[HOWTO] Maksymalna jakość dźwięku na SBLive! i innych

Magnes
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 02 sty 2006, 15:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

[HOWTO] Maksymalna jakość dźwięku na SBLive! i innych

Post autor: Magnes » 02 gru 2007, 10:40

Jeśli masz zewnętrzny wzmacniacz z regulacją głośności, najlepiej jeśli dźwięk będzie do niego wysyłany z maksymalną, pozbawioną zniekształceń głośnością. Często karty muzyczne posiadają jednak regulację głośności, która od pewnego poziomu powoduje zniekształcenia. Jak sprawdzić jakie ustawienie jest optymalne?
Uruchom alsamixer - poruszając się strzałkami po kolejnych regulatorach widzisz przy "Item" nazwę aktualnego regulatora głośności, a obok coś w stylu [dB gain = 3.00, 3.00].
W przypadku jeśli posiadasz regulację głośności na wzmacniaczu, najlepiej jeśli ustawisz wszystkie miksery odpowiedzialne za wyjścia, tak, aby wartość dB gain była równa 0.00, 0.00 - wtedy głośność będzie maksymalna jaka jest możliwa na twojej karcie bez zniekształceń.
Jeśli nie masz regulacji głośności na wzmacniaczu ustaw wszystkie na 0.00, a później zmieniaj głośność za pomocą regulatora Master.

Testowane na SBLive! (SB0220), którego posiadam. Optymalne ustawienie dla niego to:
- Master na 100%
- PCM na 74%
- Wave na 100%
Możliwe, że dla trochę mniejszego ustawienia Master jakość będzie trochę lepsza- ale to wymaga odsłuchów i testowania... W przypadku PCM i Wave lepiej tych wartości nie zmieniać - regulatory te są prawdopodobnie cyfrowe, wyjście powyżej 0dB będzie powodować ogromne zniekształcenia, zaś zmniejszenie głośności spowoduje, że dźwięk będzie miał gorszą jakość.

Mam nadzieję, że HOWTO się przyda, na trop właściwych ustawień naprowadziła mnie strona projektu ALSA.
bagno.wieza.org - rpg, fantastyka, seriale w stylu digg.com
|w domu Ubuntu, w pracy niestety WinXP|
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Multimedia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości