Nieprecyzyjny Touchpad Dell Precision 5530

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
halabalala
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 02 sty 2023, 21:22
Wersja Ubuntu: 22.04

Nieprecyzyjny Touchpad Dell Precision 5530

Post autor: halabalala »

Witam mam pewien, mały problem z Dellem Precision 5530 na Ubuntu 22.04. Dokładnie chodzi o to że Touchpad działa nieprecyzyjnie, jest niedokładny, przeskakuje. Po wpisaniu w google problemu, od razu znalazłem artykuł z tym problemem na stronie Della. Niestety nie mogę przejść wszystkich punktów.

https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-p ... tu?lang=pl

Zatrzymałem się na kroku nr.6 po wpisaniu komendy do terminala wyskakuje błąd:

$ sudo apt-get install xserver-xorg-input-libinput-hwe-16.04 libinput-tools xorg-input-abi-24
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Uwaga, wybieranie "xserver-xorg-core" zamiast "xorg-input-abi-24"
E: Nie udało się odnaleźć pakietu xserver-xorg-input-libinput-hwe-16.04
E: Couldn't find any package by glob 'xserver-xorg-input-libinput-hwe-16.04'
E: Nie udało się znaleźć żadnego pakietu według wyrażenia regularnego "xserver-xorg-input-libinput-hwe-16.04"

Mam coś zmienić w wersji hwe? na 22.04. Próbowałem i tak ale nie działa. Może źle coś wpisuję. Jestem laikiem jeśli chodzi o Linuxa, proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nieprecyzyjny Touchpad Dell Precision 5530

Post autor: mario_7 »

Te polecenia z apt-get install są dla starszych wersji Ubuntu. Możesz je pominąć i wprowadzić zmiany w plikach konfiguracyjnych. Może wciąż będą działały na nowej wersji systemu.
halabalala
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 02 sty 2023, 21:22
Wersja Ubuntu: 22.04

Re: Nieprecyzyjny Touchpad Dell Precision 5530

Post autor: halabalala »

Ok dzięki! Tak spróbuję.

Niestety nie działa, pliki konfiguracyjne są puste albo ich nie ma.

Znalazłem artykuł który chyba nieco wyjaśnia ale dalej nie wiem co dalej zrobić, jakich komend użyć.

"synclient was for the old X11 'synaptics' driver. Ubuntu 22.04 LTS uses Wayland instead of X11 by default,
and libinput instead of 'synaptics'. libinput has its own configuration knobs.
These are accessible via gnome-control-center, or, if you want command-line access, gsettings."

O co chodzi z tym gnome-control-center.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nieprecyzyjny Touchpad Dell Precision 5530

Post autor: mario_7 »

Tak, zmiany, które są opisane na stronie Dell dotyczą Ubuntu z serwerem X. Wayland nie korzysta z tych plików konfiguracyjnych.

Powinno wystarczyć dostosowanie ustawień touchpada w ustawieniach systemowych (to właśnie jest gnome-control-center - czyli ustawienia systemowe).

Ponadto, możliwe, że problem, który napotkałeś jest sprzętowy - sporo o tym w internecie - kwestia złego lub braku uziemienia touchpada i to ponoć powoduje różne problemy (wiele modeli laptopów Dell na to cierpi).
Opis rozwiązania: https://www.dell.com/community/Inspiron ... ue#M141979
Filmik: https://www.youtube.com/watch?v=4xGq5gmKEAA
Ludzie piszą, że nie trzeba lutować - wystarczy przykleić jakiś kabelek dobrą taśmą klejącą, albo użyć metalowej (miedzianej lub aluminiowej) taśmy aby osiągnąć zadowalający efekt.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości