Strona "nowej karty" Google Chrome

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
mc68000
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 23 lip 2012, 11:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Strona "nowej karty" Google Chrome

Post autor: mc68000 »

Witam.

Na moim Ubuntu 18.04 bodajże przedwczoraj (tj. 13.03) zmienił się wygląd i funkcjonalność strony wyświetlanej przy otwieraniu nowej karty. Teraz nie można tam niczego konfigurować: ani linków skojarzonych z miniaturami, ani samej strony (np. jej tła). Można tylko chwilowo usuwać miniatury, ale przy otwieraniu nowej karty te usunięte miniatury znowu się pojawiają. Taki stan rzeczy pojawił się prawdopodobnie po aktualizacji Chrome, ale nie jestem pewien i stąd moje pytanie: czy to zmiana wprowadzona przez Google, czy to tylko u mnie coś się "popsuło"?

Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Strona "nowej karty" Google Chrome

Post autor: lcoyote »

To zmiana wprowadzona przez Google i w Mozilli też jest. Zatem nie tylko Chrome ale i Mozilla elementy reklamy wyszukiwarki Google i Amazon ???
Strony najczęściej otwierane - ja nie otwieram Amazon od bardzo, bardzo dawna a jest na drugim miejscu. Dla mnie osobiście to niewiele przeszkadza - no ale pojawiło się.
Załączniki
Capture d’écran_2019-03-15_14-54-23.png
widok NOWEGO okna z Google i Amazon na pierwszych miejscach
(16.07 KiB) Nie pobierany
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
mc68000
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 23 lip 2012, 11:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Strona "nowej karty" Google Chrome

Post autor: mc68000 »

To u mnie jest inaczej (Ubuntu 18.04, GNOME). Na zrzucie jest akurat doodle, ale to nie ma znaczenia. Widać jak najechałem na jedną z miniatur. Kiedyś można je było konfigurować, teraz można tylko usunąć (ten "X"). Ale nawet to nie działa(!), bo za chwilę
Zrzut ekranu z 2019-03-21 10-30-01.png
Strona nowej karty
(204.54 KiB) Nie pobierany
usunięta ikonka pojawia się na nowo. Innymi słowy, nic nie można z tym zestawem miniatur zrobić. To jest ewidentny błąd w aplikacji, a aktualizacje Chrome nic z tym nie robią. Kiedyś w prawym dolnym rogu była ikonka "koła zębatego" (do konfiguracji), teraz jak widać nie ma tego.
Czy mogę coś z tym zrobić? Nie wiem, usunąć katalog "google-chrome" z ~/.config czy ~/.cache? Wolałbym tego nie robić, bo pewnie stracę historię przeglądania itd. ale jeśli to coś zmieni, to zrobiłbym to.
Czy może jestem w błędzie i to normalne działanie, ale nie chce mi się w to wierzyć, chyba jednak to u mnie coś "padło"?
Pozdrawiam.
mc68000
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 23 lip 2012, 11:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Strona "nowej karty" Google Chrome

Post autor: mc68000 »

Dodam, że ten zestaw miniatur-linków niegdyś stworzyłem (skonfigurowałem) sam, niekoniecznie są to strony najczęściej odwiedzane. Przedtem było ich też więcej, bodajże dwie gdzieś wcięło :)
mc68000
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 23 lip 2012, 11:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Strona "nowej karty" Google Chrome

Post autor: mc68000 »

Dziś rano uruchamiam Chrome i wszystko jest OK! Czy ktoś może mi powiedzieć co jest tutaj grane?
Dla porównania, tak wyglądała strona nowej karty kiedyś i tak wygląda znowu obecnie:
Załączniki
Zrzut ekranu z 2019-03-22 08-55-11.png
(206.83 KiB) Nie pobierany
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości