Udostępnianie Internetu z komputera do komórki via Bluetooth. Nokia S60 i SE

zylx
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 17 gru 2006, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Udostępnianie Internetu z komputera do komórki via Bluetooth. Nokia S60 i SE

Post autor: zylx »

Przedstawiam proste Howto pozwalające udostępnić swoje połączenie internetowe z komputera dla telefonu komórkowego przez bluetooth. Na pewno niektórzy z was stwierdzą że to nie potrzebne, ale parę osób już tutaj na forum szukało takiego rozwiązania. Do czego może się to przydać? Do jakiejkolwiek działalności telefonu wymagającej dostępu do sieci bez dodatkowych opłat za transfer. Możliwe zastosowania to przeglądanie stron internetowych, rozmawianie na gg, oglądanie filmików YouTube a nawet korzystanie z Skype. Opis jest dla telefonów SonyEricson (tych nowszych z obsługą PAN, i jak sprawdziłem ostatnio również na tel. z Windows Mobile) i Nokii z s60. Czy działa na innych telefonach nie wiem. W zależności on posiadanego telefonu wybieramy opis dla SE lub dla Nokii. Oba na raz również działają.

Edit: Znalazłem trochę czasu i postanowiłem zaktualizować opis. Jest on napisany i przetestowany na Ubuntu 9.04. Czy działa na wcześniejszych wersjach nie wiem, ale wszystkim użytkownikom technologii "niebieskiego zęba" radzę zainstalować najnowszą wersję systemu. Bluetooth zostało w niej kolosalnie poprawione, począwszy od dodania możliwości kopiowania plików do urządzeń mobilnych plików i folderów przez Nautilus, na poprawianiu obsługi słuchawek bluetooth kończąc.

1. Na początku, niezależnie od telefonu dodajemy repozytorium i instalujemy blueman:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/apt/sources.list
i na końcu otwartego pliku dodajemy:

Kod: Zaznacz cały

deb http://ppa.launchpad.net/blueman/ppa/ubuntu jaunty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/blueman/ppa/ubuntu jaunty main
klucz GPG:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 6B15AB91951DC1E2
aktualizacja i instalacja:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade && sudo apt-get install blueman
2. Restartujemy komputer



Jeśli mamy Nokię z Symbianem S60


1. Ustawienia telefonu
Potrzebujemy podpisanej aplikacji o nazwie GnuBox. Nie wiem na jakiej jest licencji dlatego nie zamieszczam tutaj, ale bezproblemowo można znaleźć ja w Google. Gnuboxa, oraz informacje jak podpisac aplikację, albo zainstalować niepodpisana aplikację znajdziemy również na forum SymbianOS:

2. Gdy już mamy zainstalowana aplikację w telefonie:
-uruchom gnubox, wybierzOptions > Debug > Dump Full CommsDB
- wyjdź za aplikacji i stwórz nowy punkt dostępu: Ustawienia=> Ustawienia telefonu => połączenie=> punkt dostępu: Nazwij nowy punkt "Bt" (ważne), ustaw "nośnik danych" jako "połączenie danych" i wpisz jakiś losowy numer.
- Włącz ponownie gnubox, wybierz Options => Install => Create records
- Restart gnuboxa, Options > wybierz Install > set RAS login script
- Restart gnuboxa, Options > wybierz 2box Bluetooth > LAN Access server, wybierz swój komputer i przy pytaniu o szyfrowanie odpowiedz nie.

3. Ustawienie komputera
- w terminalu wpisz

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/ppp/peers/dun
aby otworzyć/utworzyć plik i następnie wklej w nim:

Kod: Zaznacz cały

115200 
noauth 
192.168.11.30:192.168.11.40 
crtscts 
ms-dns 208.67.222.222 
lock

(w wiekszości przypadków to powinno wystarczyć, jednak radzę sprawdzić czy podany zakres numerów IP nie jest już używany w naszej sieci. Można go zmienić. Jako adres DNS wpisałem serwer OpenDNS gdyż zadziała u każdego użytkownika :P)

4. Kliknij [url=apt://bluez-compat]TUTAJ[/url]

-teraz jako root trzeba wykonać w terminalu trzy polecenia w przeciwnym razie będziesz mieć dostęp tylko do sieci lokalnej. Nie wiem dlaczego, ale przez sudo niedziałają, jeśli nie znasz hasła root'a ustaw je w System=>Administracja=>Użytkownicy i grupy. Te komendy trzeba powtarzać po każdym restarcie komputera. Jeśli ktoś wię jak temu zaradzić to proszę o kontakt.

Kod: Zaznacz cały

su root 
wpisujemy hasło root'a 


- wykonujemy po kolei:

Kod: Zaznacz cały

echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.11.0/24 -j MASQUERADE
dund --msdun --listen call dun


5. Aby nie musieć tego robić przy każdym włączeniu komputera dodajemy 3 powyższe linie POWYRZEJ OSTATNIEJ LINII (exit 0) w pliku '/etc/rc.local'

6. Parujemy telefon z komputerem i to wszystko!! Teraz już możemy łączyć się z telefonu z internetem za pośrednictwem naszego komputer wybierając oczywiście jak punkt dostępowego "bt"


Jeśli masz Sony Ericksona:
Testowane na SE k550i. Sposób bardzo prosty, w pełni konfigurowalny graficznie, ustawienia musimy tylko wprowadzić jeden raz.

1. Ustawienia Komputera
Po restarcie komputera kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie bluetooth w tray i wybierz "Usługi lokalne"

2. Przejdź do zakładki sieć i ustaw wszystko jak na obrazku poniżej:
Obrazek

Proszę zwrócić uwagę na adres IP. Jeśli taki już jest wykorzystywany w sieci to trzeba ustawić inny.

3. Ustawienie telefonu komórkowego:
Wchodzimy w "Ustawienia=>łączność=>bluetooth=>Moje urządzenia+Nowe urządzenie...

4. Wybieramy z listy nasz komputer i parujemy oba urządzenia. Otrzymasz komunikat o połączeniu. Jeśli wyskoczy błąd połączenia usuń zbędne profile dostępu do internetu.

5. Przejdź do menu=>ustawienia=>Ustawienia Internetowe=>profile internetowe i utwórz nowy profil o dowolnej nazwie i w polu "łącz używając" wybierz swój komputer i zapisz.

6. Ustaw ten profil jako domyślny (możesz ustawić również jako domyślny dla aplikacji Java)

7. Połącz ponownie z komputerem, otwórz przeglądarkę i gotowe. Masz dostęp do każdej strony :P


Trochę długo zajęło mi napisanie tego ale jest. Gdyby coś było niejasne albo ktoś miałby jakieś problemy, pytania, sugestie lub uwagi proszę o kontakt na pm.



EDIT: Wszystkie opisy znów aktualne i przetestowane. Polecam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Sieć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości