CloneZilla wersja PL .... ?

Miejsce, w którym użytkownicy forum mogą zaprezentować swoje własne projekty programistyczne.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: kobrawerde »

Mam pytanie do osób znających choćby .....w stopniu dostatecznym język angielski.... czy mają chęć uczestniczyć w polonizacji programu CloneZilla. Ja niestety jestem totalną nogą w w/w tematyce i ....stosuję przeważnie tylko translatory :-( jestem już chyba za stary na poważną naukę :razz: .... ale z powodu iż dość często korzystam z programu CloneZilla postanowiłem mimo wszystko ...spróbować ,choćby dlatego iż aż dziw bierze że do tej pory tak znany i pomocny ( w dodatku darmowy program ) nie ma wersji PL.
Lecz wiadomo mierz siły na zamiary aby nie wyszła totalna kompromitacja tak dla mnie jak i dla późniejszych polskich użytkowników.
Bez akceptacji znających język angielski w dostatecznym stopniu .....spolszczenie będzie tylko dla mnie :-)
Wiem co powiecie ...po co spolszczać coś co jest intuicyjne i czasem trudno przetłumaczalne ...ale myślę iż jeśli większości znaczących i liczących się krajów dokonała tego to czemu nie ma być i PL ?.... na pewno wielu skorzysta. Wiem iż twórca programu wymaga translacji dwóch plików z katalogów (po instalacji sudo apt-get install clonezilla ) ja skopiowałem w/w z najnowszej Live CD 64bit dokładnie clonezilla-live-2.5.5-38-amd64.iso :

Kod: Zaznacz cały

/usr/share/drbl/lang
bash/perl ...en_US
Po częściowej translacji można podmienić w/w pliki i sprawdzić "w praniu" efekty w terminalu
W załączniku pierwszy plik częściowo spolszczony .... hmmy powiedzmy że spolszczony miarą laika :-)
Może ktoś się skusi i pomoże ..... dzięki :pt36:
Załączniki
CloneZilla-PL-2.rar
(41.86 KiB) Pobrany 481 razy
CloneZilla-PL-2.rar
(41.8 KiB) Pobrany 497 razy
CloneZilla-PL.rar
(41.62 KiB) Pobrany 458 razy
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: kobrawerde »

Oryginalne pliki:
Załączniki
CloneZilla-live-polish-lang.rar
(46.03 KiB) Pobrany 531 razy
CloneZilla-oryginal file.rar
(37.03 KiB) Pobrany 483 razy
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: enedil »

Cóż, nie chcę być niemiły... można zrobić jednorazowe spolszczenie, ale co to da jeśli

1) tłumacza zdoności językowe są wątpliwe
2) tłumacza zdolności techniczne nie wystarczają na sprawną translację
3) tłumacz, nawet jeśli sprosta tym wymaganiom, wkrótce może przestać pomagać (i jak się czymś takim chwalić?).


Innymi słowy, to forum może być pomocne w samym tłumaczeniu, ale lepiej skontaktuj się z Twórcami CloneZilli - oni może powiedzą co da się zrobić w kwestii włączenia tłumaczeń do upstreamu.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: kobrawerde »

To tak jak z TV nie lubisz TVN-u ....masz wybór pilot w łapkę i kliknij TV Trwam :-) .....a tu na klawisz i zawsze aktualny język English . A tak na serio to aż tak bardzo często to CloneZilla się raczej nie zmienia ....( można to zaobserwować na licznych opisach z paru lat tego programu na stronach www) tzn nic nowego pewnie nie wymyślą no może teraz pójdą w inną grafikę / interface i sposób np. translacji (zapowiedzieli !) czyli wszystko ma być w jednym / dwóch plikach teraz jeszcze niestety tak nie jest jeśli byśmy chcieli 99 - 100% -owej translacji to pewnie jeszcze jakieś 5 - 7 plików by trzeba zmordować :-) . Ap-ropo w Ubuntu standardowa instalka to jakaś stara wersja i nowszej raczej nie zainstalujesz z repo. tak że translacja będzie jeszcze długo poprawna. Wersja live to już inna sprawa. Ale jeśli sprawdzisz poszczególne translacje od rosyjskiej po chińską to też nie są na bieżąco tłumaczone :-) ...co więcej na forum CloneZilli przeczytałem liczne narzekania na translacje np. niemiecką :-) itd tak że te problemy dotyczą nie tylko nas .
ale lepiej skontaktuj się z Twórcami CloneZilli - oni może powiedzą co da się zrobić w kwestii włączenia tłumaczeń do upstreamu.
.. i tu masz rację niby piszą iż można przesłać takową translację / zachęcają do pracy i pomocy ...a z drugiej e-mail do twórcy jak dotąd pozostaje bez odpowiedzi .... jak komuś się chce dalej drążyć temat to zachęcam. Ja na razie odpuszczam .... mam teraz trochę innych zajęć .
Ps. jedna osoba się zgłosiła do pomocy ...ale pewnie teraz lepiej rozwiązać w/w problem bo szkoda czasu i pracy :-)
pozdro!
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: kobrawerde »

No cóż stało się twórca CloneZilli Live Steven Shiau poinformował iż w następnym wydaniu tłumaczenie PL zostanie dodane. Oczywiście zaznaczyłem że to jest tzw. beta i pewnie będą poprawki. Jak ktoś będzie chętny do translacji ( to zachęcam ) .... lub po prostu zauważy błędy nie do "zniesienia" to pisać poprawię lub poprawimy jeśli ktoś się zgłosi i zaktualizujemy. Jak widać w Polsce brakuję chętnych do pracy za free :-) ...choć niby tylu zna perfect angielski. Tak więc zdolności tłumacza jak ktoś pisał wyżej może są i wątpliwe w końcu to translator + intuicja itd itp...ale na bezrybiu i rak ryba. A może przez to zmuszę znających dobrze angielski do przysłowiowego działania .... ale przypominam to forum Linux-a programy przeważnie free więc praca za free :-)
Tu treść maila:
Hi Kris,
I have added DRBL/Clonezilla language files to the git repository, and
it will be used in the next testing release of Clonezilla live.
As for Partclone, I have told Thomas to check your po file and if it's
OK, he definitely will add that to Partclone.
Thanks for your contribution.
All the best.

Steven
w załączniku ostatnia beta PL ..... zerknijcie może coś jeszcze przed wypuszczeniem można poprawić :
Tu temat na forum CloneZilli można zamieszczać uwagi itd : https://sourceforge.net/p/clonezilla/di ... /a8dce25e/
Bezpośrednie informacje od twórców (ewentualne zmiany w programie) na grupie dyskusyjnej google : drbl-clonezilla-translation
LINK - drbl-clonezilla-translation chętnych na pewno da się dopisać ....
A pracy pewnie trochę jest jeśli by się chciało dokładniejszego spolszczenia :

Kod: Zaznacz cały

/opt/drbl/prep-ocsroot
/opt/drbl/ocs-live-netcfg
/opt/drbl/drbl-functions
/opt/drbl/clonezilla
/opt/drbl/bin/drbl-langchooser
/syslinux/syslinux.cfg
wersja testowa PL : CloneZilla-PL-lang
Pozdrawiam!
Załączniki
CloneZilla-live-polish-lang.zip
(49.4 KiB) Pobrany 529 razy
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: enedil »

A wysłałbyś też łaskawie oryginalne wersje? Ciężko poprawiać tłumaczenie mając jedynie jego niekiedy ułomną (niekiedy dobrą!) wersję.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: kobrawerde »

Chyba wstawiłem je post wyżej ....: CloneZilla-oryginal-file. Jeśli to nie ten plik to podeśle jeszcze raz .Dzięki za zainteresowanie :-)
Ps. tak na szybko to wyłapałem parę poprawek interpunkcji np. dwukropek i zdanie które mam nadzieję dobrze zinterpretowałem ...w końcu :-) .....ale pewnie będzie więcej sprawdzania i poprawiania w opcji serwer ... ja raczej z tego nigdy nie korzystałem więc dajcie znać co jest " nie teges" :-)
Nie wiem czy da się spolszczyć także prog. partclone .... z e-maila wynika że zostanie on dostarczony twórcy i jeśli translacja będzie OK i wersja pliku też OK to może się uda. Plik w załączniku.
Ps. Nieźle właśnie odkryłem iż program Gparted-live nie ma polskiego wyboru tłumaczenia .... eeeehhh na 34 języki ....brak oczywiście PL :-) :clap: :razz:
Załączniki
partclone-pl-de-fr-etc.rar
(25.69 KiB) Pobrany 315 razy
partclone-pl.rar
(1.45 KiB) Pobrany 302 razy
lang-US.rar
(36.95 KiB) Pobrany 293 razy
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: kobrawerde »

Aktualna translacja
Załączniki
CloneZilla-PL-lang-(03.06.2018).zip
(47.75 KiB) Pobrany 432 razy
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: Foka0111 »

Chcialbym podziekowac za tlumaczenie.
Uklad funkcji w tym programie nie zmienia sie zbytnio,wiec pl moze troche posluzyc.
A czy program jest intuicyjny.........8 lat temu zlapalem sie wielokrotnie na tym,ze najpierw podaje sie sciezkę,tam,gdzie jest (gdzie ma byc kopia).
W Northon Gosth troche to inaczej wygladalo.
Natomiast w samej Clonezilli troche brakuje tego
" lenistwa" o trzeba byc czujnym na kazdym kroku.
A zapytam,czy mozna juz przenosic partycje na inne dyski (z zachowaniem oczywiscie rozmiaru) ?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: kobrawerde »

Teraz zaimplementowano w najnowszej wersji testowej CloneZilli program czytający tekst z terminala ( angielski ! ) :-) ...co może jest fajne ale na dluższą metę nie do zniesienia jeśli w/w CZ uruchamia mi się z gruba i nie mogę tego wyłączyć bo jest w menu głównym. Co dziwniejsze w Menu głównym wyłączyłem a i tak dalej szwargocze :-)
Co do przenoszenia partycji ( z systemem ) na inny dysk ...to mi się udało bo migrowałem z tydzień temu z HDD na SSD. Jednak nie opisną opcją z odpowiednim parametrem ( w zaawansowanych ) tylko o dziwo kopiując na lekko większą partycję powiedzmy 67GB na 70GB nie wiem czy zachowało proporcje :-) ale działa tylko HDD do klonowania podpiołem pod obudowę USB ...a SSD w lapku
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: Foka0111 »

W mysl zasady : mozesz skopiowac partycje na inna dowolna partycje pod warunkiem,ze bedzie to ta sama partycja :)
I jeszcze jedna uwaga.
Jesli przywracamy obraz z systemem plikow ext4 na btrfs (w miedzyczasie taki system plikow założyliśmy) to moze sie to nie udac.
Byc moze to poprawili.
Najpierw trzeba sformatowac part. z btrfs na ext4 i dopiero przywrocic.
Ehh. zęby na tym zjadlem :)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: kobrawerde »

aktualizacja 05.2019
Załączniki
pl_PL.tar
(120 KiB) Pobrany 188 razy
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: kobrawerde »

aktualizacja 08.11.2021
Załączniki
drbl-4.5.12.tar
EN
(137.5 KiB) Pobrany 77 razy
lang_PL.tar
PL
(149.5 KiB) Pobrany 83 razy
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: kobrawerde »

aktualizacja 20.05.2022
Załączniki
PL.zip
(75.04 KiB) Pobrany 68 razy
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: CloneZilla wersja PL .... ?

Post autor: kobrawerde »

14.10.2023
Załączniki
pl_PL.tar
(125.5 KiB) Pobrany 31 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasza twórczość”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości