Programowanie aplikacji z innych OS'ów na Ubuntu

Bash, C, C++, Java, PHP, Ruby, GTK, Qt i wiele innych - wszystko tutaj.
PabloZet
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2015, 20:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Programowanie aplikacji z innych OS'ów na Ubuntu

Post autor: PabloZet »

Witam!

Ponieważ to jest mój pierwszy post na forum to na wstępie chciałbym przywitać bardzo serdecznie wszystkich forumowiczów.

Postanowiłem założyć konto na tym polskim forum Ubuntu ponieważ pewnie znajdują się tu osoby które siedzą już długo w Ubuntu (i ogólnie w linuksie) i mają pewnie w wysokim stopniu wszystko obcykane. Ja że tak powiem Ubuntu używałem jedynie że tak to nazwę do celów biurowych np. programowanie(html, php, js), multimedia(muzyka, filmy, zdjęcia) i tam czasami w celach rozrywkowych czyli jakieś małe gierki. Ale do rzeczy! Chciałbym zacząć się przydawać społeczności Ubuntu i "dołożyć swoje trzy grosze". Lubię programować w php, a z tego co mi wiadomo to np. C i C++ mają podobną zasadę jeśli chodzi o takie podstawy jak instrukcje warunkowe, pętle, klasy(C nie posiada, ale C++ z tego co mi wiadomo posiada programowanie obiektowe).

Chciałbym ogólnie zająć się pisaniem na początek jakiś prostych aplikacji na Ubuntu żeby się "rozgrzać" i "wgryźć" w ten temat.
I w tej o to sprawie chciałbym was zapytać jak to wygląda pisanie aplikacji która jest np. na windowsa, ale nie ma jej na Ubuntu?

Czy trzeba pisać taką aplikację od nowa, czy jest jakaś możliwość wykorzystania kodów źródłowych z tej na windowsa i tylko poprzerabiać ją pod linuksa?

Jeśli macie jakieś ciekawe rady z programowaniem to z chęcią je przyjmę, a za odpowiedź na powyższe pytanie będę niezmiernie wdzięczny.

Pozdrawiam wszystkich!
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Programowanie aplikacji z innych OS'ów na Ubuntu

Post autor: enedil »

Prawie zawsze gdy aplikacja jest na Windows, a nie ma jej na Linuksie, to kod źródłowy nie jest dostępny, ergo musisz pisać aplikację od nowa. Pisanie od nowa = patrzysz jak działa i piszesz tak aby zachowywało się w ten sam sposób.

I niestety, z twojego opisu wynika, że może niekoniecznie dobrze programujesz. Mogę się mylić. Ale daj dowody.

Chociażby, budowa klas może znacząco odbiegać od tych z PHP. Funkcje wirtualne, polimorfizm są inne.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
civi
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 24 sie 2005, 19:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Programowanie aplikacji z innych OS'ów na Ubuntu

Post autor: civi »

Jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz powiadają. Polecam zacząć od hello world nawet jeżeli znasz już php. Nauka od zera może i jest śmieszna ale przynajmniej nie pominiesz niczego. A jednak php różni się od cpp bardzo. Z lektur polecę Symfonie Grębosza, ale to pewnie znajdziesz w każdym przewodniku/tutorialu.
PabloZet
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2015, 20:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Programowanie aplikacji z innych OS'ów na Ubuntu

Post autor: PabloZet »

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi :) właśnie od tego zacząłem ;) od "Hello world" czyli "from zero to hero" :P w miarę ogarnąłem wstęp do C++ (podstawowa struktura, kompilacja, biblioteki typu +GTK i tego typu podstawy), ale wiadomo... to tylko mój początek który pewnie wynosi jakiś 0,1% ze 100% :P no ale nie zamierzam się poddać prędko ;)
Z lektur polecę Symfonie Grębosza
Na pewno też do tego zajrzę ;)

Jeśli macie jeszcze jakieś praktyczne rady lub znacie jakieś książki, strony pomocne dla początkujących to z chęcią bym do tych źródeł zajrzał :)

Pozdrawiam! :)
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Programowanie aplikacji z innych OS'ów na Ubuntu

Post autor: enedil »

Nie bierz Grębosza.
Uczy złych nawyków, oraz jest przestarzała.

Do programowania na Linuksie przyda się lektura
http://www.advancedlinuxprogramming.com/

Oraz, musisz używać dokumentacji. Tu jest to ładnie zebrane:
http://pl.cppreference.com/w/cpp
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości