Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Piotr_D
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2023, 06:35
Płeć: Mężczyzna

Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: Piotr_D »

Cześć wszystkim

Chciałbym bardzo zainstalować Ubuntu na laptopie Maxcom MBook14. Kiedy włożę pendrive z nagranym obrazem za pomocą Rufusa nic kompletnie się nie dzieje. Oczywiście mam ustawiona prawidłową kolejność bootowania. Ekran na którym pokazuje się "Press Esc to enter setup" i cisza. Po wyjęcia pena i robocie ładuje się Windows. Próbowałem różne pendrive oraz różne obrazy Minta i Ubuntu.

Byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi ponieważ ten laptop z założenia ma mi służyć tylko i wyłącznie do nauki Linuxa.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: linuxozaurus »

Musisz wejść do ustawień UEFI lub skorzystać z boot nemu.
Czy w Ubuntu jest nagrane Rufusem w trybie EFI bez CSM?
Prawdopodobnie źle nagrany obraz płyty.

Polecam Ventoy i wrzucasz plik iso na pendive.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Piotr_D
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2023, 06:35
Płeć: Mężczyzna

Re: Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: Piotr_D »

Mam drugi laptop który używam na codzień z Windows i tam bootuje się bezproblemowo. Kolejność botowania mam ustawione , z boot menu tez nie dziala.. Cały dzień szukalem i wyczytałem że problem może tkwić w Secure Boot, udało mi się to wyłączyć- bez efektu. Nie wiem jak sprawdzić czy jest w trybie Efi bez CSM.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: linuxozaurus »

Mi chodziło o zapis Rufusem w Trybie EFI bez CSM (CSM oznacza zgodność z klasycznenym BIOS)
Tryb EFI bez CSM powoduje tylko to że nie uruchomisz tego Ubuntu na komputerach starszych niż wpqw rok z klasycznym BIOS.

Tworzenie nośnika Rufusem
https://www.youtube.com/watch?v=z_rCsCSG6Z8

Sprawdź sobie ewentualnie Ventoy.

W intrenecie nie ma informacji aby ktoś próbował zainstalowania na tym netbooku Ubuntu lub jakiegokolwiek Linuxa.

Wyłączenie Secure boot nie wiele daje trzeba zmienić kolejność bootowania. Czy zapisałeś zmiany przy wyjściu z UEFI?

Instalacja Linuxa bez pendrive CD czy SD
https://www.youtube.com/watch?v=IY65cnW4vfY
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2041
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: kobrawerde »

Może reset BIOS-u na default settings na tym lapku coś wniesie do sprawy ?
A czy jest możliwość użycia w BIOS opcji legacy ? i czy wtedy usb będzie boot-owane ? ...ale czy opcja ta jednak nie koliduje z już zainstalowaną windą.
Ja mam Winde 10 + Linux minta + MXlinux-a i wszystko instalowałem na starszym systemie msdos nie gpt i działa OK ...nie używam uefi choć jest taka opcja w moim leciwym BIOS-ie. Jedyny minus to że można na lapku uruchomić tylko cztery systemy operacyjne ( bo można utworzyć tylko cztery partycje podstawowe ) ale mnie więcej nie potrzeba :-)
Piotr_D
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2023, 06:35
Płeć: Mężczyzna

Re: Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: Piotr_D »

kobrawerde pisze: 28 lip 2023, 19:10 Może reset BIOS-u na default settings na tym lapku coś wniesie do sprawy ?
A czy jest możliwość użycia w BIOS opcji legacy ? ...ciekawe czy opcja ta jednak nie koliduje z już zainstalowaną windą.
Ja mam Winde 10 + Linux minta + MXlinux-a i wszystko instalowałem na starszym systemie msdos nie gpt i działa OK ...nie używam uefi choć jest taka opcja w moim leciwym BIOS-ie. Jedyny minus to że można na lapku uruchomić tylko cztery systemy operacyjne ( bo można utworzyć tylko cztery partycje podstawowe ) ale mnie więcej nie potrzeba :-)
Ustawianie Default Settings w biosie zrobione wiele razy, mam coś takiego jak legacy ale tez nic nie zmienia. Jeśli nawet by kolidowało to i tak nie planuje używać na tym laptopie Windows.

Ponadto próbowałem metodą z Unetbootin zgodnie z podpowiedzią kolegi linuxozaurus. Mam czarny ekran i " Uruchomienie systemu Windows nie powiodło się (...) Plik \ubnldr.mbr , Stan 0xc000007b"

Ręce opadaja powoli. Instalowałem kilkanaście razy Linuxa, pierwszy raz mam taki przypadek. Oglądałem też film gdzie ktoś poprzez Bios dodaje jakieś wpisy do DB w sekcji Secure Boot gdzie wskazuje plik który ma być wykonywalny przy rozruchu. Tyle z tego z zrozumiałem w sumie. Chyba, że ktoś będzie bardziej zorientowany i podpowie.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2041
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: kobrawerde »

Może jeśli nie zależy Ci na windzie i masz czas na eksperymenty spróbować instalacji linux-a w wersji legacy czyli nie uefi a starszym mbr ...ale to wymaga prze-konwertowania partycji / dysku z gpt na msdos ....ale czy to coś wniesie do sprawy wykrywania boot-owalnego usb ? może akurat wtedy utworzyć boot-owalny usb w starszym mbr a nie uefi coś wniesie do sprawy. Ale to tylko gdybania bo może to tylko wina konkretnego laptopa i jego BIOS-u ? Ponoć niektórym w boot-owaniu usb przeszkadza winda + bitlocker + secureboot ...
Ogólnie przyczyn że usb nie boot-uje może być naprawdę wiele np. komuś pomogło ..."zwiększyłem opóźnienie rozruchu dysku twardego z zera do 10 sekund. w BIOS"... nie wiem czy u mnie w ogóle jest taka opcja :razz:
linki
https://askubuntu.com/questions/1190764 ... e-usb-boot
https://askubuntu.com/questions/1018918 ... -usb-stick
https://chanon.info/install-ubuntu-22.0 ... envy-x360/
są też inne problemy z konkretnym sprzętem / laptopem np. cytat
...zauważ, że ten laptop obsługuje x64, ale BIOS jest 32-bitowy. z tego powodu nigdy nie próbuj instalować 64-bitowej wersji systemu Windows, jeśli to zrobisz, system nigdy nie rozpozna urządzenia USB...
https://superuser.com/questions/777440/ ... -usb-lt41p
tak że może to być problem z twoim konkretnym modelem lapka ... i sprawdź czy w ogóle bootuje jakiś nośnik z systemem Windows ? jeśli linux ma problemy ... jeśli nie to szukaj informacji od producenta laptopa
Ostatnio zmieniony 29 lip 2023, 08:39 przez kobrawerde, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: linuxozaurus »

@kobrawerde ja mam pierwszy komputer z UEFI z 2020 roku. A w nim 2 dyski SSD (oba to goodRAM). jeden starszy z 1 generacji I nowy z drugiej generacji.
zgodnie z podpisem jmJest to Dualboot in Secureboot w trybie User mode z powodu klucza MOK od Ventoy .

tryb legacy bedzie kolixować z windowsem zainstalowanym w trybie GPT.

A co do uruchamiania wielu systemów w trybie MBR (zgodny z BIOS) to powiem tak mozna mieć wiẹcej niz 4 partycje na dysku pod warunkiem że korzystasz z partycji rozszerzohej zawierającej dowolną ilość portycji logicznych.

Ps ja potrafiłam mieć dużo wiecej partycji w czasach klasycznego BIOSu. zawsze wtedy była zasada Windows na 1 partycji 2 swap 3 logiczna na kilka linuxów wraz z danymi użytkownika

@Piotr_D podpowiem Unetbotin 702 I trzeba mieć pusty obszar ztanowiący miejsce na instalacjẹ linuxa. należy włączyć bootmgr w Windows
https://pl.gov-civil-setubal.pt/what-is ... ot-manager
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Piotr_D
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2023, 06:35
Płeć: Mężczyzna

Re: Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: Piotr_D »

Udało mi się po wielu próbach zainstalować Ubuntu za pomocą Ventoy. Teraz mam problem z dźwiękiem ale szukam jeszcze rozwiązania sam.
Kolego linuxozaurus bardzo dziękuje za pomoc !
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2041
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: kobrawerde »

Kolego linuxozaurus bardzo dziękuje za pomoc !
w podpisie ...
Płeć: Kobieta
uppss .... ale czy w dzisiejszych czasach "gender-yzmu" ma to jeszcze jakieś znaczenie ? zwłaszcza gdy na horyzoncie idzie nowa / stara lewacko-liberalna władza :lol:
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: linuxozaurus »

kobrawerde pisze: 07 paź 2023, 14:39
Kolego linuxozaurus bardzo dziękuje za pomoc !
w podpisie ...
Płeć: Kobieta
uppss .... ale czy w dzisiejszych czasach "gender-yzmu" ma to jeszcze jakieś znaczenie ? zwłaszcza gdy na horyzoncie idzie nowa / stara lewacko-liberalna władza :lol:
Jestem przyzwyczajona do mylenia przez innych płci z powodu nicka.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Schofer
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 27 mar 2024, 17:53
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Re: Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: Schofer »

Piotr_D pisze: 07 paź 2023, 12:10 Udało mi się po wielu próbach zainstalować Ubuntu za pomocą Ventoy. Teraz mam problem z dźwiękiem ale szukam jeszcze rozwiązania sam.
Kolego linuxozaurus bardzo dziękuje za pomoc !
Pamiętasz może jak ci się to udało? Mam ten sam problem, a Ventoy nie pomaga.
TECUMSEH12
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 80
Rejestracja: 02 cze 2014, 13:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: TECUMSEH12 »

kobrawerde pisze: 07 paź 2023, 14:39 zwłaszcza gdy na horyzoncie idzie nowa / stara lewacko-liberalna władza :lol:
Nie ma to jak prawicowo-naziolskie podejście.
Anarchia w samym środku mojej głowy
Mój mózg pracuje niezależnie
I nikt mi nie może zakazać myślenia
Anarchia w głowie to początek wyzwolenia
Amorru90
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwie 2024, 22:03
Płeć: Mężczyzna

Re: Maxcom Mbook14 - nie bootuje

Post autor: Amorru90 »

Schofer pisze: 27 mar 2024, 17:56
Piotr_D pisze: 07 paź 2023, 12:10 Udało mi się po wielu próbach zainstalować Ubuntu za pomocą Ventoy. Teraz mam problem z dźwiękiem ale szukam jeszcze rozwiązania sam.
Kolego linuxozaurus bardzo dziękuje za pomoc !
Pamiętasz może jak ci się to udało? Mam ten sam problem, a Ventoy nie pomaga.

Musisz w biosie wejsc w ustawieniach płyty i na którymś z mostów będzie opcja zmiany systemu, który ma rozpoznawać. Dostałem go na serwis, co się naszukalem, nawkurzalem, ale znalazłem. Masz do wyboru tam Windows, Linux, Android etc. Po zmianie na Linux normalnie bootuje. Nie dziękujcie (;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości