Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
zbyszek111
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 11 kwie 2017, 10:17
Wersja Ubuntu: 16.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Post autor: zbyszek111 »

Dzień dobry!
Obecnie, obok Widowsa10, mam zainstalowanego (na innej partycji) Ubuntu 17.10. Ponieważ zakończyło się wsparcie dla tej wersji oprogramowania, po włączeniu aktualizacji program zaproponował mi automatyczną aktualizację do wersji 18.04, z której skorzystałem. Całość instalacji przebiegła pomyślnie, system nie zgłosił żadnych błędów i zaproponował restart komputera. Po ponownym uruchomieniu komputera ukazał się grub 2.2 z listą wyboru programów. Po wybraniu Ubuntu w górnym lewym rogu ekranu (podobnie jak przed okulizacją) pojawił się fioletowy kwadrat, zajmujący ok.1/4 powierzchni ekranu komputera. System jednak nie wystartował, fioletowy kwadrat zmniejszył się o połowę, a w górnej części ekranu pojawiło się kilka lini, niemożliwych do odczytania z migającym kursorem. I na tym koniec system, pomimo długiego oczekiwania, ok. 2 godz., system nie uruchomił się.
Nie wiedząc co dalej robić pobrałem iso. Ubuntu z sieci i za pomocą rufusa zainstalowałem na pendriva z nadzieją uruchomienia systemy w wersji live. Po wystartowaniu programu wyświetlił się cały ekran napisów, ale system w dalszym ciągu nie wystartował. Tak więc zmuszony byłem do ponownej instalacji Ubuntu 17.10 z pendriva, system zainstalował się pomyślnie i ponownie zaproponował mi automatyczną aktualizację systemu do wersji 18.04 z której oczywiście nie skorzystałem.
Całość tej zabawy prowadzona była na laptopie Lenovo Z500, z procesorem intel core i5. Karta graficzna NVIDIA GEOFORCE.
W związku z tym bardzo proszę o pomoc wyjścia z tego problemu, gdyż jak przeczytałem na którymś forum kolejna automatyczna aktualizacja do wersji 18.10 będzie możliwa pod warunkiem posiadania zainstalowanej kompletniej wersji 18.04.
Za udzielenie pomocy z góry dziękuję i pozdrawiam.
zbyszek111
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 11 kwie 2017, 10:17
Wersja Ubuntu: 16.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Post autor: zbyszek111 »

W uzupełnieniu powyższego opisu chcę dodać, że 30 września podjąłem kolejną próbę uruchomienia Linuksa tym razem w wersji live 18.10 w efekcie otrzymałem pełen ekran informacji.
Ostanie linie zawierały
Write Protect is off
Mode seanse: 43 00 00 00
No caching mode page found
Assuming drive cache: write through
sdc: sdc1 stc2
[sdc] Attached SCI removable disk
Na tym koniec i nic poza migającym kursorem.
Ubuntu 17.10 nadal uruchamia się bez problemu.
Czy jest ktoś w stanie mi pomóc jak zainstalować kolejne dystrybucje Ubuntu, jeżeli tak to z góry dziękuję.
PS
Ponieważ dotychczas nie otrzymałem żadnej pomocy zastanawiam się czy post zamieściłem w prawidłowym miejscu. Jeżeli nie to proszę wskazać gdzie go zamieścić.
Dziękuje i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Post autor: kobrawerde »

Spróbuj przy instalacji wersji np 18.04 LTS ( dłużej wspierana niż 18.10 ) użyć opcji zaawansowanych jak : nomodeset / acpi=off ...już nie pamiętam czy przy instalacji ubuntu są łatwo dostępne w/w opcje. Pewnie jest to błąd związany z kartą grafiki ...ale to strzał... poszukamy :-)
Tematów jest sporo przy PC Lenove od banalnego przyciśnięcia przycisku przyciemniania / rozjaśniania ekranu aby zobaczyć ekran ...przez wyłączenie secure boot w BIOS-ie i kombinacja z UEFI / Legacy ...MBR.
Możesz też wypróbować kilka innych distro linuxa a jest ich sporo ponad 100 :-) ....jeśli np. Mint / Debian / Manjaro / itd
https://distrowatch.com/?language=PL
i we wszystkich przypadkach będzie ten sam problem to wina tak na 80% będzie po stronie PC ustawień BIOS / partycji ...a te 20% to zostawiam na kernel i kartę grafiki ... ?
W tym modelu piszą też iż klawisze jasności są nieobsługiwane ....dopiero wpis w opcjach grub-a : acpi_backlight=video
rozwiązuje problem
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2018, 15:18 przez kobrawerde, łącznie zmieniany 1 raz.
zbyszek111
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 11 kwie 2017, 10:17
Wersja Ubuntu: 16.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Post autor: zbyszek111 »

Dziękuję za odpowiedź, ale jak napisałem w poprzedniej cześć 18.04 zarachowuje się podczas uruchamiania wersji live tak samo jak i 18.10.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Post autor: kobrawerde »

Tego modelu chyba nie ma na liście ubuntu (certyfikowanych) laptopów https://certification.ubuntu.com/deskto ... ovo&page=6
Co nie oznacza że nie zadziała ..ale jak wspomniałem najprościej popróbuj inne distra linux-a ... i nie zapomnij po ściągnięciu pliku obrazu ISO sprawdziś sumę kontrolną MD5 ! ...bo możesz sobie tak instalować w nieskończoność mając niepoprawny plik ISO. A takrze jeśli nagrywasz na USB ...spróbuj instalacji z CD-rom-u
można spytać też na forum lenovo : https://forums.lenovo.com/t5/Linux-Disc ... -p/1390997
A najlepiej jeśli masz Windowsa 10 i chcesz zainstalować obok Linux-a poczytaj :
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... kroku.html
zbyszek111
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 11 kwie 2017, 10:17
Wersja Ubuntu: 16.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Post autor: zbyszek111 »

Ja nie po raz pierwszy instaluję Linuksa, a przygodę z Ubuntu rozpocząłem od Ubuntu 14.04. Wszystkie kolejne aktualizację przebiegały bez problemu, zarówno prowadzone poprzez automatyczne aktualizacje jak i z pendriva przy pomocy programu Rufus. Wszystkie te działania odbywały się na laptopie, którego używam obecnie jak i na komputerach stacjonarnych. W każdym przypadku obok Windowsa. Kolejne instalacje prowadziłem dokładnie w taki sposób jak to opisano na stronie http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... kroku.html. Problemy rozpoczęły się dopiero z uaktualnianiem Ubuntu 17.10 do 18.04.
Próbowałem tez instalować inne wersje w rym Kbuntu, Mint oraz Debiana z tych dystrybucji tylko Debian instalował się poprawnie, a w przypadku dwóch pozostałych po zatwierdzeniu komendy wypróbuj program pojawiał się tylko czarny ekran.
Zmieniłem też sterowniki karty graficznej z serwera X od X na sterownik NVIDIA binary driver ale to tez nic nie pomogło.
Tak więc jeżeli to możliwe to proszę o informację czy jestem już całkowicie na straconej pozycji, w tym zakresie, czy jest jeszcze jakieś inne lekarstwo bu nie żegnać się z Ubuntu.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Post autor: kobrawerde »

A czy podczas instalacji Ubuntu z pendrive wersji live korzystałeś z opcji zaawansowanych ustawień podczas boot-owania ( np. nomodeset / acpi=off itd ) żeby ich użyć podczas startu Ubuntu-live klikasz na samym początku : shift .....trzeba trafić :-)
ukazują się na dole opcje : F1 / F2 /F3 .... F6 .... chyba klikając F6 można wybrać opcje dodatkowe np. nomodeset itd
podobne opcje z grub-a https://www.youtube.com/watch?v=NOg5ILhTYNY
A czy czasem to nie twój przypadek :
https://askubuntu.com/questions/1060409 ... after-grub
Czyli opcje BIOS ?
zbyszek111
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 11 kwie 2017, 10:17
Wersja Ubuntu: 16.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Post autor: zbyszek111 »

Wielkie dzięki za pomoc. Zmiana w biosie nie zadziałała. Jutro spróbuje sposobu pokazanego na YouTubie, a jeśli nie zadziała podejmę próbę instalacji dystrybucji Manjaro podobno jest niezła. Wynikami tych prób postaram się szybko podzielić.
Genezis77
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2018, 14:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Post autor: Genezis77 »

witam

podpinam sie pod temat (przepraszam za brak polskich czcionek, pisze z livecd xubuntu 18.04 )
mam lapka asus 4-letniego z grafika nvidia, dotychczas mialem xubuntu 16.04.
dzis robilem upgrade do 18.04 i po uruchomieniu mam czarny ekran :cry:

probowalem z grubem podane przez kobrawerde https://www.youtube.com/watch?v=NOg5ILhTYNY
nadal ekran czarny pomimo dopisania wpisu do grub-a nouveau.modeset=0 :cry:
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Post autor: mario_7 »

Możesz przejść do konsoli przez Ctrl+Alt+F1 lub Ctrl+Alt+F2?
zbyszek111
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 11 kwie 2017, 10:17
Wersja Ubuntu: 16.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Post autor: zbyszek111 »

Podjąłem kolejną próbę instalacji Ubuntu 18.04.
Po uruchomieniu gruba pojawiła się plansza z napisem GNU GRUB version 2.02.
Po wciśnięciu klawisza "e" wyświetliła się informacja (postarałem się w miarę rzetelnie ją odzwierciedlić):
set gfxplayload=keep
linux /casper/vmlinuz file=cdrom/pressed/ubuntu.seed bo\et=casper only-ubiqulty Quiet splash oem-config/enable=true ...
initrd /casper/initrd.lz
Nie mając pojęcia co z tym dalej zrobić wcisnąłem klawisz Ctrl + c i ukazał się czarny ekran.
W związku z tym przeszedł mi pomysł by sformatować partycje zajęte przez Ubuntu 17.10 i dopiero ma czystych partycja próbować instalacji 18.04.
Czy jest to dobry pomysł?
Genezis77
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2018, 14:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Post autor: Genezis77 »

spróbowałem tak jak mario_7 zaproponował, wcisnąłem gdy miałem czarny ekran ctl+alt+f1 i włączył mi się ekran w trybie tekstowym. pojawiło się zapytanie o login i hasło które poprawnie wpisałem i zalogowało mnie pozytywnie.
następnie odpaliłem serwer x za pomocą komendy:
startx
tryb graficzny pojawił się, następnie w terminalu:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
i wtedy mogłem zainstalować nowe sterowniki własnościowe Nvidii (w moim przypadku nvidia-driver-390)
Teraz po wykonaniu powyższych czynności system działa mi poprawnie :)

Zbyszek111, a próbowałeś przy czarnym ekranie włączyć tryb tekstowy za pomocą ctr+alt+F1???
zbyszek111
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 11 kwie 2017, 10:17
Wersja Ubuntu: 16.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu 18.04 nie uruchamia się po autmoatycznej aktualizacji z 17.10

Post autor: zbyszek111 »

Eureka. Nie wiem co zadziało (prawdopodobnie uruchomienie boot reapair), ale Ubuntu 18.04 zostało zaktualizowane i bez problemu został uruchomiony w trybie graficznym.
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc w rozwiązaniu mojego, a mam nadzieję, że nie tylko mojego problemu.
Pozdrawiam.
ZS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości