Plustek OpticPro9636T w Ubuntu7.04 - działa

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
gdkj
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Plustek OpticPro9636T w Ubuntu7.04 - działa

Post autor: gdkj »

Po męce z tym leciwym ale jeszcze dobrym jakościowo skanerkiem udało mi się to odpalić.
Ponieważ i tak za jakiś czas znowu będę zmieniał distro (jak wielu napaleńców) a pamięć mam zawodną i zdarza mi się powtarzać po kilka razy tę samą drogę postanowiłem wykorzystać to forum jako archiwum a i może komuś się to przydać. Będzie miło zdobyć następny plusik do nieba...

Cała zabawa z tym skanerem w linuksie przyjemną jest dopiero przy użyciu pt_drv.
Z parport itp. które w jądrze są to lepiej dać sobie spokuj. Nawet ostatnio w jakimś distro ten sprzęt ruszył pod parportem ale z jakimkolwiek komfortem nic wspólnego to nie miało.
Ale do rzeczy. Najpierw sterownik, u mnie poszło na :
plustek-pp-0.43-10.tar.gz ściągniętym z :
http://www.gjaeger.de/scanner/plustek_pp/
na której to nie wiedzieć czemu jest pod nazwą 0.43-9 pierwszy na liście download w older.
ja to rozpakowałem w /root/plustek który to utworzyłem.
oczywiście wszysko dokonywałem jako superurzytkownik więc dla wygody zalogowałem się od razu:

sudo -s -H

potem moje hasło i jeszcze dla pewności

su -

potem używając mc (bo wygodny) stworzyłem w /root katalog plustek i tam rozpakowałem pobrane archiwum sterowanika.
I jak tak zrobimy to musimy śmignąć do /root/plustek/doc/plustek a tam mamy Plustek-PARPORT.txt którego lepiej nie czytać.
Lepiej od razu wykonać:

./MakeModule.sh

i przekonać i zobaczyć komunikaty o błędzie w paru linijkach.
wtedy wpierw edytujemy /root/plustek/backend/plustek-pp_ptdrv.c
i w podanych przez komunikat linijkach (paru) wpis
MODULE_PARM(warmup,"1-" ...itd.
dopisać
MODULE_PARM_DESC(warmup itd.
czyli dopisać: _DESC tam gdzie się wcześniej wykrzaczało.
jak plik poprawimy to z ./MakeModule.sh problemu nie będzie.
czyli robimy:

./MakeModule.sh

i widzimy potem propozycję załadowania modułu lub przerwania.
możemy spróbować na podłączonym skanerze ale i tak nie zadziała.
Bo nie napisałem ale skaner cały czas winien być podłączony do komputera i prądu a port w biosie ustawiony przynajmniej na EPP (ja mam EPP+ECP czy jakoś tak)
a wykrzacza się bo wpierw najlepiej zrobić samemu:

mknod /dev/pt_drv c 40 0

i stworzyć np. w gedit plik tekstowy /etc/modules.conf z zawartością:

alias char-major-40 pt_drv
pre-install pt_drv modprobe -k parport
options pt_drv lampoff=180 warmup=15 port=0x378 l0ffonEnd=0 mov=0 slowI0=0 forceMode=0

ostatnia linijka nie może się złamać ,od options do forceMode=0 musi być w jednej linii. Inaczej wysypuje się łądowanie modułu.
i teraz można jako superużytkownik załadować moduł

modprobe pt_drv

a wtedy nie ma żadnych brzydkich komunikatów a lampki skanera gasną.(na pewno górna)
I to włąściwie wszystko. już jako zwykły user (ważne!) sprawdzamy komendą:

scanimage -L

co powinno nam zasygnalizować:

device `plustek_pp:/dev/pt_drv' is a Plustek 9636T/12000T parallel port flatbed scanner

Ja używam XSane z którego jestem bardzo zadowolony. Na moim kompie (K7S8X ,sempron2200XP+ ,256RAM) skaner śmiga całkiem szybko i ładnie. Kolory są bardzo dobre.

Mam nadzieję ,że mój opis jest w miarę czytelny i może jeszcze komuś się przyda bo mając na dysku Ubuntu7.04 z jądrem zaktualizowanym (końcówka nazwy to ...20-16 ale na pewno pójdzie i na orginalnym) szkoda wyrzucać takiego dobrego skanera.
Pozdrawiam.

ps. jak zwykle nie wszystko :

do /etc/modules dopisałem pt_drv

a do : /etc/init.d/rc.local na samym końcu

mknod /dev/pt_drv c 40 0

dzięki czemu skaner zawsze jest. (nie znika po restarcie)
Awatar użytkownika
leniuch
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 30 paź 2007, 01:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Plustek OpticPro9636T oraz Plustel OpticPro 12000T

Post autor: leniuch »

Witam.
Podobnie jest dla skanera Plustek OpticPro 12000T.
U mnie jednek powyższa operacja nie do końca poszła gładko, wszystko zrobiłem po kolei, ale coś tam innego się krzaczyło.... oprócz tego, Sane krzyczało, że nie widzi skanera. W manualu sane znalazłem opcję, aby zajrzeć do pliku:

/etc/sane.d/dll.conf
The backend configuration file (see also description of
SANE_CONFIG_DIR below).

i tutaj należało odhaszować (#) pozycję plustek_pp.

Po tej operacji save i z terminala wpisujemy scanimage-L - wtedy wykryło mój skanerek, lampa włączyłą się. Następnie Aplikacje->Grafika->Skaner xSane i wszystko hula :)

Pozdrawiam.
mattnick
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 30
Rejestracja: 18 kwie 2007, 14:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Plustek OpticPro9636T w Ubuntu7.04 - działa

Post autor: mattnick »

Polecam to, bo działa z plustek opticpro p12
Ubuntu - całe życie...:)
The Ubuntu Counter Project - user number # 18707
Lenwe Tasartir
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2006, 19:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Plustek OpticPro9636T w Ubuntu7.04 - działa

Post autor: Lenwe Tasartir »

Witam,
Dostał mi się skaner "FSB 4800", który z tego co mi wiadomo powinien działać na sterowniku plustek_pp. Przez "direct" chodzić nie chciał, próbuję więc przez "kernel".
Skompilowałem wg. opisu i...

Kod: Zaznacz cały

root@lenwe:/lib/modules/2.6.24-16-generic/kernel/drivers/parport# modprobe pt_drv
FATAL: Error inserting pt_drv (/lib/modules/2.6.24-16-generic/kernel/drivers/parport/pt_drv.ko): Is a directory
root@lenwe:/lib/modules/2.6.24-16-generic/kernel/drivers/parport# file pt_drv.ko 
pt_drv.ko: ELF 32-bit LSB relocatable, Intel 80386, version 1 (SYSV), not stripped
Mógłby mi ktoś wyjaśnić genezę komunikatu że ten plik jest katalogiem?
gdkj
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 09 sie 2006, 12:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Plustek OpticPro9636T w Ubuntu7.04 - działa

Post autor: gdkj »

przed ładowaniem modułu sprawdź czy masz podłączony skaner do prądu i komputera oraz nie zapomnij wykonać:


mknod /dev/pt_drv c 40 0

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Chmee
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 05 sie 2008, 18:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Plustek OpticPro9636T w Ubuntu7.04 - działa

Post autor: Chmee »

Mam identyczny efekt co kolega Lenwe Tasartir. Z tym, że mi skaner (Plustek OpticPro 9636T) pięknie działał. Ale po którejś aktualizacji przestał. Przekompilowałem moduł i efekt jak u kolegi:

FATAL: Error inserting pt_drv (/lib/modules/2.6.24-19-generic/kernel/drivers/parport/pt_drv.ko): Is a directory

Nie muszę dodawać, że skaner jest podłączony i działa (pod Windą nadal chodzi). Co więcej, jeszcze raz podkreślę - pod Ubuntu też chodził. Dawno go nie używałem, więc nie jestem w stanie powiedzieć kiedy przestał.

A teraz najciekawsze. Po ustawieniu wszystkiego jak trzeba i restarcie zaglądamy na >dmesg | grep pt_drv i ...
chmee@Rohan:~$ dmesg | grep pt_drv
[ 37.611029] pt_drv : driver version 0.43-12
[ 37.664536] pt_drv0: 9636T/12000T found on port 0x0378
[ 37.664546] pt_drv0: Lamp-Timer set to 180 seconds.
[ 37.664548] pt_drv0: WarmUp period set to 30 seconds.
[ 37.664550] pt_drv0: Lamp untouched on driver unload.

ale już:
chmee@Rohan:~$ scanimage -L

No scanners were identified. If you were expecting something different,
check that the scanner is plugged in, turned on and detected by the
sane-find-scanner tool (if appropriate). Please read the documentation
which came with this software (README, FAQ, manpages).

xsane też go nie widzi, co w sumie nie dziwi, bo korzysta z dokładnie tego samego kanału co polecenie scanimage.

Przyznam, że nie mam pojęcia jak naprawić usterkę, gdy system twierdzi, że wszystko gra.

A przy okazji dygresja dot. kompilacji. Na stronie SANE są sterowniki w wersji 10 i 12 (plustek-pp-0.43-10 i plustek-pp-0.43-12). Trzeba rozpakować najpierw tę 10-kę i na nią 12-kę i wtedy wszystko się będzie kompilować bez grzebania w kodzie.

Jakieś mądre pomysły? Efekt najwyraźniej jest dość świeży, a ja mam znowu nauczkę - działa? to nie naprawiaj baranie. To nie Winda.

P.S. ze stycznia 2009. Zrobiłem aktualizację do 2.6.24-23, przekompilowałem moduł (reszty nie ruszałem, bo było pozostawione w stanie takim, jakim bylo w czasach, gdy jeszcze wszystko działało) i voila. Wszystko pięknie chodzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości