Najnowsza wersja ALSA nie daje się skompilować

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Najnowsza wersja ALSA nie daje się skompilować

Post autor: simon532 »

Obecnie mam zainstalowaną wersję ALSA 1.0.16 , ponieważ mam kłopot z kartą dżwiękową postanowiłem odświeżyć wersję ALSA do najnowszej . Pobrałem pobrałem odpowiednie pliki ze strony firmowej ALSA i postępując zgodnie ze wskazówkami z działu FAQ&HOWTOs przeprowadziłem cały ten proces kompilacji a potem instalacji. Bezskutecznie wersja ALSA się nie zmieniła , chyba dlatego , że wystąpiły błędy . Nie rozumiem co mogło być ich przyczyną ? Najpierw w trakcie wykonywania komendy "make" pojawiły się ostrzeżenia :

Kod: Zaznacz cały

"include/asm/io_32.h:217: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__memcpy, discards qualifiers from pointer target type
include/asm/io_32.h: W funkcji `memset_io,:
include/asm/io_32.h:205: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__constant_c_and_count_memset, discards qualifiers from pointer target type
include/asm/io_32.h:205: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__constant_c_memset, discards qualifiers from pointer target type
include/asm/io_32.h:205: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__memset_generic, discards qualifiers from pointer target type
include/asm/io_32.h:205: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__memset_generic, discards qualifiers from pointer target type

include/asm/io_32.h:211: ostrzeżenie: passing argument 2 of `__memcpy, discards qualifiers from pointer target type
include/asm/io_32.h: W funkcji `memcpy_toio,:
include/asm/io_32.h:217: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__memcpy, discards qualifiers from pointer target type
include/asm/io_32.h: W funkcji `memset_io,:
include/asm/io_32.h:205: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__constant_c_and_count_memset, discards qualifiers from pointer target type
include/asm/io_32.h:205: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__constant_c_memset, discards qualifiers from pointer target type
include/asm/io_32.h:205: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__memset_generic, discards qualifiers from pointer target type
include/asm/io_32.h:205: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__memset_generic, discards qualifiers from pointer target type
CC [M] /home/marek/alsa/alsa-driver-1.0.17/pci/rme96.o
include/asm/io_32.h: W funkcji `memset_io,:
include/asm/io_32.h:205: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__constant_c_and_count_memset, discards qualifiers from pointer target type
include/asm/io_32.h:205: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__constant_c_memset, discards qualifiers from pointer target type
include/asm/io_32.h:205: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__memset_generic, discards qualifiers from pointer target type
include/asm/io_32.h:205: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__memset_generic, discards qualifiers from pointer target type
CC [M] /home/marek/alsa/alsa-driver-1.0.17/pci/sis7019.o
include/asm/io_32.h: W funkcji `memcpy_fromio,:
include/asm/io_32.h:211: ostrzeżenie: passing argument 2 of `__memcpy, discards qualifiers from pointer target type
include/asm/io_32.h: W funkcji `memcpy_toio,:
include/asm/io_32.h:217: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__memcpy, discards qualifiers from pointer target type

include/asm/io_32.h:217: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__memcpy, discards qualifiers from pointer target type
LD [M] /home/marek/alsa/alsa-driver-1.0.17/pci/mixart/snd-mixart.o
CC [M] /home/marek/alsa/alsa-driver-1.0.17/pci/nm256/nm256.o
include/asm/io_32.h: W funkcji `memcpy_toio,:
include/asm/io_32.h:217: ostrzeżenie: passing argument 1 of `__memcpy, discards qualifiers from pointer target type
"
a potem błędy :

Kod: Zaznacz cały

"/home/marek/alsa/alsa-driver-1.0.17/soc/../alsa-kernel/soc/soc-dapm.c: W funkcji `dapm_pop_time_store,:
/home/marek/alsa/alsa-driver-1.0.17/soc/../alsa-kernel/soc/soc-dapm.c:834: błąd: niejawna deklaracja funkcji `strict_strtoul,
make[3]: *** [/home/marek/alsa/alsa-driver-1.0.17/soc/soc-dapm.o] Błąd 1
make[2]: *** [/home/marek/alsa/alsa-driver-1.0.17/soc] Błąd 2
make[1]: *** [_module_/home/marek/alsa/alsa-driver-1.0.17] Błąd 2
make[1]: Opuszczenie katalogu `/usr/src/linux-headers-2.6.24-19-generic'
make: *** [compile] Błąd 2"
Wycięłem tylko odpowiednie fragmenty istotne dla tematu więc jeśli ktoś ma pojęcie o co w tym wypadku chodzi byłbym wdzięczny za pomoc i wytłumaczenie.


aga28-edytowałam Twój post i wstawiłam znaczniki, ponieważ lepiej się to czyta.
Awatar użytkownika
ryniek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 188
Rejestracja: 21 lis 2007, 16:48
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Najnowsza wersja ALSA nie daje się skompilować

Post autor: ryniek »

A jaką masz kartę dźwiękową?
Dropbox invite: http://tinyurl.com/dropbox-invite
Stop złym praktykom sprzedaży oprogramowania wraz z sprzętem - http://uwolnijlaptopa.pl/
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Najnowsza wersja ALSA nie daje się skompilować

Post autor: simon532 »

Właśnie z tą kartą mam problem. Jest to karta dżwiękowa C-Media CMI8738 .
Ogólnie dżwięk na niej działa lecz nie można korzystać z takich programów jak Audacity czy Rejestrator dżwięku. Moim skromnym zdaniem brakuje lub nieodpowiedni jest sterownik do obsługi nagrywania / przechwytywania dżwięku. Dlatego także chciałem użyć najnowszego wydania ALSA 1.0.17 być może ono załatwiłoby ten problem. Ale niestety nie mogę ukończyć poprawnie kompilacji , gdyż występują błędy .
Karakar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 25 cze 2007, 12:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Najnowsza wersja ALSA nie daje się skompilować

Post autor: Karakar »

Wyskakuje mi ten sam błąd, ale nie jak się poda konkretną kartę.
Spróbuj w ten sposób:

Kod: Zaznacz cały

./configure --with-cards=cmipci --with-sequencer=yes
Dalej już normalnie.
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Najnowsza wersja ALSA nie daje się skompilować

Post autor: simon532 »

Ach te czarodziejskie kody ! Myślimy pozytywnie , a tu niespodzianka :wall:

Kod: Zaznacz cały

desktop:~$ ./configure --with-cards=cmipci --with-sequencer=yes
bash: ./configure: No such file or directory
Karakar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 25 cze 2007, 12:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Najnowsza wersja ALSA nie daje się skompilować

Post autor: Karakar »

Polecenie to trzeba wykonać w folderze do którego rozpakowaliśmy alsa-driver-1.0.17.tar.bz2, zamiast wykonywać samo ./configure jak pisze w HOWTO.
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Najnowsza wersja ALSA nie daje się skompilować

Post autor: simon532 »

Udało się , oczywiście miałeś rację trzeba było przejść do katalogu alsa-driver-1.0.17 i dopiero potem wykonać ten kod. Tak też zrobiłem i mam pytanie , czy to wystarczy ? Czy póżniej jest jeszcze coś do wykonania ?
Karakar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 25 cze 2007, 12:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Najnowsza wersja ALSA nie daje się skompilować

Post autor: Karakar »

Nie chce mi się wszystkiego tłumaczyć, podałem tylko co trzeba zrobić żeby dało się ALSA skompilować na twojej karcie. Wszystko jest wytłumaczone w howto. Ja tylko podałem czym zastąpić pierwsze polecenie ./configure żeby nie wywalało tego błędu. Wiedziałem co napisać bo na oficjalnej stronie http://www.alsa-project.org/ są podane informacje dla różnych kart, w tym twojej.
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Najnowsza wersja ALSA nie daje się skompilować

Post autor: simon532 »

Dziękuję mimo wszystko z Twoje podpowiedzi . Skierowałeś mnie na właściwe tory lecz brakuje mi jeszcze wiedzy aby poruszć się swobodnie w Linuxie. Skorzystałem ze wskazówek na stronie projektu ALSA
http://www.alsa-project.org/main/index. ... _soundcard
dotyczących dostosowania swojej (mojej) karty dżwiękowej CMI8738 PCI do ALSA . Zainstalowałem te sterowniki (alsa-driver ,-lib , -utils) i mam teraz alsamixer w wersji 1.0.17.
O dziwo kod

Kod: Zaznacz cały

 cat /proc/asound/version 
zwraca mi poprzedni numer wersji czyli 1.0.16 ! Teraz już kompletnie zgłupiałem .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości