Dostęp do folderu /srv z innego linuxa

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
atomas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2010, 01:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Dostęp do folderu /srv z innego linuxa

Post autor: atomas »

witajcie

padł mi dysk i przeszedłem z opensuse na ubuntu, stary dysk jeszcze racuje, podłączyłem go przez usb na specjalnym kablu, ale ubuntu nie widzi zawartości folderu/srv, a tam były moje skrypty php uruchamaiane przez apache, ubuntu twierdzi że katalog /srv na tym dysku jest pusty a nie jest, bo wiem, próbowałem zmieniać uprawnienia i właściciela katalogu ls -a jao root i nadal plików nie widzę mimo że mogę tworzyć nowe w tym folderze

co trzeba zrobić?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2036
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Dostęp do folderu /srv z innego linuxa

Post autor: kobrawerde »

Nie miałem styczności z opensuse ...ale gdzieś pisze że standardowy system plików na dysku to XFS może tu jest problem...
jeśli nie to może trzeba by jakiś program do szukania i przywracania utraconych/ skasowanych plików ?
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2023, 22:08 przez kobrawerde, łącznie zmieniany 1 raz.
atomas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2010, 01:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dostęp do folderu /srv z innego linuxa

Post autor: atomas »

ale to jest jakiś ogólny problem linuxsa, być może jakieś zabezpieczenie, że jeśli dysk suystemowy odpalisz z w innym linuxie to niektóre foldery systemowe widzi jako puste. to nie jest kwestia systemu plików ani uprawnień
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2036
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Dostęp do folderu /srv z innego linuxa

Post autor: kobrawerde »

Czasem w niektórych systemach np MxLinux miałem tak że nie pozwalał wejść do innych hdd z innym distro bez podania hasła roota ( ale nie były one puste)...na Linux Mint na którym jestem obecnie nie ma takich obostrzeń i przeglądam bez problemu dysk systemowy z MXlinux. A na pewno nie będzie ich jeśli skorzystasz z np. jakiegoś live-usb i podepniesz ten dysk to na 100% powinieneś zobaczyć zawartość tego dysku ...jeśli faktycznie coś tam jest i nie jest uszkodzone oraz jest obsługiwane przez linux-a.
atomas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2010, 01:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dostęp do folderu /srv z innego linuxa

Post autor: atomas »

nie próbowałem pod live usb, chodziło mi w zasadzie o jeden skrypt php, który kiedyś napisałem do automatycznej kompresji obrazków z wykorzystaniem API TinyJPG i udało mi się go odzyskać pod Windowsem (mam go jako drugi system) za pomocą jakiegoś Linux Reader, to dziwne że w sieci nie natrafiłem na podobny problem (nawet ChatGPT wymiękł, choć stwierdził, że jest to możliwe i kwestia może "wymagać dalszych badań". Może to jakaś niepisana polityka bezpieczeństwa serwerów?
Rgl
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2006, 08:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dostęp do folderu /srv z innego linuxa

Post autor: Rgl »

A nie było w tym miejscu podmontowanej innej partycji?
atomas
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2010, 01:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dostęp do folderu /srv z innego linuxa

Post autor: atomas »

nie, to była partycja / w moim opensuse
Awatar użytkownika
rzutki
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 176
Rejestracja: 04 sie 2008, 22:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Dostęp do folderu /srv z innego linuxa

Post autor: rzutki »

Ja spróbowałbym w taki sposób:
Problematyczny dysk zostawiam w komputerze jako jedyny. Odpalam LiveCD z dystrybucją jak na dysku. Jeśli jeszcze nie czyta to loguję się do roota na dysk.
Życzę powodzenia.
AMD A8-7650K Radeon R7, 10 Compute Cores 4C+6G 3.30GHz; RAM-8GB; architektura x64 8-)
Grafika AMD Kaveri
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości