Przeniesienie na inny dysk - GRUB nie działa

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
rusznmar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 17 gru 2016, 19:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Przeniesienie na inny dysk - GRUB nie działa

Post autor: rusznmar »

Witam,
od paru lat używałem Ubuntu (kolejne wersje do 16.04 włącznie) oraz WinXP na dysku HDD. Wszystko było OK. Ostatnio zakupiłem dysk SSD (SanDisk). Za pomocą programu AOMEI Partition Assistant przeniosłem partycje C, D, E oraz Linux'ową ext4 + SWAP na nowy dysk. Wg komunikatu programu wszystko zakończyło się sukcesem. Po restarcie z nowego dysku nie pokazuje się Grub, tylko komunikaty:
error no such partition
entering rescue mode...
grub rescue>
Jedyne co można zrobić to zrestartować komputer. Próbowałem odzyskać gruba poprzez chroot, ale efekt jest identyczny (po drodze pojawia się komunikat: nie udało się odzyskać Grub'a.
Za pomocą płyty instalacyjnej WINXP po nadpisaniu MBR (na wersję WINXP) system WIN XP podnosi się bez problemu (wszystko działa z oszałamiającą prędkością (czas uruchamiania do ekranu logowania skrócił się do 12 sekund)). Ponieważ Ubuntu wykorzystywałem do korzystania z sieci (bankowość, poczta itp) chciałbym dalej z niego korzystać (bo bezpieczniej).
Po przywróceniu WNI XP próbowalem od nowa zainstalować Ubuntu 16.04.(1), Kubuntu 16.04.(1), oraz Ubuntu 14.04.
Efekt za każdym razem ten sam.
Moja płyta główna ma BIOS. Po powtórnym podłączeniu dysku HDD wszystko działa poprawnie (oczywiście dużo wolniej).

Proszę o jakieś podpowiedzi.

Marek
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1101
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Przeniesienie na inny dysk - GRUB nie działa

Post autor: kszyhus »

Spróbuj tego sposobu:
https://www.youtube.com/watch?v=WiZ2KuBFYwA
lub na nowo:
Sklonuj dysk-->dysk programem "Clonezilla", "qt4fsarchiver" lub "Redo Backup & Recovery"
Clonezilla tutaj
Redo Backup & Recovery tutaj opis tutaj
qt4fsarchiver tutaj

Po sklonowaniu HDD na SSD jeśli GRUB się nie uruchomi spróbuj odzyskać GRUB-a programem
"boot-repair-disk"
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
rusznmar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 17 gru 2016, 19:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Przeniesienie na inny dysk - GRUB nie działa

Post autor: rusznmar »

Witam,
nie odzywałem się dosyć długo (brak wolnego czasu przed świętami).
Dziękuję za pomoc, ale niestety wersja z youtube u mnie nie pomogła, a na kolejne klonowanie dysku innymi programami po prostu nie miałem czasu.

Na szczęście znalazłem na forum opis programu GAG umieszczony przez waako4 pod adresem viewtopic.php?f=146&t=177553 :clap:
Program i jego opis rozwiązały mój problem w kilkanaście minut (tyle zajęło pobranie programu, wypalenie płytki CD z pliku .iso, jego instalacja oraz instalacja Ubuntu 16.04.1 z przygotowanej wcześniej płytki DVD.
Nie muszę już chyba pisać, że wszystko działa poprawnie (szybkość działania pod Ubuntu wzrosła około 4 krotnie).

Wielkie dzięki dla wszystkich którzy się do tego przyczynili.

Pozdrawiam

rusznmar
hienku
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 05 lis 2023, 13:01
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 23.04
Architektura: x86_64

Re: Przeniesienie na inny dysk - GRUB nie działa

Post autor: hienku »

Dzień dobry, podpinam się pod temat. sklonowałam dysk, na którym mam Windowsa 10 i Ubuntu 23.04. Klonowanie przebiegło poprawnie ( z dysku 500GB do 1TB SSD), jednak po włożeniu nowego dysku pojawia się komunikat jak na zdjęciu. Po wpisaniu boot, wywala komunikat, żeby najpierw wczytać kernel. Nie chciałabym od nowa instalować Ubuntu i Windowsa, ale jeśli nie mogę uruchomić systemów z nowego dysku.
Czy ktoś może mi wytłumaczyć, krok po kroku, co powinnam zrobić?

Dziękuję
Załączniki
20231104_102342-1.jpg
(875.27 KiB) Nie pobierany
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przeniesienie na inny dysk - GRUB nie działa

Post autor: linuxozaurus »

Windowsa po klonowaniu nie trzeba z reguły reinstalować a Linuxa bym przeinstalowała.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2042
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Przeniesienie na inny dysk - GRUB nie działa

Post autor: kobrawerde »

Może jeśli prawidłowo sklonowałeś dysk spróbować najpierw programu bootrepair jako live-usb
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości