"click here to unmute sound" - nie działa, jak to obejść?

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
Awatar użytkownika
emstrang
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 01 mar 2022, 20:07
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

"click here to unmute sound" - nie działa, jak to obejść?

Post autor: emstrang »

Witam. Oglądam czasem w firefox telewizję online. Często jest tak, że przekaz uruchamia się z wyłączonym dźwiękiem. W oknie wideo jest widoczna ramka z napisem w stylu "click here to unmute sound". Powinno wystarczyć kliknięcie by włączyć dźwięk. Niestety zwykle to nie działa, z różnych powodów, np. nałożonych reklam.
W takiej sytuacji pomaga czasem skorzystanie z elementów sterujących playera, tyle że i one są zwykle zablokowane, np. reklamami i kliknięcie w nie to wyczyn.

Czy jest jakieś ustawienie w ff, które odblokowałoby dźwięk w czasie ładowania takiej strony ze streamem?
A może da się wymusić pokazanie elementów sterujących playera?
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4679
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: "click here to unmute sound" - nie działa, jak to obejść?

Post autor: jacekalex »

Rzuć okiem na to:
https://support.mozilla.org/pl/questions/1092056

W ogóle do FF raczej pomoc Mozilli będzie bardziej przydatna.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
emstrang
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 01 mar 2022, 20:07
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: "click here to unmute sound" - nie działa, jak to obejść?

Post autor: emstrang »

Dziękuję Ci za odpowiedź. Spróbowałem zmiany domyślnej wartości tego ustawienia

Kod: Zaznacz cały

media.volume_scale
Wygląda na to, że nie ma ono wpływu na fakt uruchamiania się streamu z wyciszonym dźwiękiem, byłoby za pięknie. Ma wpływ na regulację głośności, czasem ona nie działa - nie można zgłośnić lub działa przypadkowo - zaskakuje przy którejś próbie.
Tak jak sugerujesz zobaczę czy społeczność Mozilli okaże się bardziej przydatna.

Dopisane
Zadałem to samo pytanie na forum Mozilli. Bardzo szybko dostałem odpowiedzi. W jednej z nich były pytania, przy odpowiedzi na które znalazłem dość proste obejście problemu. Te pytania to:
Czy na karcie pojawia się ikonka wyłączonego głośnika?
Czy ta witryna w Ustawienia -> Prywatność i bezpieczeństwo -> Uprawnienia ma zezwolenie na odtwarzanie z dźwiękiem?
To mój post z odpowiedzią
Dziękuję Wam za odpowiedzi. Jest postęp, ale po kolei.

Na karcie otwartej strony nie ma ikonki głośnika wcale. W przypadku, np. otwartego wideo z YT po najechaniu kursorem na kartę, ikonka strony zmienia się na głośnik i jest możliwość wyłączyć/włączyć dźwięk, tu nie.
Ikonka na karcie i możliwość wyciszenia pojawia się, gdy odblokuję dźwięk suwakiem w playerze.

Nie wiem czy następne właściwości, które opiszę są dostępne w FF z uwagi na opcje przeglądarki czy systemu.
Wyłączyć/włączyć dźwięk można klikając prawym myszy wybraną kartę i wybierając wycisz/włącz dźwięk, jest to niezależne od zawartości strony.
Podobnie, ale już dla wszystkich kart, można kliknąć ikonę głośnika na pasku reprezentującym aplikację na panelu systemowym.
Jednakże dla stron, na których oglądam telewizję, to nie działa - nie załącza dźwięku.

W Ustawienia/Prywatność i bezpieczeństwo/ - Uprawnienia, w opcji Automatyczne odtwarzanie - Ustawienia, w tabeli Uprawnione witryny jest pusto i nie widzę opcji ręcznego dodania witryny. Domyślne ustawienie dla wszystkich witryn to Blokowanie dźwięku. Zmiana na Zezwalanie na dźwięk i wideo nie wpływa na otwieranie stron ze "zmutowaną" telewizją. Ale.....

Po otwarciu strony z telewizją, w systemowych właściwościach dźwięku, dźwięk dla Firefox jest wyciszony, można go tu podkręcić i to działa.
Z obrazu wideo nie znika ramka z sugestią "unmute", elementy sterujące dźwiękiem w playerze pokazują, że dźwięk jest wyciszony i nie można go przy tym włączyć - brak reakcji na klik. Dodatkowo, w momencie ponownego zaczytania obrazu wraca wyciszenie.
W przypadku gdy uda mi się odblokować głos suwakiem sterującym w playerze, przy takim wznawianiu przekazu dźwięk nie wyłącza się.

Generalnie nie przyszło mi do głowy próbować szukać obejścia w systemowych ustawieniach dźwięku, a okazuje się że jest to jakieś rozwiązanie.

Drugim systemem, z którego korzystam jest Windows XP. Swego czasu, za pomocą Adblocka Plus i Element Hiding Helper dla Adblock Plusa walczyłem z reklamami na różnych stronach, efekty były różne. Od niedawna w Linuksie, korzystając z FF, zdaję się na jego wbudowany bloker. Zwykle wystarcza, czasem trzeba zamknąć pojedyncze okno czy kartę. W przypadku tych stron z telewizją otwarcie nowej karty czy okna następuje prawie przy każdej próbie interakcji ze stroną, nawet nie wiedziałbym co blokować, wyzwalacz czy otwierany link.

Dodam do FF wskazane dodatki i spróbuję, może uda mi się osiągnąć jakiś efekt, ale dopiero w sytuacji, gdy mocniej dopieką mi niechciane reklamy.

Bardzo dziękuję Wam za pomoc.

Dopisane
Jeśli istnieją inne rozwiązania chętnie się z nimi zapoznam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości