Położenie partycji wymiany na przestrzeni dyskowej

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
tomibuntu

Położenie partycji wymiany na przestrzeni dyskowej

Post autor: tomibuntu »

Gdzie na przestrzeni dyskowej powinna znajdować się partycja wymiany?
  • A. Początek
Według tej strony partycja wymiany znajduje się zawsze przed partycją root niezależnie od wybranej tablicy partycji lub oprogramowania rozruchowej (BIOS/UEFI). Na podanej stronie nie zostało uwzględnione jednak partycjonowanie z partycją HOME, którą mam zamiar utworzyć.
  • B. Środek
Dawno temu gdy instalowałem Mandrive partycja wymiany była na środku przestrzeni. Schemat wyglądał tak:
hda1 - Partycja ROOT - zamontowana w /.
hda2 - Partycja EXTENTED - rozszerzona, bez punktu montowania.
hda5 - Partycja SWAP - przestrzeń wymiany.
hda6 - Partycja HOME - zamontowana w /home.
Pytanie #1. Czy partycja wymiany nie znajdowała się przed partycją ROOT, a po środku dysku z konkretnego powodu? Czy może wynikało to tylko z tego, że partycja ROOT była partycją podstawową, a partycja wymiany znajdowała się na partycji rozszerzonej więc sama z siebie znajdowała się za, a nie przed partycją ROOT.
Pytanie #2. Jeśli nie mamy /boot na oddzielnej partycji, a przed partycją ROOT znajduje się wielka partycja SWAP o rozmiarze 16 GB (wiem, bez sensu, ale teoretycznie) to czy nie wpłynie to na szybkość działania systemu, który teoretycznie powinien znajdować się jak najbliżej początku przestrzeni dyskowej ?
  • C. Koniec
Według tej strony oraz zrzutu ekranu na tej stronie partycja wymiany znajduje się na końcu przestrzeni dyskowej, ale człowiek to piszący zaleca utworzenie partycji ESP o rozmiarze 100 MB więc ciężko go traktować poważnie.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2022, 18:40 przez tomibuntu, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1100
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Położenie partycji wymiany na przestrzeni dyskowej

Post autor: kszyhus »

Ja myślę, że zamiast partycji wymiany najlepiej jest mieć plik wymiany "swapfile" na partycji root "/".
Mając 16 GB RAM nie używam ani partycji wymiany ani pliku wymiany. Są niepotrzebne.
===
Edit: Dodałeś punkt "C" i link to strony która to opisuje i piszesz " ciężko to traktować poważnie" i tu się mylisz.
Mając dysk HDD i GPT z UEFI to jest najlepsza konfiguracja.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2022, 18:41 przez kszyhus, łącznie zmieniany 1 raz.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
tomibuntu

Re: Położenie partycji wymiany na przestrzeni dyskowej

Post autor: tomibuntu »

Wiem, można użyć "zram" lub "swapfile", na ssd takie coś jest zalecane, mam hdd. ale chcę wiedzieć bo mam takie natręctwo. U mnie swap jest używany tylko wtedy gdy mam wirtualizację uruchomioną.
kszyhus pisze: 20 kwie 2022, 18:25 Dodałeś punkt "C" i link to strony która to opisuje i piszesz " ciężko to traktować poważnie" i tu się mylisz.
Mając dysk HDD i GPT z UEFI to jest najlepsza konfiguracja.
Tworząc posta przypadkowo dałem "Wyślij" zamiast "Podgląd" dlatego tak wyszło.
Napisałem, że ciężko to traktować poważnie, bo koleś zaleca 100 MB na partycję ESP, gdzie Ubuntu tworzy domyślnie 512 MB, Manjaro 300 MB. Rekomendowane jest 500-550 MB.
Co masz na myśli pisząc o najlepszej konfiguracji. Taką właśnie sobie chcę stworzyć po 00:00 gdy wyjdzie nowe Ubuntu. Tylko męczy mnie myśl odnośnie prawidłowej lokalizacji partycji SWAP na HDD. Mi jest ona niepotrzebna, ale chcę wiedzieć.
Awatar użytkownika
emstrang
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 01 mar 2022, 20:07
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Położenie partycji wymiany na przestrzeni dyskowej

Post autor: emstrang »

Według mnie swap powinien być jak najbliżej brzegu dysku, tak aby czytanie/zapis były najszybsze. Aktualnie mam swap na drugim dysku.
tomibuntu

Re: Położenie partycji wymiany na przestrzeni dyskowej

Post autor: tomibuntu »

PCLinuxOS - fork Mandrivy, umieszcza partycję wymiany na środku dysku twardego zarówno w:
  • UEFI + GPT
Obrazek
sda1 - ESP - /boot/efi
sda2 - ROOT - /
sda3 - SWAP
sda4 - HOME - /home
  • Virtual Machine (BIOS + MBR)

Obrazek
sda1 - ROOT - /
sda2 - SWAP
sda3 - HOME - /home

Czyli nie jak pokazano tutaj i tutaj, że na końcu przestrzeni dyskowej.
Na wiki Archa z kolei SWAP pokazany jest przed partycją ROOT, ale tam nie ma oddzielnej partycji HOME i może po prostu wygodniej najpierw jest utworzyć SWAPA, ale tu mam pytanie. Czy jeśli partycja SWAP o wielkim rozmiarze znajdowała by się przed partycją ROOT, a nie za nią to czy nie spowalniała by to działania systemu ponieważ znajduje się on bliżej środka przestrzeni dyskowej ?
---
Tutaj jest co nieco.
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2022, 00:12 przez tomibuntu, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Położenie partycji wymiany na przestrzeni dyskowej

Post autor: Tomfoc »

Moja partycja /boot/efi ma rozmiar nieco ponad 700 MB - nie wiem po co tak dużo, bo jej zajętość to poniżej 50 MB. Partycję swap daję zaraz po /boot/efi. Trzecia rzecz - partycja / to nie to samo co /root (pierwsza jest partycją systemową, druga jest partycją zawierającą katalog domowy administratora).
tomibuntu

Re: Położenie partycji wymiany na przestrzeni dyskowej

Post autor: tomibuntu »

Tak, wiem, że nie to samo. Nie wiem czemu tak napisałem, pewnie spiesząc się i nie weryfikując tego co napisałem. Jak widzisz w pierwszym poście w temacie napisałem prawidłowo więc wiem, że jest jak piszesz. Poprawiłem to już.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1100
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Położenie partycji wymiany na przestrzeni dyskowej

Post autor: kszyhus »

W obecnych czasach, przy taniej i ogólnie dostępnej pamięci RAM sprawa swap-u staje się drugorzędną
i rozprawianie gdzie ją umieścić- (początek, środek, czy koniec dysku) staje się jak rozważanie o wyższości Świąt Wielkanocnych nad Świętami Bożego Narodzenia.
Oba się świętuje. Więc tak samo ze swapem - w każdym przypadku zadziała.
@tomibuntu "chcę stworzyć po 00:00 gdy wyjdzie nowe Ubuntu"
raczej będziesz musiał jeszcze trochę poczekać, bo Canonical wydaje nowe wydania przeważnie po południu.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Położenie partycji wymiany na przestrzeni dyskowej

Post autor: Tomfoc »

kszyhus pisze: 21 kwie 2022, 06:58 W obecnych czasach, przy taniej i ogólnie dostępnej pamięci RAM sprawa swap-u staje się drugorzędną
i rozprawianie gdzie ją umieścić- (początek, środek, czy koniec dysku) staje się jak rozważanie o wyższości Świąt Wielkanocnych nad Świętami Bożego Narodzenia.
Oba się świętuje...
Święte słowa, ale nie każdy ma możliwość zwiększenia ilości RAM choćby z uwagi na ograniczenia płyty głównej. Czasami powodem jest brak kasiorki. Co do świąt - nie ma co ich porównywać, bo są bardzo odmienne.
@tomibuntu - zainteresuj się parametrem swappines.
tomibuntu

Re: Położenie partycji wymiany na przestrzeni dyskowej

Post autor: tomibuntu »

Swappines mam zmniejszone z "60" na "10". Temat dotyczył położenia partycji wymiany, która jest mi niepotrzebna, ale naszło mnie takie natręctwo, że muszę wiedzieć. Po wszystkim co przeczytałem wiem, że nie ma większego znaczenia położenie, ale jeszcze teoretycznie chciałbym wiedzieć, czy jeśli dajmy na to przed partycją root znajdowała by partycja wymiany o bardzo dużym rozmiarze to czy wpływa to na prędkość działania systemu ponieważ partycji ROOT nie znajduje się na początku przestrzeni dyskowej? Dlaczego do hibernacji potrzebny jest tak olbrzymi SWAP ? Nie hibernuję, tylko usypiam, ale chciałbym wiedzieć.
Awatar użytkownika
arecki
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 747
Rejestracja: 17 lis 2018, 09:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 44 Bronson Lane Hensonville

Re: Położenie partycji wymiany na przestrzeni dyskowej

Post autor: arecki »

Położenie partycji SWAP miało znaczenie w czasach dysków HDD ze względu na różne czasy dostępu do różnych obszarów dysku, w czasach SSD nie ma to znaczenia (w odniesieniu do czasu dostępu).
Dla hibernacji, SWAP dobrze mieć równy wielkości RAM lub więcej, bo gdzieś trzeba umieścić bieżący stan systemu, który będzie przywracany przy wyjściu z hibernacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości