Polska strona o Xubuntu (projekt)

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Polska strona o Xubuntu (projekt)

Post autor: Spass »

Cześć. Od lat jestem użytkownikiem Xubuntu (wcześniej Debian i Ubuntu) i bardzo chwalę sobie ten system. Jako, że w chwili obecnej mam zbyt dużo wolnego czasu, stworzyłem (a raczej powróciłem do tworzenia) prostą stronę o tymże systemie. Jest to projekt typowo amatorsko-hobbystyczny, nie jestem profesjonalistą, a miłośnikiem. Zdaję sobie doskonale sprawę, że to spora nisza, ale może ktoś będzie zainteresowany tym projektem. Póki co testowa strona siedzi sobie tutaj:

https://xubuntu-pl.neocities.org/

Coś tam przy niej dłubię od czasu do czasu. Jak chcecie to zerknijcie, krytykujcie i tak dalej. Pewnym problemem jest w tym momencie serwer (niedługo kończy mi się wykupiony plan hostingowy) i jakaś sensowna domena.

Piszę tego posta głównie z myślą, że tu ma szanse trafić na innego miłośnika Xubuntu / Xfce / Ubuntu zainteresowanego tematem, a może nawet współtworzeniem tejże stronki. A pracy przy niej póki co nie ma za wiele, newsy są dwa razy na rok, a forum brak. W razie czego piszcie do mnie śmiało.
sudo apt purge snapd
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Polska strona o Xubuntu (projekt)

Post autor: Tomfoc »

Strona fajna, choć faktycznie deczko pusta. Ja wiele razy podejmowałem próbę zaprzyjaźnienia się ze środowiskiem Xfce. Do tej pory się nie udało. Podoba mi się lekkość tego środowiska - na starcie zajmuje tylko 335 MB pamięci RAM. Działa szybko - menedżer plikowy thunar, emulator terminala, odpalają natychmiast. Co do thunara, nie mogę zaakceptować wyświetlania nazw plików, a nie wiem jak to zmienić. Przykładowo: mam plik o nazwie "Harmonogram śmieciowy" (zawiera daty odbioru odpadów), którego nazwa jest wyświetlana w 3-ch wierszach. W pierwszym wierszu jest "Harmonogra", w drugim jest literka "m", w trzecim wierszu jest "śmieciowy". Wygląda to paskudnie i zniechęca. Dzisiaj zainstalowałem na dysku swego laptopa Xubuntu 18.04. "Pomęczę się" z nim trochę. Kto wie, może tym razem zostanie na dłużej.
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Polska strona o Xubuntu (projekt)

Post autor: Spass »

Dzięki za odzew. Co do zawijania długich nazw plików to fakt, Thunar takie rzeczy robi, szukałem na szybko rozwiązania, ale najwidoczniej pozostaje tylko zmiana wielkości ikon (np. skrótem Ctrl++) albo zmniejszenie nieco czcionki w systemie. Ja używam dość małej, więc ta przypadłość raczej się u mnie nie pojawia. Na pocieszenie jest fakt, że nawet Windows 7 cierpiał na podobną przypadłość - link
sudo apt purge snapd
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Polska strona o Xubuntu (projekt)

Post autor: Tomfoc »

Czcionkę ustawiłem na 7, już słabo literki widzę a ten ciągle łamie wyrazy jak chce :)
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Polska strona o Xubuntu (projekt)

Post autor: kszyhus »

Nie jestem zwolennikiem Xubuntu, mimo jego lekkości i ładnego wyglądu.
Stronka całkiem fajna i elegancka. Ładnie dobrane pastelowe kolory przy tematach.
Życzę powodzenia w tworzeniu.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Polska strona o Xubuntu (projekt)

Post autor: pijetja »

Jak dla mnie to tylko XFCE ;) Od 8 lat nic więcej nie jest mi potrzebne. Xfce - jest czymś pomiędzy LXDE a Gnome. 3GB na system z LOffice i przeglądarkami, na starcie 280 MB ram, 30s od gruba do pulpetu ;)
Jedyne zmiany to podmianka XFWM na compton-a (synchronizacja pionowa), oraz leafpad i lxterminal zamiast Xfc-owych. Do tego panele jako doki.. Tylko ikony zmieniam jak mi się znudzą, bo temat zukitwo, jest dla mnie optymalny.
Ale co ja wiem...
P.
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Polska strona o Xubuntu (projekt)

Post autor: Spass »

No to witam bratnią duszę :)
sudo apt purge snapd
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Polska strona o Xubuntu (projekt)

Post autor: Spass »

Niestety nie mam możliwości edycji poprzednich postów w tym temacie, więc muszę napisać kolejny. Skąd ta blokada edycji?

Z racji tego, że nie miałem PLN'ów na przedłużenie płatnego hostingu, byłem zmuszony poszukać jakiegoś darmowego rozwiązania, ale na szczęście udało mi się znaleźć coś bez reklam. Na samej stronie wiele się nie zmieniło, tylko drobna kosmetyka.

https://xubuntu-pl.neocities.org

EDIT: Dzięki nieznajomemu, pomocnemu moderatorowi za zmianę linku w pierwszym poście :)
sudo apt purge snapd
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Polska strona o Xubuntu (projekt)

Post autor: lcoyote »

Spass pisze: 22 kwie 2018, 00:09 Dzięki za odzew. Co do zawijania długich nazw plików to fakt, Thunar takie rzeczy robi, szukałem na szybko rozwiązania, ale najwidoczniej pozostaje tylko zmiana wielkości ikon (np. skrótem Ctrl++) albo zmniejszenie nieco czcionki w systemie. Ja używam dość małej, więc ta przypadłość raczej się u mnie nie pojawia. Na pocieszenie jest fakt, że nawet Windows 7 cierpiał na podobną przypadłość - link
====================
Prze kilka lat używałem Xubuntu. Teraz przeszedłem na Ubuntu-Mate. Tworzenie z pasją strony o Linux - tutaj Xubuntu jest FAJNYM pomysłem. Pozdrawiam
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Polska strona o Xubuntu (projekt)

Post autor: Spass »

lcoyote, dzięki za dobre słowa. Jak już pisałem, do tematu podchodzę typowo hobbystycznie, mam akurat dość sporo czasu na dłubanie, a HTML+CSS są na tyle proste, że jakoś daję radę. Aczkolwiek doskonale zdaję sobie sprawę, że szanse na rozrośniecie się polskiej społeczności Xubuntu są nikłe. To obecnie dość mało popularny (niemodny?) system. Prawda jest taka, że Linux Mint, Linux Lite oraz oczywiście MATE mocno przyciągnęły do siebie potencjalnych użytkowników Xubuntu. Jesteś tego przykładem :)
Pozdrawiam.
sudo apt purge snapd
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Polska strona o Xubuntu (projekt)

Post autor: lcoyote »

Spass pisze: 15 lip 2018, 19:15 lcoyote, dzięki za dobre słowa. Jak już pisałem, do tematu podchodzę typowo hobbystycznie, mam akurat dość sporo czasu na dłubanie, a HTML+CSS są na tyle proste, że jakoś daję radę. Aczkolwiek doskonale zdaję sobie sprawę, że szanse na rozrośniecie się polskiej społeczności Xubuntu są nikłe. To obecnie dość mało popularny (niemodny?) system. Prawda jest taka, że Linux Mint, Linux Lite oraz oczywiście MATE mocno przyciągnęły do siebie potencjalnych użytkowników Xubuntu. Jesteś tego przykładem :)
Pozdrawiam.
=============================
Tak bym nie sądził, bo KAŻDY wybiera sobie system (Linux) wg. upodobań. Bo jak przysłowie pszczół mówi " jeden woli Kaśkę a drugi Maryśkę" A Xubuntu spodobał mi się poprzez prostotę obsługi (jeszcze wcześniej używałem Ubuntu Studio) a więc środowisko Xfce (nie wymagające zbyt dużych zasobów pamięci) ja mam 4GB, ale wolę używać środowiska, które sprawnie działa i nie muli kompa (lub laptopa). Ja jestem tylko serwisantem komputerowym (tutaj we Francji) trzy dni w tygodniu a jeden dzień pracuję jako ogrodnik i to mi wystarcza. W piątki i soboty "czasem jakieś" inne zajęcie wpadnie. Linux'a używam od 98 roku, gdy był Windows jeszcze 95 i wcześniejszy. Poprzez SuSe, Mandrake (Mandrivia - obecnie) i Red Had (jeszcze jako wolne) - POPIERAM WSZYSTKICH LUDZI PROMUJĄCYCH systemy z Rodziny LINUX i propagujących oprogramowanie GPL
Pozdrawiam
p.s. Tamten programik wypróbuję i "może" uda się zainstalować Ubuntu obok Windows. Dodam, że kupiłem laptopa tutaj we Francji Lenovo a po 13 miesiącach rozsypał się Windows 8.0
Pisałem do producenta (bez rezultatu) i dobrze, że brat z Polski przysłał mi Ubuntu Studio na pendrive, bo miałbym laptopa- szmelc
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Polska strona o Xubuntu (projekt)

Post autor: rrico »

Do Xfce podchodziłem tylko raz i jakoś mnie nie przekonało, na mincie to było. Drugi raz był wczoraj jak chciałem stawiać Xubuntu 18.04 dla kogoś, ale są problemy. Jakoś nie mam szczęścia do tego środowiska chociaż chciałem spróbować w końcu. I nie ukrywam, że częściowo właśnie ta stronka mnie przekonała do wyboru distro, potrzebne mi coś dla emerytów na stary sprzęt.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Polska strona o Xubuntu (projekt)

Post autor: lcoyote »

rrico pisze: 16 lip 2018, 08:53 Do Xfce podchodziłem tylko raz i jakoś mnie nie przekonało, na mincie to było. Drugi raz był wczoraj jak chciałem stawiać Xubuntu 18.04 dla kogoś, ale są problemy. Jakoś nie mam szczęścia do tego środowiska chociaż chciałem spróbować w końcu. I nie ukrywam, że częściowo właśnie ta stronka mnie przekonała do wyboru distro, potrzebne mi coś dla emerytów na stary sprzęt.
======================
A ja zastanawiam się nad powrotem do Xubuntu 18.04 bo Xfce jest lekkie a zatem szybciej chodzi. Nawet w Windows wyłączam te kolorki by przyspieszyć działania systemu. Pozdrawiam
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości