Szyfrowanie na ubuntu

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
nyorbee
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2023, 11:13

Szyfrowanie na ubuntu

Post autor: nyorbee »

Cześć, jestem w zasadzie nowym użytkownikiem linuxa, dlatego mam kilka pytań :P
Zainstalowałem sobie ubuntu server w raid1, potem na nim zainstalowałem nextclouda, wszystko skonfigurowałem, generalnie działa. Ale mam parę wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa. Podejrzewam, że działa to teraz tak, że jak ktoś ma fizyczny dostęp do tego serwera, albo nie wiem, ukradnie dysk, to będzie miał dostęp do moich plików. Chciałbym zrobić coś takiego jak bitlocker na windowsie, żeby zaszyfrować dyski. Nie wiem czy da się to zrobić na już zainstalowanym serwerze. Jedyne co udało mi się na razie zrobić to zaszyfrować katalog home, ale tam chyba nextcloud nie trzyma plików. Chcę po prostu jakoś zabezpieczyć pliki jesli ktoś ukradłby serwer czy dyski. Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2040
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Szyfrowanie na ubuntu

Post autor: kobrawerde »

Raczej takie rzeczy trzeba planować wcześniej. ... np. viewtopic.php?f=146&t=185071
Może dało by się np. teraz zaszyfrować poszczególne dyski podpinane pod taki serwer i np. po zmapowaniu takiego w systemie pod jakiś folder lub dodaniu go do pliku fstab ( podczas startu systemu ) poprzenosić na nie zapisywane cenne dane z poszczególnych programów ? ...a szyfrowanie to już wybór może veracrypt / luks
viewtopic.php?f=146&t=184203
Kombinuj a na pewno coś sklecisz :-) ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości