Lubuntu i GRUB nie chce działać

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Kacperos_89
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2008, 01:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Lubuntu i GRUB nie chce działać

Post autor: Kacperos_89 »

Witam.
Mam laptopa ASUS Q301LA i mam na nim Oryginalnie Windowsa zaktualizowanego do 10'ki i obok miałem Ubuntu 18.04. W tej konfiguracji wszystko działało, ale wywaliłem Ubuntu żeby w jego miejscu zainstalować Lubuntu 18.04 i po instalacji zamiast standardowego GRUB'a pojawił mi się jakiś GRUB w postaci wiersza poleceń/terminala. Wiem że GRUB jest gdzieś zainstalowany i działa ale jedynym sposobem żeby się do niego dostać to użycie pendrive z bootowalnym Super Grub2 Disk. Z poziomu zainstalowanego Lubuntu próbowałem zainstalować od nowa GRUB'a ale niczego to nie zmieniło. Na google nie mogę znaleźć niczego co by pasowało do mojego problemu. Jest dla mnie jeszcze jakaś nadzieja? :)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2026
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Lubuntu i GRUB nie chce działać

Post autor: kobrawerde »

Kacperos_89
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2008, 01:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Re: Lubuntu i GRUB nie chce działać

Post autor: Kacperos_89 »

Odpaliłem Boot Repair'a i po użyciu opcji domyślnej zalecanej wyskoczył mi taki komunikat:

The current session is in Legacy mode. Please reboot the computer, and use this software in an EFI session. Pozwoli to na tę funkcję. For example, use a live-USB of Boot-Repair-Disk-64bit (www.sourceforge.net/p/boot-repair-cd), after making sure your BIOS is set up to boot USB in EFI mode.

Będę szukał teraz jak przerzucić się na EFI session.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2026
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Lubuntu i GRUB nie chce działać

Post autor: kobrawerde »

Kacperos_89
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2008, 01:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Re: Lubuntu i GRUB nie chce działać

Post autor: Kacperos_89 »

Sorry :(
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2018, 18:09 przez Kacperos_89, łącznie zmieniany 1 raz.
Kacperos_89
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2008, 01:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64

Re: Lubuntu i GRUB nie chce działać

Post autor: Kacperos_89 »

Dobra udało mi się wszystko naprawić, a przynajmniej GRUB działa normalnie.
Faktycznie Windowsa miałem zainstalowanego w UEFI mode a lubuntu zainstalował mi się w Legacy mode. W BIOS'ie nie udało mi się znaleźć żadnych ustawiań do zmiany sposobu bootowania. Co prawda miałem w BIOS'ie listę z wyborem dysków, z których chcę uruchomić komputer i miałem zdublowaną pozycję rozruchu z pendriwe, jeden podpisany jako pendrive a drugi z dopiskiem EFI, ale ta druga opcja kompletnie nie chciała zadziałać. Pomogło dopiero utworzenie nowego pendrive z bootowalnym Boot Repair, ale tym razem utworzyłem go programem Rufus (poprzednie tworzyłem za pomocą WinSetupFromUSB). Dalej za pomocą Boot Repair zmieniłem lubuntu w UEFI mode. Po tym GRUB sie pojawił ze wszystkimi dostępnymi opcjami uruchamiania. Dzięki za pomoc :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 20 gości