Brak możliwości zmiany jasności ekranu - ThinkPad E15

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Laco
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 04 sie 2020, 14:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Brak możliwości zmiany jasności ekranu - ThinkPad E15

Post autor: Laco »

Witam,

Jestem posiadaczem laptopa Lenovo ThinkPad E15 z procesorem AMD Ryzen7 4700u.
Ubuntu zainstalowało się na nim poprawnie bez żadnych problemów.
Niestety na ten moment nie jestem w stanie zmienić poziomu jasności ekranu. Jego poziom jest dla mnie zdecydowanie zbyt mocny i drażni moje oczy.
Klawisze funkcyjne nie działają zupełnie, a suwak w sekcji ustawień zasilania odpowiedzialny za jasność ekranu można przesuwać jednak nie wpływa to na poziom jasności.
Czy jest jakaś szansa na poprawę sytuacji?

Pozdrawiam serdecznie. ;-)
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Brak możliwości zmiany jasności ekranu - ThinkPad E15

Post autor: enedil »

Może tutaj znajdziesz pomocne rzeczy?
https://wiki.archlinux.org/index.php/Backlight
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Laco
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 04 sie 2020, 14:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Brak możliwości zmiany jasności ekranu - ThinkPad E15

Post autor: Laco »

Dzięki za tę wskazówkę.
Wracając jeszcze do problemu niedziałających klawiszy funkcyjnych, jest na to jakaś rada?
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Brak możliwości zmiany jasności ekranu - ThinkPad E15

Post autor: Xue-buntu »

Być może tutaj znajdziesz rozwiązanie, ale może się okazać, że po prostu w module thinkpad_acpi nie ma jeszcze wsparcia dla tego laptopa. Możesz spróbować zainstalować kernela HWE bądź kernele i MESA z zewnętrznego repozytorium PPA (najbardziej popularne to Padoka i Oibaf). Masz bardzo "świeżego" laptopa z podzespołami, które mogą jeszcze nie być w pełni obsługiwane.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Laco
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 04 sie 2020, 14:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Brak możliwości zmiany jasności ekranu - ThinkPad E15

Post autor: Laco »

Xue-buntu pisze: 08 sie 2020, 15:48 Być może tutaj znajdziesz rozwiązanie, ale może się okazać, że po prostu w module thinkpad_acpi nie ma jeszcze wsparcia dla tego laptopa. Możesz spróbować zainstalować kernela HWE bądź kernele i MESA z zewnętrznego repozytorium PPA (najbardziej popularne to Padoka i Oibaf). Masz bardzo "świeżego" laptopa z podzespołami, które mogą jeszcze nie być w pełni obsługiwane.
Rozumiem. W takim razie chciałbym zapytać o nowe jądro.
Jeśli zostanę z wersją Ubuntu 20.04 przez następne miesiące pomijając kolejne wydania dystrybucji, nie będę w stanie korzystać z najnowszego modułu thinkpad_acpi?
Jedynym rozwiązaniem, aby korzystać z oficjalnego jądra dla danego wydania obsługującego mojego laptopa będzie upgrade do najnowszego wydania czyli 20.10 (mam nadzieję, że do tego czasu ogarną aktualizację modułu)?
Mówiąc zwięźlej, na Ubuntu 20.04 raczej nie mam szans na korzystanie z tego laptopa bez manualnej modyfikacji jądra? Żadna oficjalna aktualizacja mnie nie uratuje?
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Brak możliwości zmiany jasności ekranu - ThinkPad E15

Post autor: Xue-buntu »

Możesz spokojnie zostać na Ubuntu 20.04. Co jakiś czas będzie wydawane dla tej wersji nowe jądro HWE, które powinno zawierać poprawki i wsparcie dla nowych sprzętów. Nie dam rady powiedzieć, kiedy to będzie, ale korzystając z jądra z nieoficjalnych repozytoriów możesz wyprzedzić powolną (i stabilną) ewolucję edycji LTS i zamiast standardowego kernela 5.4 dostaniesz najnowszego 5.8.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Laco
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 04 sie 2020, 14:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Brak możliwości zmiany jasności ekranu - ThinkPad E15

Post autor: Laco »

Xue-buntu pisze: 12 sie 2020, 08:46 Możesz spokojnie zostać na Ubuntu 20.04. Co jakiś czas będzie wydawane dla tej wersji nowe jądro HWE, które powinno zawierać poprawki i wsparcie dla nowych sprzętów. Nie dam rady powiedzieć, kiedy to będzie, ale korzystając z jądra z nieoficjalnych repozytoriów możesz wyprzedzić powolną (i stabilną) ewolucję edycji LTS i zamiast standardowego kernela 5.4 dostaniesz najnowszego 5.8.
Jak w praktyce spisuje się HWE pod wersjami LTS? Jak wygląda sprawa z wydajnością, bezpieczeństwem i stabilnością systemu po podpięciu najnowszego, niedomyślnego jądra?
Nigdy tego nie robiłem i trochę się boję. ;-)
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Brak możliwości zmiany jasności ekranu - ThinkPad E15

Post autor: linuxozaurus »

Laco pisze: 16 sie 2020, 21:11
Xue-buntu pisze: 12 sie 2020, 08:46 Możesz spokojnie zostać na Ubuntu 20.04. Co jakiś czas będzie wydawane dla tej wersji nowe jądro HWE, które powinno zawierać poprawki i wsparcie dla nowych sprzętów. Nie dam rady powiedzieć, kiedy to będzie, ale korzystając z jądra z nieoficjalnych repozytoriów możesz wyprzedzić powolną (i stabilną) ewolucję edycji LTS i zamiast standardowego kernela 5.4 dostaniesz najnowszego 5.8.
Jak w praktyce spisuje się HWE pod wersjami LTS? Jak wygląda sprawa z wydajnością, bezpieczeństwem i stabilnością systemu po podpięciu najnowszego, niedomyślnego jądra?
Nigdy tego nie robiłem i trochę się boję. ;-)
nie czego sie bać warto korzystać z Netext73 https://www.netext73.pl/
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości