Instalacja Windowsa oraz Linux z Dyskiem SSD

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
BaKo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 28 paź 2014, 21:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Instalacja Windowsa oraz Linux z Dyskiem SSD

Post autor: BaKo »

Witam.

Chce zrobić porządek z dyskami oraz partycjionowaniem. Aktualnie posiadam dysk SSD 250GB oraz Dysk 1TB Baracuda.

Chciałbym poprawinie rozplanować wszystko wyobrażam sobie to tak:

1. Dysk SSD
200GB - Windows C
50 GB - "/"

2. Dysk 1TB
3 partycje po 200GB = 600GB
reszta na /home i inne przestrzenie dla linuxa.

Czy może mi ktoś pomóc to ogarnać tak by to mialo ręce i nogi i powiedzieć czy to w ogole ma sens?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Windowsa oraz Linux z Dyskiem SSD

Post autor: Tomfoc »

Jest na tym Forum taki temat poświęcony współistnieniu Windowsa i Linuksa oraz partycjonowaniu: viewtopic.php?f=133&t=37350
Jak widać - temat rzeka. Chcesz na / dać 50 GB. Moim zdaniem stanowczo za dużo, bo przecież jeśli nawet lubisz grać w gry, to masz od tego Windows. Sądzę, że 20 GB to aż nadto. Jeśli idzie o /home, to zastanów się co tam będziesz trzymać i czy warto w ogóle umieszczać zawartość katalogu /home na odrębnej partycji. Sądzę bowiem, że skoro masz na dysku (będziesz mieć) Windows, to dobrze jest zrobić tak, aby do zgromadzonych plików z muzyką, filmami, dokumentami, zdjęciami itp. mieć dostęp spod Windows i spod Linuksa. Najlepiej te filmy, zdjęcia itp. trzymać w katalogach (folderach) na partycji windowsowej czyli z systemem plikowym NTFS. W twoim przypadku jest duży problem z nadmiarem miejsca na dysku. Masz tego ogrom. Ciekawe do czego mają służyć te partycje po 200 GB? Moja rada - pomyśl o 2-3 partycjach takich po 10-20 GB na inne dystrybucje Linuksa, bo nie jest wykluczone, że prędzej czy później zechcesz sobie zainstalować jakąś inną i wtedy miejsce będzie przygotowane. Dodam jeszcze, że nie ma reguł w temacie partycjonowania. Dyski kroisz na kawałki (partycje) według swego uznania. Jak znam życie to jeszcze z 10 razy będziesz zmieniał partycje, bo "w praniu" okaże się, że inaczej będzie lepiej.
BaKo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 28 paź 2014, 21:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Windowsa oraz Linux z Dyskiem SSD

Post autor: BaKo »

Temat który mi podałeś owszem widziałem i studiowałem troche ale wiadomo nie wszystko naraz.
Na samego "/" faktycznie może przestadziłem z rozmiarem a co do /home owszem moge go nie tworzyć i mieć tylko partycje NTFS z tym sie moge zgodzić. Chodzi mi o to że nie chce żeby dysk SSD był użyty przez inne partycje niż partycje systemowe jak Windows "C" oraz "/" ze względu na szybkość jaką posiada dany dysk.

Partycje po 200 GB moim zdaniem i tak nie są jakoś wielkie ponieważ mam tam instalki gier czy filmy po np 11GB zbieram i czasem nie mam czasu oglądnać a nie chce wyrzucać.

Co do miejsca to jeszcze go nie mam tylko było to wszystko najpierw ustawiane w głowie i taki był zamysł. Najgorszym problemem jest miejsce systemowe ponieważ na Winwos 7 z którego aktualnie korzystam przy wielkosci dysku 60GB juz prawie brak miejsca (tak wiem lubi się sam powiekszać). Co do "/" problem polega na tym że ostatnio chciałęm zaaktualiwoać Ubuntu do najnowszej wersji i ciągle mi krzyczało że mam mało miejsca gdzie przeznaczyłęm 40GB na wszystkie partycje linuxowe i chyba dałem jeśli dobrze pamietam 10GB na "/" + Swap + /home (nie pamietam rozmiarów)

Pozdrawiam i przemyśle temat. DZiekuje i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości