firewall w minimalnej instalacji

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
qrdziel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 13 lut 2021, 19:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.10
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64
Lokalizacja: London

firewall w minimalnej instalacji

Post autor: qrdziel »

zainstalowałem serwer w opcji minimalnej intalacji
chciałem skonfigurować firewall poleceniem ufw, ale nie ma takiego polecenia.
wiem , że ufw to tylko nakładka na bardziej skomplikowane polecenie iptables.
Niestety polecenia iptables też nie ma w minimalnej instalacji servera ubuntu
czy to oznacza, że minimalna instalacja nie ma żadnej zapory - to czy bezpieczne jest podłączanie takiego servera do sieci?
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: firewall w minimalnej instalacji

Post autor: jacekalex »

UFW to patologia mocno utrudniająca konfigurację.
Zainteresuj się starszym iptables albo nowszym nftables.

Poza tym o ile mi wiadomo, minimalna instalacja serwera nie wystawia do sieci żadnych usług sieciowych poza OpenSSH.

Więc skopiuj klucz SSH z innego kompa do tego serwera (poleceniem ssh-copy-id) i potem możesz w innym linuxie zamontować partycję root serwera przez np SSHFS w innym Linuxie.
Wtedy np edytorem programistycznym geany można edytować pliki na zdalnej maszynie przez tak zamontowany folder.
To dużo lepsza i wygodniejsza forma niż GNU-nano, który potrafi ucinać za długie wiersze.

Całą operację możesz przeprowadzić w sieci LAN bez wystawiania serwera do internetu.
W dodatku czy w tej chwili serwer ubuntu masz podłączony do routera, czy podłączysz do niego smartfona po USB, to i Android w smartfonie i router mają wbudowane firewalle i NAT, także z internetu nic się do serwera Ubuntu nie połączy, jedynie serwer będzie mógł się połączyć z internetem jako klient sieci.
nie chcę podłączać servera do sieci dopóki nie uruchomię i nie skonfiguruję odpowiednio ssh i firewall - a do tego potrzebny jest nano
Straszne ryzyko, którego tak strasznie się obawiasz, w zasadzie nie występuje w naturze.
:shock: :pt36: :)

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości