jeden pendrive, kilka miejsc, zapisane ustawienia w sieci - praca na lubuntu

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
TomaszQ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: LXQt
Architektura: x86_64

jeden pendrive, kilka miejsc, zapisane ustawienia w sieci - praca na lubuntu

Post autor: TomaszQ »

Dzień dobry wszystkim,

mam taki problem i marzenie za jednym razem. Pracuję na terminalu, do którego loguję się przez html5 (przeglądarkę), nie są mi potrzebne więc dane na twardym dysku, ba nawet sam system operacyjny nie jest mi w pełni potrzebny. Wszystko było by spoko, gdybym mógł we wszystkich miejscach gdzie potrzebuje dostępu do terminala miał zainstalowaną i SKONFIGUROWANĄ dystrybucje lubuntu. Niestety nie zawsze mam taką możliwość.

Bardzo podoba mi się szybkość działania lubuntu i możliwość wykonania pewnych operacji bardzo sprawnie z terminala (np. wydrukowanie wielu plików pdf w przypadającej kolejności). Wersja live usb jest super, ale każdorazowe instalowanie sterowników przestawianie ustawień systemu jest kłopotliwe - zabiera dużo czasu.

Mam prośbę do doświadczonych użytkowników, jak zrobić liveusb z linuxem, który ładowałby mi lubuntu w każdym z miejsc pracy z osobnymi ustawieniami? (nie chodzi mi o rozwiązanie, posiadania 5-7 usb z systemami)...

We wszystkich miejscach króluje windows, pracuję z różnymi drukarkami ricoch, canon, samsung, itd.

Móje pomysły (niestety nie mam wiedzy jak je wprowadzić w życie) :

1. stworzenie systemu lubuntu na pendrive z możliwością zapisywania konfiguracji (konfiguracja wszystkich drukarek w jednym systemie) - chyba najlepszy i najprostszy sposób.

2. stworzenie szybko startującego linuxa w wierszu poleceń (bez środowiska graficznego), połączenie z WIFI/LAN i połączenie się w formie terminala do serwera lubuntu

3. korzystanie z liveusb i wczytywanie ustawień z chmury dla danego miejsca pracy z internetu (chmury/dropboxa) - przydałoby się jakieś GUI do wyboru które ustawienia ma system wczytać.

bardzo prosiłbym o komentarze czy takie pomysły są do zrealizowania, a jeżeli tak to jak je zrobić.

pozdrawiam

TomaszQ
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2049
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: jeden pendrive, kilka miejsc, zapisane ustawienia w sieci - praca na lubuntu

Post autor: kobrawerde »

może:
https://www.howtogeek.com/howto/14912/c ... ash-drive/
https://www.linuxuprising.com/2019/03/c ... -with.html
MX-Linux ma opcję utworzenia pełnoprawnego systemu na USB ma do tego dedykowane narzędzie ...ale to nie Lubuntu a wersja Debian-a
TomaszQ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: LXQt
Architektura: x86_64

Re: jeden pendrive, kilka miejsc, zapisane ustawienia w sieci - praca na lubuntu

Post autor: TomaszQ »

dziękuję serdecznie za szybką i treściwą odpowiedź. Spróbuję wdrożyć w życie rozwiązania z poradników.
TomaszQ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: LXQt
Architektura: x86_64

Re: jeden pendrive, kilka miejsc, zapisane ustawienia w sieci - praca na lubuntu

Post autor: TomaszQ »

ta opcja USB With Persistent Storage to chyba strzał w dziesiątkę. najłatwiejszy sposób na rozwiązanie mojego problemu.
TomaszQ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: LXQt
Architektura: x86_64

Re: jeden pendrive, kilka miejsc, zapisane ustawienia w sieci - praca na lubuntu

Post autor: TomaszQ »

coś ten Persistent Storage nie działa jak należy. da się zrobić jeden ekosystem, korzystając z rozwiązań "chmurowych"?
TomaszQ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: LXQt
Architektura: x86_64

Re: jeden pendrive, kilka miejsc, zapisane ustawienia w sieci - praca na lubuntu

Post autor: TomaszQ »

puki co, to zrobienie w domu jednego ekosystemu z lubuntu idzie jak krew z nosa... gdyby ktoś miał pomysł jak zsynhronizować kilka komputerów w domowej sieci (a cudo, jakby konfiguracje lubuntu można było zczytywać z netu i odpalać z pendriva) i smartfony z androidem, to proszę o cenne wskazówki :)
TomaszQ
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: LXQt
Architektura: x86_64

Re: jeden pendrive, kilka miejsc, zapisane ustawienia w sieci - praca na lubuntu

Post autor: TomaszQ »

"Wszystko powinno być tak proste jak to tylko możliwe, ale nie prostsze." - A. Einstein.

wystarczyło odpalić LUBUNTU z pendriva w QEMU dodać w grubie toram i zainstalować na pendraku system. Proste.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 6 gości