Utrzymanie porządku w Ubuntu - Porady, sposoby, ogólne rozmowy

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
melis40

Utrzymanie porządku w Ubuntu - Porady, sposoby, ogólne rozmowy

Post autor: melis40 »

Cześć! Zastanawiam się jakie wewnętrzne istnieją mechanizmy w Ubuntu, pomagające utrzymać system w porządku. Istnieje kilka dodatkowych programów, które potrafią wynajdywać i wskażywać osierocone pliki/zależności

Kod: Zaznacz cały

 https://ubuntu.pl/czytelnia/tag/utrzymywanie-czystosci/ 
ale czy nie można tego samego zrobić za pomoca wewnętrznych narzędzi?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Utrzymanie porządku w Ubuntu - Porady, sposoby, ogólne rozmowy

Post autor: Tomfoc »

Unikaj takich "prehistorycznych" porad. W świecie Linuksa wiele się dzieje i korzystanie z porad z roku 2008 może narobić kłopotów. Zapoznaj się z programem bleachbit - wystarczy do utrzymania systemu w porządku. Znajduje się on w oficjalnym repo.
kjur
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 120
Rejestracja: 18 lut 2007, 03:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Utrzymanie porządku w Ubuntu - Porady, sposoby, ogólne rozmowy

Post autor: kjur »

Tez uzywam bleachbit (zaznaczam inne opcje jako user i jako root). Odpalam od czasu do czasu. Mozna tez w terminalu (lub cron) przywolujac wlasna liste zaznaczonych rzeczy do wyczyszczenia.
melis40

Re: Utrzymanie porządku w Ubuntu - Porady, sposoby, ogólne rozmowy

Post autor: melis40 »

bleachbit chyba jednak mimo wszystko, należy do zewnętrznych narzędzi, a tychże chciałbym uniknąć. Jestem w trakcie poznawania "bebechów" i, zależy mi, aby wykorzystywać pełne możliwości systemowych usług do utrzymania porządku, jak np dpkg. Jeszcze apt-forktracer ewentualnie z zewnętrznych, choć w Debianie chyba jest w standardzie.
kjur
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 120
Rejestracja: 18 lut 2007, 03:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Utrzymanie porządku w Ubuntu - Porady, sposoby, ogólne rozmowy

Post autor: kjur »

OK, z "wewnetrznych" narzedzi to np logrotate (mozesz ustawic recznie liczbe logow i spakowanych archiwow), poza tym moze np. cron i rm do czyszczenia cache (apt, thumbnails) i innych plikow tymczasowych. Bleachbit ma ten plus, ze usuwa zbedne wersje jezykowe. Byc moze da sie to robic recznie, ale nie wiem jak.
Pewnie jest tego wiecej, ale nie przychodzi mi na razie wiecej do glowy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości