Otworzenie dysku Iomega eGo w Ubuntu

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
Laos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 505
Rejestracja: 20 lis 2009, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Otworzenie dysku Iomega eGo w Ubuntu

Post autor: Laos »

Witam
Mam stary przenośny dysk twardy na USB firmy Iomega oznaczony jako eGo.
Ostatni raz jak z niego korzystałem było wiele, wiele lat temu. Mam tam jakieś pamiątkowe zdjęcia.
Dysk zgłasza się jako wirtualny napęd CD na którym jest zainstalowane oprogramowanie Iomega Encryption Utility.exe z 2010r
Najpierw spróbowałem na jedynym dostępnym mi Windowsie czyli 11, ale pomimo próby otworzenia tego w trybie zgodności z XP, Vistą i 7 nie uruchamia się. Próbowałem dodawać wyjątki do Defendera bo myślałem, że może Windowsowy antyvirus to blokuje. Nic nie dało.

Czy jest jakaś możliwość otworzenia tego dysku HDD z poziomu Ubuntu? Pamiętam hasło (przynajmniej tak mi się wydaje).
Firma Iomega padła wiele lat temu, nie ma strony. Z tego co pamiętam to było coś pod linuxem co to otwierało, ale nie wiele pamiętam.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Otworzenie dysku Iomega eGo w Ubuntu

Post autor: mario_7 »

A co na temat tego dysku mówi narzędzie Dyski (Gnome Disks) lub ewentualnie GParted? Widać tam jakieś partycje?

Bazując na tym: https://superuser.com/questions/65280/u ... e-on-a-mac
Wygląda na to, że w tym dysku szyfrowanie sprzętowe to jakieś autorskie rozwiązanie bez wsparcia na Linuksie czy Macu.
Być może, jeśli to ta sama wersja dysku i korzystasz z jej sprzętowego szyfrowania, będziesz musiał jednak to jakoś uruchomić na Windowsie i dobrać się do plików tam, a potem będziesz mógł zmniejszyć obszar szyfrowany sprzętowo i udostępnić go "normalnie".
Laos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 505
Rejestracja: 20 lis 2009, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Otworzenie dysku Iomega eGo w Ubuntu

Post autor: Laos »

Dzięki. Pójdę tą drogą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości