Organizacja zasobów serwera samba, uprawnienia użytkowników

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
darrarski
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2005, 14:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Kontakt:

Organizacja zasobów serwera samba, uprawnienia użytkowników

Post autor: darrarski »

Witam,

Poszukuje jakiegoś oprogramowania do organizacji udostępnianych zasobów na serwerze domeny, przyznawania innych praw dostępu dla poszczególnych użytkowników itp.
W firmie w której serwisuje od czasu do czasu komputery sieć ma postać serwera domeny (linux) i klientów z Windows XP Pro. Każdy użytkownik komputera loguje się do tejże domeny, gdzie na dysku ma przydzielony swój prywatny katalog, oprócz tego użytkownicy podzieleni są w grupy (które odpowiadają poszczególnym działom tej firmy) i każdy użytkownik należący do grupy ma dostęp do katalogu tej grupy który znajduje się na serwerze (jest to jakaś dystrybucja Linuksa z serwerem Samba który udostępnia katalogi użytkownikom według wymienionych powyżej reguł).
Takie rozwiązanie nie spełnia jednak oczekiwań pracowników (nie ma kontroli nad tym do jakich plików ma dostęp konkretny użytkownik). Dla przykładu osoba która pracuje w jakimś dziale od tygodnia, ma dostęp do wszystkich plików tego działu stworzonych nawet kilka lat temu. Nie chodzi tu jednak tylko o czas, ale ogólnie o nadawanie różnych uprawnień dostępu do różnych folderów poszczególnym użytkownikom domeny. Szukam sprawdzonego rozwiązania które ma szerokie możliwości konfiguracji przyznawania dostępu.

Oczywiście rozwiązania komercyjne wchodzą jak najbardziej w grę.
...
Awatar użytkownika
leon1313
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 668
Rejestracja: 02 sty 2006, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Organizacja zasobów serwera samba, uprawnienia użytkowników

Post autor: leon1313 »

Samba + LDAP ??
"Poza tym dostałeś PLONKa i zabraniam Ci pisać na te grupe!!! Powiedziałem PLONK i sie zamknij i nawet nie knuj rzeby mi odpisywać! Zabraniam!!!"
darrarski
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2005, 14:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Kontakt:

Odp: Organizacja zasobów serwera samba, uprawnienia użytkowników

Post autor: darrarski »

leon1313 pisze:Samba + LDAP ??
Możesz rozwinąć tą myśl ?

Jak już pisałem potrzebuje narzędzia dzięki któremu będę mógł w łatwy sposób zarządzać uprawnieniami dostępu. Chcę mieć możliwość bardziej zaawansowanej konfiguracji niż jedynie tej opartej na prawach dostępu i właścicielach folderów. Dla każdego użytkownika chciałbym mieć możliwość przydzielania unikalnych praw, tak samo dla każdego folderu. Do tego potrzebowałbym jeszcze jakiegoś w miarę wygodnego panelu zarządzania (np. przez webmina lub coś w tym stylu).
...
Awatar użytkownika
leon1313
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 668
Rejestracja: 02 sty 2006, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Organizacja zasobów serwera samba, uprawnienia użytkowników

Post autor: leon1313 »

Nie znam dokładnie tych narzędzi jak i back-endu dla nich. Skądinad wiem, ze jedynym sensownym narzędziem w zarządzaniu praqwami dostepu do zasobów na maszynach .unx jest LDAP w połączeniu z innymi usługami ( ACL, SAMBA itp). Zapodałem ci tylko trop ( mam nadzieję, że właściwy). Nie chcę bzdur wypisywać, ze wiem jak to zrobić. Tylko tyle.
"Poza tym dostałeś PLONKa i zabraniam Ci pisać na te grupe!!! Powiedziałem PLONK i sie zamknij i nawet nie knuj rzeby mi odpisywać! Zabraniam!!!"
darrarski
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2005, 14:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Kontakt:

Odp: Organizacja zasobów serwera samba, uprawnienia użytkowników

Post autor: darrarski »

Dzięki. Staram się iść za tym tropem, ale póki co nic odpowiedniego nie znalazłem.
...
Awatar użytkownika
leon1313
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 668
Rejestracja: 02 sty 2006, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Organizacja zasobów serwera samba, uprawnienia użytkowników

Post autor: leon1313 »

"Poza tym dostałeś PLONKa i zabraniam Ci pisać na te grupe!!! Powiedziałem PLONK i sie zamknij i nawet nie knuj rzeby mi odpisywać! Zabraniam!!!"
darrarski
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2005, 14:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Kontakt:

Odp: Organizacja zasobów serwera samba, uprawnienia użytkowników

Post autor: darrarski »

Coś w ten deseń to już jest w tej sieci gotowe. Stoi serwer na linuxie z sambą, klienci z WinXP łączą się z tym serwerem (logowanie do domeny), gdzie przechowywane są dane profilu użytkownika windows i folder domowy. Oprócz tego smaba na serwerze udostępnia kilka folderów do których dostęp zależny jest od tego do jakich grup należy użytkownik. Niestety taki układ nie wystarcza. Nie mam większego wpływu na to jacy użytkownicy widzą konkretny folder na serwerze. Użytkowników jest sporo, więc ręczna konfiguracja nie wchodzi w grę. Szukam rozwiązania, które zapewni mi łatwą kontrolę na udostępnianymi zasobami serwera (najlepiej przez webmina albo inny panel www), tzn. dodawanie nowych udostępnionych folderów i ustalanie którzy użytkownicy mają do nich dostęp. W tym wypadku obawiam się jednak że przydzielanie dostępu wg. grup byłoby ciężkie do zrealizowania, bo dla każdego nowego udostępnianego zasobu trzeba by było tworzyć nową grupę i do niej dopisywać użytkowników którzy mają mieć dostęp. Przy 20 folderach i 50 użytkownikach robi się spore zamieszanie, tym bardziej kiedy trzeba zmienić prawa dostępu. Staram się przedstawić problem w jak najbardziej czytelny sposób, generalnie chodzi o możliwość łatwej zmiany ustawień, np. loguje się do panelu www, dodaje nowy udostępniany folder na serwerze i przydzielam użytkowników którzy mają do niego dostęp, lub zmieniam te ustawienia. Najlepiej żeby całość działała w taki sposób, żeby przeciętny użytkownik windowsa potrafił to obsłużyć (czyli zmienić prawa dostępu).
...
darrarski
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2005, 14:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Kontakt:

Odp: Organizacja zasobów serwera samba, uprawnienia użytkowników

Post autor: darrarski »

Sporo czasu minęło, wtedy poradziłem sobie w zupełnie inny sposób, rezygnując z samby na tym serwerze, ale teraz problem powraca. Widziałem rozwiązania, w których z poziomu systemu Windows XP, po połączeniu z udostępnianym przez linuksowy serwer zasobem samby, można zmieniać uprawnienia dostępu do plików w taki sam sposób, jak lokalnie, na Windows XP. Czyli prawy klik na folderze lub pliku, zakładka "Zabezpieczenia" i tam można dodawać użytkowników i ustalać jakie mają uprawnienia. Niestety na serwerze z którym mam do czynienia, tak nadane uprawnienia nie zapisują się (mogę zdefiniować użytkowników i nadać im prawa, ale po zamknięciu okna właściwości, przywracane są poprzednie uprawnienia). Postawiłem sobie prywatny serwer na potrzeby testów, ale nie mogę w opisany wyżej sposób zmienić żadnych uprawnień dostępu (ustawienia nie zapisują się, nie mogę dodać żadnego użytkownika do ustawień, bo windows ich nie widzi).

Jak musiałbym skonfigurować serwer, żeby móc zarządzać uprawnieniami dostępu udostępnionych przez sambę zasobów z poziomu Windows XP?
...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości