envy - instalacja sterowników do kart nVidia i/lub ATI

Awatar użytkownika
kwalo
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 75
Rejestracja: 15 lis 2005, 23:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

envy - instalacja sterowników do kart nVidia i/lub ATI

Post autor: kwalo » 03 lut 2007, 20:36

Uwaga! Poniższy opis dotyczy instalacji binarnych sterowników do kart ATI/nVidia w systemach Ubuntu 6.06 Dapper Drake, Ubuntu 6.10 Edgy Eft, oraz Ubuntu 6.12 Elokwentny Emu

Użytkowników Ubuntu 7.04 Feisty Fawn Ruri - i Ubuntu 7.10 odsyłam do HOWTO Feisty: Instalacja binarnych sterowników nVidia/ATI

Skrypt envy sam za nas wykryje, jaką mamy kartę graficzną i wykona instalację. Będziemy musieli jednak przygotować parę rzeczy. Skrypt instaluje jedynie binarne sterowniki dla kart ATI, i/lub nVidia. Zanim tego dokonamy, warto się wogóle zastanowić, czy warto.

UWAGA dla użytkowników kart ATI! Być może nie musicie wykonywać tego HOWTO. W przypadku starszych modeli, akceleracja jest obsługiwana i włączony jest moduł AIGLX. Zatem, jeśli po wpisaniu w konsoli polecenia:

Kod: Zaznacz cały

grep ati /etc/X11/xorg.conf
Otrzymujecie

Kod: Zaznacz cały

Driver "ati"
A komenda:

Kod: Zaznacz cały

glxinfo | grep direct
zwraca:

Kod: Zaznacz cały

direct rendering: Yes
to nie musicie instalować zamkniętego sterownika!

W przypadku kart nVidia, otwarte sterowniki nie wspierają w ogóle akceleracji, natomiast wersja binarna, znajdująca się w repozytoriach dapper/edgy nie obsługuje rozszerzenia GLX_ext_texture_from_pixmap, co uniemożliwia późniejsze uruchomienie takich środowisk, jak compiz, czy beryl. Dlatego zalecana jest instalacja nowszej wersji sterowników zamkniętych, poprzez skrypt envy.

Ostatnio obsługa tego skryptu znacznie się uprościła. Od wersji 0.9.1 posiada on graficzny interfejs użytkownika. Nie wymaga on restartu X'ów, oraz nie usuwa żadnych modułów z sekcji restricted. Nie ma więc obaw, że jakaś karta WiFi przestanie działać. Nowa wersja, nie działa jednak w dapperze. Zatem poniższy sposób instalacji jest przeznaczony dla użytkowników tej wersji systemu. Użytkownicy wersji 6.10 i 6.12 mogą spokojnie ściągnąć stąd najnowszą wersję instalatora i posłużyć się wygodnym interfejsem graficznym.

Uwaga!
Instalowanie modułów spoza repozytorium może sprawić, że nie będą się one ładowały po aktualizacji jądra (pakiet linux-image). Należy pamiętać, aby po każdej aktualizacji kernela, użyć skryptu envy jeszcze raz!

Poniższy opis dotyczy starszej wersji instalatora i jest przeznaczony dla użytkowników dappera

Instalacja

Przede wszystkim musimy zainstalować skrypt envy, który wspiera jeszcze dappera. Znajdziemy go na tutaj. Warto zaznaczyć, że ta wersja nie jest już wspierana i nie ściągniemy za jego pomocą najnowszych sterowników nvidia.

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg -i envy_0.8.2-0ubuntu1_all.deb
Pamiętamy przy tym, że musimy się znajdować w katalogu, w którym znajduje się plik deb.

Mając zainstalowany skrypt, zabieramy się za instalację sterownika. Najpierw musimy opuścić środowiko graficzne, wpisująć

Kod: Zaznacz cały

sudo /etc/init.d/gdm stop
Użytkownicy kubuntu powinni wpisać kdm. Następnie wciskamy Ctrl+Alt_F1 i logujemy się w trybie tekstowym. Wpisujemy

Kod: Zaznacz cały

sudo envy
Wybieramy, aby zainstalował potrzebne pakiety i uruchamiamy ponownie X serwer:

Kod: Zaznacz cały

sudo /etc/init.d/gdm start
To tyle. Po poprawnym zainstalowaniu sterowników, polecenie

Kod: Zaznacz cały

glxinfo | grep direct
powinno dać nast. wynik:

Kod: Zaznacz cały

direct rendering: Yes
Po wykonaniu powyższych operacji, usuwamy pakiet envy

Kod: Zaznacz cały

sudo aptitude purge envy
Jest to konieczne, gdyż mogą wystąpić problemy, jeśli będziemy aktualizować to paczkę do nowszej wersji. Najlepiej ją usunąć od razu. I tak już się nam nie przyda ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware-Multimedia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość