela. Spróbowałem jeszcze innego live 32-bitowego na USB - nie działa. Spróbowałem cokolwiek 64bitowego - DZIAŁA! Więc 64 bitowe systemy się uruchamiają, a 32 bitowe nie. Dziwne... CPU to zwykły Intel 2 rdzeniowy, w sumie niezbyt wielki model. Zresztą, chyba nie powinno być tak, aby na 64 bitowym procesorze nie chciał ruszyć 32 bitowy system...
Kernel panic wskazywał na:

Kod: Zaznacz cały

loop modprobe binfmt-464c
Szukałem u wujka Google, ale nic sensownego nie znalazłem. Nic... po prostu dwie godziny zmarnowane.

I nagle przyszło olśnienie.... przypomniałem sobie, że kiedyś już coś takiego miałem. Na podobnym Dellu. Co zrobiłem?
Wypiąłem dysk twardy i viola! Działa jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki! Więc ciekawostka przyrodnicza jest taka:
Jeśli na dysku jest preinstalowany 64bitowy linux, to 32bitowy z USB się nie uruchomi ;-)

Więc wziąłem RescueCD, uruchomiłem z CD-ROM (tu już nic mi nie przeszkodziło, 32 bitowy system uruchomił się bez problemu), wyczyściłem (skasowałem) wszystko z twardego dysku, czyli:

a) cfdisk skasowałem wszystkie partycje
b) na wszelki wypadek nadpisałem BootSector dysku (Uwaga! nie róbcie tego w normalnie działającym systemie):

Kod: Zaznacz cały

dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count 1000
Potem już bez żadnych problemów zainstalowałem system z USB ;-) Niby proste, tylko trzeba pamiętać.

pozdrawiam,
Adam
Ostatnio zmieniony 28 sie 2014, 20:36 przez abix_adamj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Dell Vostro 3900 MT z preinstalowanym Ubuntu - ku przestrodze.

Post autor: igotit4free »

Nazwij ten temat jakoś sensownie, jeśli ma on zostać przez kogoś w potrzebie znaleziony ... chociaż na Boga nie rozumiem co tobą kierowało? Jaka idea przyświeca instalacji na tej maszynie jakieś 32bitowej egzotyki? Jeśli (co dla mnie zrozumiałe) Unity cię odrzuca, nie prościej było mu "podziękować" i zainstalować tam cokolwiek innego? KDE, Xfce albo LDXE instaluje się jedną komendą, nie trzeba gór przesuwać ...
Tak czy inaczej, jeśli uważasz że to komuś posłuży i że niesie to jakąś ogólną regułę, to daj temu treściwy tytuł.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
abix_adamj
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 05 sie 2007, 18:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Dell Vostro 3900 MT - Instalacja systemu 32bitowego na dysku z zainstalowanym 64bitowym systemem.

Post autor: abix_adamj »

Co mna kieruje? Otóż mam kilka programów, które działają tylko na 32bitach, a które wykorzystuję, więc potrzebuje system 32bitowy. A narzut czasowy stronicowania pamięci jest dla mnie niezbyt dużym problemem w dzisiejszych czasach.

Adam
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Dell Vostro 3900 MT - Instalacja systemu 32bitowego na dysku z zainstalowanym 64bitowym systemem.

Post autor: bear7 »

abix_adamj pisze:Co mna kieruje? Otóż mam kilka programów, które działają tylko na 32bitach, a które wykorzystuję, więc potrzebuje system 32bitowy.
Taki mały OT, ale o multiarch kolega słyszał? Klepnij:

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg --add-architecture i386
Następnie:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update
a następnie instalujesz, to co potrzebujesz, a jak trzeba wymusić 32-bity, to:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install paczka:i386
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości