Brak Grub'a i dostepu do partycji

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
punkcik5
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2009, 14:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Brak Grub'a i dostepu do partycji

Post autor: punkcik5 »

Wczoraj komp zamulal wiec pomyslalem ze przeskanuje go antyvirem. Efekt byl taki ze wylapalem 3 trojany. 2 udalo sie usunac ale przy trzecim wywalilo XpSP3 w kosmos i moglem podziwiac niebianskie kolory bluescreena. Obok Xp mam tez Ubuntu (w celu przyuczenia 'jak tu nie uzywac wiecej windy').
Po restarcie Grub sie nie laduje. Plytka Xp nie bootuje - nie ma juz nic! (jak mawial Konon).
Moge tylko zaladowac ubuntu z CDlive. Po zaladowaniu linux wswietla info ze partycje D i E nie mogly byc popraawnie zamontowane bo Xp-ek byl nieprawidlowo zamkniety a indeksy NTFS wskazuja ze partycje sa w trakcie uzywania.
Pomysly mi sie skonczyly, troche poczytalem i dwie rzeczy ktore chcialbym sie upewnic zanim zaczne cos robic to:
1-czy jest to problem MBR
2-czy plytka z SuperGrubDisk cos mi pomoze

Przy necie jestem dzis do 17 w robocie. Dajcie prosze jakies wskazowki czy dobrze kombinuje bo caly weekend bez kompa mnie czeka no i nie chce bardziej czegos spieprzyc niz trzeba.
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Trojany Grub i Bluescreen

Post autor: k2cl »

Piszesz trochę niejasno i nie bardzo wiem, co chcesz osiągnąć? Zamontować swoje dyski windowsowe, żeby odzyskać z nich dane? Przeinstalować Gruba i odzyskać dostęp do ubuntu?
Work less, climb more :D
punkcik5
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2009, 14:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Trojany Grub i Bluescreen

Post autor: punkcik5 »

Chcialbym - o ile to mozliwe - przywrocic stan poprzedni, tj. gruba i oba dzialajace system a przede wszystkim dostep do reszty partycji
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Trojany Grub i Bluescreen

Post autor: k2cl »

I tak czeka Cię przywracanie gruba - możesz to zrobić teraz (chociażby z poziomu ubuntu livecd - było opisywane na forum setki razy), ale jeśli chcesz ponownie instalować xp, w trakcie instalacji w MBR automatycznie wyląduje bootloader Microsoftu, więc będziesz musiał przywracać gruba jeszcze raz :P
Jeśli przed reinstalacją windowsa chcesz skopiować gdzieś dane ze starej instalacji xp, czeka Cię
- przywracanie gruba
- kopiowanie danych z xp
- reinstalacja xp
- ponowne przywracanie gruba...
Work less, climb more :D
punkcik5
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2009, 14:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Brak Grub'a i dostepu do partycji

Post autor: punkcik5 »

Problem w tym ze plyta Xp (oryginal) nie moze odpalic z CDrom - wiec nie wiem czemu ale nie mam szansy zainstalowac w tej sytuacji win na nowo.
Nie moglem uruchomic nawet PartitionMagic z dyskietek ratunkowych (chcialem sprawdzic jakiekolwiek info o partycjach).

Moje pytanie to, o czym mowia objawy ktore opisalem?
Dlaczego niemoge sie dostac na partycje niesystemowe?
Czy jest to wina (jak przypuszczam) tylko i wylacznie MBR i reinstalacja gruba to zalatwi.

ok czas na chate. dzieki za wnikniecie
bivell
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 28 sty 2009, 21:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Brak Grub'a i dostepu do partycji

Post autor: bivell »

Co do pierwszego pytania to moim zdaniem te wirusy które miałeś uszkodziły pliki systemowe gwozdziem do trumny było usunięcie przez antywirus zainfekowanych plików co doprowadziło do usunięcia jak pisałeś niekturych plików z SP3. Obawiam się iż tego windowsa nie da się uratować i czeka Cię reinstalacja.
Apropos pytania drugiego to podkreślam być może uda ci się po odzyskaniu Gruba i uruchomieniu ubuntu zamątować i kożystać z partycji niesystemowych. Najczarniejszym scenariuszem było by uszkodzenie tablicy dysku wtedy pomoże tylko format.
i wreszcie trzecie pytanie nie sądzę aby przywrucenie gruba rozwiązało towje problemy z windowsem.
punkcik5
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 20 lut 2009, 14:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Brak Grub'a i dostepu do partycji

Post autor: punkcik5 »

Sensownie brzmi co napisales bivell.
Dzis moge tez powiedziec ze miales racje w zasadzie do konca :)
Z malym wyjatkiem. Musialem kupic nowy hdd niestety albo stety, bo stary byl juz chyba za stary. Po zamontowaniu 2 partycji z danymi ledwo udalo mi sie je skopiowac, kiedy twrdziel zaczla wydawac dziwne dzwieki. Wtedy juz wiedzialem ze musze isc na zakupy ;-)
Dzieki i pozdro
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości