Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
novyneo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 02 sie 2013, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: novyneo »

Witam serdecznie szanowne grono forumowiczów .

Pytanie może być błahe i większość z Was nawet na nie nie odpowie. Liczę jednak na to że w krótkich słowach ktoś coś napisze.
Pytanie jest takie: Zostawić windowsa na dysku czy pożegnać go na zawsze i zainstalować na całości Ubuntu?
Sprzęt: Netbook Samsung N120 z
System: Windows XP Home Edition
Wersja: 2002
Dodatek Service Pack 3
Procek: Intel Atom N270 @1,60GHz
RAM: 1GB

Obecnie Winda zajmuje największą część miejsca. 27GB to tzw windosowy C, na którym jest zainstalowana winda i tam też znajduje się Recovery. Partycja D - media, dokumenty i cała reszta windowsa waży 105GB. Jeśli chodzi o Ubuntu to na ext3/ext4 przeznaczone mam 10 + 800GB.
Podział taki mam od dłuższego czasu, kiedy to postanowiłem bliżej zaprzyjaźnić się z Ubuntu 12.04, co zresztą okazało się "pierwszą miłością". Dziś używam 14.04 na tym samym sprzęcie. Winda służy mi w przypadku gdy coś w Ubuntu zepsuję, ewentualnie coś potrzebuję zrobić a nie mogę na linuxie (jedną z takich rzeczy jest synchronizacja zegarka Suunto z serwerem Movescount przy pomocy aplikacji Moveslink2, która na Ubuntu jeszcze się nie pojawiła).

Może ktoś z Was ma podobne rozterki lub zdanie na temat funkcjonowania Ubuntu na kompie z Windowsem? Ewentualnie przeznaczenie większej części z dysku na Ubuntu też wchodziłoby w grę, o ile będę wiedział jak to zrobić.

Wdzięczny za odpowiedzi i podpowiedzi forumowicz - świeżak w lunuxowym świecie - Michał.
Ubuntu 14.04 LTS na Samsung N130 z 1,6HZ i 1GB RAM'u
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: JerzyB »

To Ty wiesz czego ci trzeba.
novyneo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 02 sie 2013, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: novyneo »

Wiem, zdecydowanie Ubuntu, niestety sprzęt jaki mam dostępny do użytkowania z tym systemem 16.04 chyba nie pociągnie. Nie wiem czy jest sens zmieniania układu partyji, i też nie wiem jak się za to zabrać. Z drugiej strony chyba dobrze mieć windę jako taki "awaryjny" system.
Ubuntu 14.04 LTS na Samsung N130 z 1,6HZ i 1GB RAM'u
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: JerryG »

Mam podobny dysk bo z tego co widze masz 1TB a moj tylko 750GB.
Podzial XP 157GB [Samsung mimo ze 64bit dla tego modelu udostepnial sterowniki pod ten system]
Linux / system 24GB
Home 94GB
ZAP dla obydwu systemow NTFS 312GB

To egzystuje u mnie od chyba 2009 roku, zmieniaja sie numerki na systemowej a czasami dystrybucja.
XP ostatnio odpalilem moze z rok temu, ale trzymam bo czasami jak padnie mi inny tzn. auto-lapek jestem zmuszony tego zabrac i podlaczyc do auta, mam tam pare programow ktorych nie odpale na linuxie a odpowiednikow jako takich nie ma i chyba nie bedzie.

Wiec kazdy musi sam sobie powiedziec czy potrzebuje dwa systemy.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
novyneo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 02 sie 2013, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: novyneo »

No właśnie dlatego windę chyba trzymam, jak czasem coś nawali (czytaj: ja popsuję :-) ). Kolego, a jak Ci się 16.04 sprawuje, bo właśnie się zastanawiam nad aktualizacją?
Ubuntu 14.04 LTS na Samsung N130 z 1,6HZ i 1GB RAM'u
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: JerzyB »

Co prawda chyba nie do mnie pytanie było, ale pozwolisz, że wtrącę. Windowsa mieć muszę bo do pracy przeznaczone jest oprogramowanie firmowe , które za nic na Linuxie nie będzie pracowało. Generalnie poza tym wyjątkiem pracuję(!) na Kubuntu 16.04.1. Każdy sprzęt którego używam, (drukarki, skanery, aparaty fotograficzne bluetooth i drukarki udostępnione przez tegoż Windowsa, działają tak jak tego chcę. Problemów z zainstalowanym Kubuntu, poza instalacją gruba nie miałem. Zapewne jest oprogramowanie, które nie ma odpowiedników dla Linuxa lub mocno zaawansowane - dla profesjonalistów, wymaga systemu dla niego przeznaczonego to tak naprawdę ten kto go potrzebuje nie będzie się zastanawiał co ma mieć na dysku. Nigdy nie negowałem produktu Microsoftu, tak samo jak nie chciałbym, aby ktoś negował mój wybór - Linux. Korzystam z jego zalet, na wady przymykam oko, bo i tak w normalnym użytkowaniu spełnia oczekiwania i ciągle się zmienia na korzyść.
novyneo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 02 sie 2013, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: novyneo »

Rozumiem. Moja widna oryginalnie na tym komputerze jest i tak mi trochę szkoda go całkowicie wywalać, nie wspominając o tym, że linuxa już kilka razy stawiałem na nowo. Zaczynałem od 12.04, gdzieś namotałem i musiałem stawiać jeszcze raz, więc wziąłem się za 14.04, które po jakimś czasie spierdzieliłem więc postawiłem na nowo. Winda się przydała, jak by nie spojrzałm drugi system na tym samym komputerze to zaleta, tym bardziej że niektóre programy tylko w windzie działają.
Widzę jednak że i kolega JerzyB jak i JerzyG na Kubuntu siedzicie. Dlaczego nie klasyczne Ubuntu? Pobrałem sobie Kubuntu 16.04 i zastanawiam się nad instalacją. Może na ten sprzęt lepszy by był Lubuntu? To tylko 1GB Ramu i procem 1,6GHz. Co o tym koledzy myśliicie?
Ubuntu 14.04 LTS na Samsung N130 z 1,6HZ i 1GB RAM'u
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: JerryG »

novyneo pisze:No właśnie dlatego windę chyba trzymam, jak czasem coś nawali (czytaj: ja popsuję :-) ). Kolego, a jak Ci się 16.04 sprawuje, bo właśnie się zastanawiam nad aktualizacją?
Jaki moj lapek to widac z podpisu i jeszcze ciezkie Kubuntu, dziala, nie narzekam, chwile sprobowalem lekkie xbuntu ale wrocilem bo wkurzalo mnie pare rzeczy do ktorych sie przyzwyczailem uzywajac Kubuntu.
Wczesniej uzywalem kerneli kolegi ext73, teraz jade na dystrybucyjnym i jest OK
Z tym ze nie gram w gry, a lapka uzywam do internetu, obrobki filmow, LibreOffice itp.

Jakos zwykle Ubuntu mi juz kiedys nie podchodzilo i ze lubie od czasu do czasu sie pobawic zainstalowalem najnowsze 16,04 i polecialo po 2 dniach.
Jak wymienilem wczesniej mam staly od lat podzial dysku, uzywam do backupa partycji linuxowych programu PING wersja 3 i po moich zabawach sobie przywracam wersje ktora mi odpowiada a jeszcze posiadam ja na zapasowym dysku, moge wrocic nawet na Kubuntu 12.04 :) , partycji /Home nie ruszam a przywracam tylko / system, wiec ustawienia programow mi zostaja i dane tych ze.

Inaczej jest jak zmieniam dystrybucje, wtedy do backupa idzie / system i /home ktory wczesniej oprozniam na inny dysk z np. pobranych plikow a zostaja tylko te co musza zeby system po przywroceniu dzialal dalej OK.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: JerzyB »

Ha, robię prawie tak samo, nie wracam jednak do starszych wersji. Niestety nie każdy komputer zapewnia na najnowszym wydaniu komfortową pracę. Masz troszku słabą maszynę ale jak się da w miarę komfortowo pracować to czemu nie. Na moich podobnych komputerach nie poszaleję, ale da się pracować. KDE to przyzwyczajenie z Mandrake 10 i tak zostało. Oczywiście próbowałem pracować na innych środowiskach ale i tak wracałem do KDE. Na najsłabszym komputerze odpalam Puppy Linuxa, chodzi jak za dobrych czasów ale ma pewne ograniczenia, bo programy się rozwijają a tam są ich starsze wersje. Z czasem nie będziesz reinstalował systemu bo najczęściej nie jest to potrzebne , jako root trzeba więcej rozwagi niż zwykły użytkownik. Mam zapasowego użytkownika i w razie awarii KDE przechodzę na niego a tego podstawowego "jakoś" łatam. Nie bez znaczenia jest to forum gdzie można znaleźć pomoc w sytuacji, gdy wiedza za mała aby coś naprawić, lub czegoś się nauczyć. Co do kerneli - wg mojej oceny najlepiej korzystać z tych które są w dystrybucji, bo nowe nie zawsze jest najlepsze a niewiele zmienia. Owszem można się pobawić, ale niewiele to daje. Ponieważ mam fioła na punkcie Linuxa to na każdym komputerze jest. Nieraz obok Windowsa, nieraz samodzielnie. Dystrybucje, które znam i są zainstalowane to Kubuntu 14.04, 16.04 64bit, jeszcze Mageia 4 i ostatnio Manjaro. Nieco się różnią, ale Linux to Linux. Bardzo cenię sobie w nim prostotę obsługi wielu programów, brak informacji" Twój komputer nie jest chroniony zainstaluj to i to i dlatego podstawowym narzędziem informatycznym są komputery z Linuxem. No!
novyneo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 02 sie 2013, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: novyneo »

Ja mam sentyment do Ubuntu w tej wersji którą mam, bo w zasadzie od niego się zaczęło. Nie specjalnie chciałbym to zmieniać, może na coś lżejszego na jakiś czas mógłbym się przesiąść, ale 14.04 chodzi całkiem przyzwoicie, nawet szybciej niż Winda na tym sprzęcie. Człowiek chciałby iść "z duchem czasu" i postawić sobie 16.04 skoro już jest ale realia są takie a nie inne, czyli sprzęt jest cienki. Mam jeszcze drugi laptop w domu, ale tamtem odpada. Jeszcze w robocie może spróbuję obok windy postawić 16.04, bo zdecydowanie lepszy sprzęt no więcej możliwości bym miał, to chociaż zobaczyłbym jak ta najnowsza wersja wygląda. Niestety oprócz mnie z komputera korzysta kilka innych osób które nie bardzo wiedzą co to Linux. Leci dramatem ;-)
Ubuntu 14.04 LTS na Samsung N130 z 1,6HZ i 1GB RAM'u
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: JerzyB »

Pooglądaj sobie z wersji Live. Zobaczysz jak działa, jakie nowości.
novyneo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 02 sie 2013, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: novyneo »

Jest decyzja: stawiam w pracy na kompie obok windy Ubuntu 16.04.

Panowie, ile przeznaczyć na Ubuntu, jesli mielibyście do dyspozycji całkiem sporo miejsca?
Ubuntu 14.04 LTS na Samsung N130 z 1,6HZ i 1GB RAM'u
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: Tomfoc »

Ile miejsca na Ubuntu? To bardzo trudne pytanie, bo wiele zależy od ilości i rodzaju softu, jaki zamierzasz zainstalować. Miałeś już zainstalowane różne wersje Ubuntu, więc masz porównanie. Ja np. wiem, że jeśli przeznaczę na system 10 GB to i tak połowa będzie jeszcze wolna. Regułą jest, że mam na dysku kilka różnych dystrybucji Linuksa w tym samym czasie i przeznaczam dla każdej z nich nieco poniżej 10 GB. Odrębnej partycji na zawartość katalogu /home nie tworzę, bo mam też Windowsa i wielką partycję windowsową z filmami, zdjęciami, muzyką, dokumentami itp. W katalogach domowych dystrybucji Linuksa mam tylko odnośniki do właściwych katalogów znajdujących się na tej dużej partycji windowsowej.
novyneo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 02 sie 2013, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: novyneo »

Mam wolnego 459GB i chcę na Ubuntu przeznaczyć 50GB. Nie wiem czy bawić się w dokładniejszy podział bo dodatkowo instalator chce odmontować jakąś partycję żeby móc ją zmieniać i dzielić. Chyba chodzi o tą dodatkową partycję w windzie, u mnie D.
Rozumiem że nie trzeba wchodzić w GParted'a tylko podział standardowy zrobić i np te 50GB wyznaczyć na system?
Ubuntu 14.04 LTS na Samsung N130 z 1,6HZ i 1GB RAM'u
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Ubuntu i Windows - zostawić windę czy nie?

Post autor: JerzyB »

To Ty rządzisz. Zwykle przy pierwszej instalacji zmieniam wielkość partycji windowsowej i na wolnym miejscu tworzę partycje linuksowe. Zazwyczaj trzy: "/", "swap" i "home". Na partycję "/" proponuję minimum 15 Gb. 50 Gb dla Linuxa wystarczy, bo dane możesz zapisywać także na partycji windowsowej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości