[SOLVED]Używanie photorec na dysku systemowym

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
DoBuntu

[SOLVED]Używanie photorec na dysku systemowym

Post autor: DoBuntu »

Miałem Windowsa, usunąłem go, ale nie skopiowałem sobie kilku plików. Zainstalowałem Ubuntu, ale mam wszystko na jednej partycji - system i dane. Nie tworzyłem oddzielnej partycji na dane. Teraz pytanie czy mogę użyć photorec na partycji gdzie zainstalowane jest Ubuntu w celu skanowania usuniętych plików? Znalazłem coś takiego i nie bardzo rozumiem, a niepokoi mnie.
https://askubuntu.com/questions/393076/ ... r-testdisk
Mind you: when restoring data it is best to NOT touch the system you want it recovered from. Installing software on a system that you want files recovered from should be avoided.
Swoją drogą na Windows też miałem wszystko na jednym dysku i używałem Recuvy i nic się nie działo. Nie wolno używać photorec tam gdzie zainstalowane Ubuntu? Chciałbym z tego skorzystać, a nie chcę specjalnie instalować na nowo systemu i dzielić na / i /home bo nie było mi to potrzebne.
Tutaj też jest temat:
https://forum.cgsecurity.org/phpBB3/vie ... php?t=9636
Czy może chodzi o to, że można skanować partycję systemową, ale gdy system nie działa - za pomocą LiveCD? Czy może o to żeby folder lokalizację do zapisania odzyskanych plików zmienić na inny dysk bo nie rozumiem po angielsku za bardzo.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019, 01:51 przez DoBuntu, łącznie zmieniany 1 raz.
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Używanie photorec na dysku systemowym

Post autor: JerryG »

Odzyskiwalem za pomoca tego programu dane z systemowych dyskow, z tym ze tak jak pisza w manualu musisz wskazac osobny dysk na odzysk, moze byc nawet jakis SD.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Używanie photorec na dysku systemowym

Post autor: Tomfoc »

Jeżeli zainstalujesz rzeczony program na partycji, z której dane chcesz odzyskiwać, to zmniejszasz swoje szanse na ich odzyskanie, bo dane photoreca mogą zostać zapisane tam, gdzie znajdują się te dane do odzyskania. Druga rzecz, samo korzystanie z systemu teraz jest błędem, bo przecież w normalnie działającym systemie są cały czas zapisywane dane np. logi. Jeżeli używasz tego kompa, to z każdą chwilą maleją szanse na odzyskanie danych. Nie znam programu photorec, ale nie można wykluczyć, że potrafi on operować wyłącznie na odmontowanych partycjach, więc instalowanie go w systemie może nie mieć sensu - musisz poszukać informacji na ten temat.
Ostatnio zmieniony 25 gru 2019, 14:04 przez Tomfoc, łącznie zmieniany 1 raz.
DoBuntu

Re: Używanie photorec na dysku systemowym

Post autor: DoBuntu »

Nie chciałbym używać LiveCD. Żeby dostać się do UEFI musiałem odłączyć SSD, a po dwóch dniach laptop i tak zapomniał, że CD jest na pierwszy miejscu w bootowaniu. Czyli mogę zrobić tak, że użyć photorec na włączonym systemie, a jako folder docelowy do zapisania odzyskanych wskazać pendrive? Nic nie grozi systemowi?
---
Użyłem na włączonym systemie, a jedynie folder docelowy na przywracanych plików ustawiłem na pendrive. Zdjęcia przywróciło, ale miały zmienioną barwę więc znów wylądowały w koszu. Pliki tekstowe nienaruszone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości